קיווי (עוף)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgקיווי
קיווי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: יענאים
משפחה: קיוויים
סוג: קיווי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Apteryx
תחום תפוצה
NZ-kiwimap 5 species.png
מטבע של דולר ניו זילנדי ועליו הקיווי

קיווי (שם מדעי: Apteryx) הוא סוג עוף יחיד במשפחת הקיוויים, בסדרת היענאים. הקיווי חסר יכולת תעופה בגלל כנפיו המנוונות. תפוצתו של הקיווי ייחודית לניו זילנד והוא משמש לה כסמל בלתי רשמי. בסוג חמישה מינים (Apteryx australis, Apteryx haastii, Apteryx owenii) ושני תת-מינים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודלו של הקיווי כגודל תרנגול הבית וצבעו חום. הוא בעל ראש וצוואר קטנים ומקור דק וארוך במיוחד. הקיווי הינו העוף היחידי שנחיריו נמצאים בקצה המקור ומסביבו ישנן שערות ארוכות. נוצותיו הרכות של הקיווי מזכירות יותר פרווה של מכרסמים מאשר את נוצותיהם של העופות. הקיווי הוא בעל רגליים וטפרים חזקים המאפשרים לו יכולת תקיפה ויכולת התגוננות מפני אויבים. בניגוד לשאר העופות הקיווי ניחן בחוש ריח מפותח במיוחד וגם בחוש שמיעה מפותח.

הקיווי הוא עוף מונוגמי (מזדווג עם בן-זוג יחיד) שפעיל בעיקר בשעות הלילה. הוא נחשב לבעל-חיים ביישן וקנאי לטריטוריה שלו. הוא מתגורר בתוך שוחות אותן הוא חופר בקרקע וניזון מחרקים ותולעים.

הקיווי מטיל את הביצה הגדולה ביותר ביחס לגודל גופו מבין כל העופות. תקופת התפתחות הביצה בגוף נקבת הקיווי נמשכת חודש ימים, במהלך תקופה זו אין הנקבה יכולה לאכול מכיוון שהביצה תופסת בהדרגה את רוב חלל גופה, ולכן היא אוגרת שומן במהלך החודשים שקודמים לשלב ההפריה. במהלך תקופת התפתחות הביצה הנקבה מכניסה את בטנה למים על מנת להקל על כובד המשקל שנלווה לה. משקלה של הביצה כחצי קילוגרם ולאחר הטלתה הזכר ממלא תפקיד משמעותי בתהליך הדגירה שנמשך כ-12 שבועות. האפרוח זהה בצורתו לבוגר ולאחר בקיעתו נוטשים הוריו את הקן.

הקיווי נחשב לציפור הלאומית של ניו זילנד, הוא אחד מסמליה המוכרים ביותר ומופיע על הדולר הניו זילנדי. תושביה של ניו זילנד נקראים לעתים קיווים (kiwis), כינוי שהודבק להם על ידי החיילים האוסטרלים במלחמת העולם הראשונה. פרי הקיווי וכן משחת הנעליים המפורסמת נקראים על שם עוף זה.

כמו עופות רבים בניו זילנד, נמצא הקיווי בסכנת הכחדה. בעבר חל פיחות במספרם כתוצאה מכריתת יערות על ידי האדם, אך כיום האיום העיקרי על חיי הקיווי הוא מינים פולשים של יונקים טורפים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיווי וביצה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]