תוכנית עסקית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכנית עסקית היא מסמך ניהולי המספק תמונה עתידית כוללת של העסק או המיזם מכל הבחינות - מבחינה שיווקית, טכנולוגית, תפעולית, כלכלית ועוד. הסיבה העיקרית להכנת תוכנית עסקית היא ניתוח שיטתי ומסודר של העסק, לשם גיוס הון ושיתוף פעולה, בדיקת כדאיות מעמיקה ותכנון אסטרטגיה עסקית לעסק.

חלקי התוכנית העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית עסקית מורכבת משני חלקים עיקריים:

חלק מילולי (soft side) - החלק המילולי מתאר את פעילות החברה ואת הסביבה בה תפעל. בחלק זה יופיע חקר שוק נרחב, האסטרטגיה העסקית, הגדרה ממוקדת של קהל הלקוחות הפוטנציאלים, תיאור היתרון היחסי של החברה ו/או של הפעילות, ניתוח ההזדמנויות והאיומים בשוק לצד בחינת חזקות וחולשות החברה וקביעת תמהיל השיווק האופטימלי.

חלק פיננסי - החלק הפיננסי מיועד לספק מענה לשאלות כמו: מה גובה ההשקעה הנדרשת לצורך הקמת הפעילות? תוך כמה זמן צפוי החזר על ההשקעה? מה שיעור התשואה על ההשקעה? מהי תחזית ההכנסות לשנים הקרובות? מהם שולי הרווח הצפויים בכל שנה? מה שיעור הרווח הנקי מהמחזור בשנים בהם יש רווחיות? ושאלות חיוניות נוספות. התחזית הפיננסית מבוססת על הנחות יסוד הצפויות לשקף בקירוב את ביצועי החברה בפועל. מעבר למענה על שאלות אלו התחזית הפיננסית היא בבחינת תקציב עבודה חודשי המפרט מה צפויות להיות ההכנסות, ההוצאות וההשקעות בכל זמן נתון.

חלקים אלו מופיעים בתוכנית העסקית תוך חלוקה לפרקים הבאים:

 • תקציר מנהלים (Executive Summary) - מבוא שבו מסביר היזם או בעל העסק לשותפים הפוטנציאליים, כיצד עשוי המיזם החדש או העסק הקיים להרוויח כסף.
 • המוצר - איזה מוצר מייצר, או עתיד לייצר העסק, מי הם הלקוחות הפוטנציאלים, ומה הם מאפייניהם.
 • סקירת שוק - באילו שווקים פועל, או עתיד לפעול העסק, ומהם העסקים, המוצרים והלקוחות הפעילים בו, מי הם הגורמים שמייצרים מוצרים דומים או פונים ללקוחות אליהם פונה העסק.
 • שיווק - כיצד מתכוון העסק לפעול בשווקים אליהם הוא פונה.
 • מכירות - למי וכמה מתעתד העסק למכור.
 • תחזית פיננסית - כמה כסף מתעתד העסק להכניס וכמה להוציא, כדי לממש את חזונו העסקי.
 • נכסים - העומדים כיום לרשות העסק, ובכלל זה מוניטין וכחלק ממנו גם רקע אודות המנהלים.

תהליך כתיבת התוכנית העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית העסקית היא מסמך אינטגרטיבי ומכני התוכנית צריכים להיות בקיאים ביעדי המיזם המתוכנן. בדרך כלל כותבים אותה היזם או יזמים הראשיים של פרויקט מוגדר. עם זאת, דיסיפלינות רבות נדרשות לצורך הכנת תוכנית עסקית טובה (שיווק, פיננסים, אסטרטגיה, ניתוח שוק, מוצר, וכו') ובשל ריבוי המודלים הפיננסיים והתחזיות הנלוות אל התוכנית העסקית, היא נערכת על פי רוב בעזרת כלכלנים מנוסים שזהו תחום התמחותם.

בטרם ובמהלך הכתיבה של התוכנית העסקית, נאספים חומרים רבים על ידי היזמים (אף שלא כולם יכללו בה). התוכנית מנוסחת בתמציתיות, בענייניות ובבהירות, כאשר פרקיה מוגשים בסדר ובשיטה. פרקי התוכנית כוללים: מבוא - הקרוי כאמור: סיכום מנהלים; (א) (בחברה יזמית) את השרות או המוצר החדש ואת תיאור החברה; (ב) תיאור השווקים ואסטרטגיה שיווקית ובללל זאת תחזית מכירות; (ג) תוכנית המחקר והפיתוח; (ד) תוכנית הייצור; (ה) גיוס וניהול כוח האדם בחברה; (ה) מבנה המימון של המיזם; (ו) גורמי סיכון וחוסר ודאות הקשורים למיזם.

התוכנית העסקית מתמקדת במוצר או השירות המוצעים, פוטנציאל השוק שלו והתחזיות הפיננסיות. במיוחד במיזמים חדשים ובחברות הזנק, ידוע כי תוכנית עסקית שמשאירה רושם חובבני עשויה להקטין את הסיכוי של המיזם לגייס כסף ממשקיעים פרטיים או מקרנות הון סיכון ולהתפתח, אף שבשלב ראשוני של חיי החברה אין לרוב צורך בפירוט רב של עתיד המיזם, מעבר לשנה או השנתיים הקרובות.

מטרות תהליך התוכנית העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית העסקית ממוקדת בשתי מטרות:

 • מטרות פנים של העסק ויצירת התרבות העסקית, הדרושה להערכות חדשה או למיזם חדש בחברה.
 • מטרות חוץ, כלומר שיווק מיזם חדש לגורמים מממנים, גיוסי השקעה או הלוואות מגורמים פיננסיים.

למערך המטרות נלווים שיקולים של עיתוי ההכנה של התוכנית, ותזמון העדכון שלה אצל קהלי היעד השונים שעבורם היא נכתבה. קהל היעד של התוכנית העסקית הוא מקבלי החלטות בארגונים או גורמים מממנים. עם זאת, במקרים רבים, התוכנית העסקית כוללת מסמכים סודיים או סודיים למחצה, ולכן קהל היעד שלה נבחר בקפידה.‏[1]

קהל היעד של התוכנית העסקית הוא מקבלי החלטות בארגונים או גורמים מממנים. עם זאת, במקרים רבים, התוכנית העסקית כוללת מסמכים סודיים או סודיים למחצה, ולכן קהל היעד שלה נבחר בקפידה.‏[2]

תפיסות שונות לחיוניותה של התוכנית העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות תפיסות שונות העוסקות בחשיבותה של התוכנית העסקית ובשלב בו נכון או נחוץ לכתוב אותה:

תוכנית עסקית הכרחית בשלבי ההקמה של הפעילות החדשה - לפי תפיסה זו, תוכנית עסקית בשלב ההקמה מהווה בסיס חיוני ומהותי להקמת הפעילות שכן, הכרות עם הסביבה העסקית ובחינות הכדאיות הכלכלית הנעשות בטרם עת לצד קביעת אסטרטגיה ומודל עסקי צפויים לתרום רבות בשלב ההקמה הראשוני ולהיות לעזר רב בהמשך. לרוב, אלו הדוגלים בתפיסה זו, מאמינים כי הקמת פעילות חדשה בלי כתיבת תוכנית עסקית מקיפה הנה בגדר חוסר אחריות.

תוכנית עסקית הכרחית היכן שהו במהלך הפעילות, לאו דווקא בשלב ההקמה - חשיבותה של התוכנית העסקית אינה מוטלת בספק אם כי ניתן להתחיל ולקדם את הפעילות העסקית ולכתוב את התוכנית בהמשך, במהלך הפעילות.

תוכנית עסקית לא הכרחית כלל - לפי תפיסה זו, תוכנית עסקית מציגה תחזיות המבוססות על הנחות שאינן מבוססות. הדוגלים בתפיסה זו מאמינים שתוכנית עסקית מתיימרת לחזות את העתיד בעוד לא תמיד קיימים הנתונים הדרושים להצגתה של תחזית נאמנה למציאות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דן גלאי, ליאור הלל: תהליך התוכנית העסקית, הוצאת בית עלים, 1989

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דן גלאי, ליאור הלל: תהליך התוכנית העסקית, הוצאת בית עלים, 1989, עמ' עמ' 27-19.
 2. ^ דן גלאי, ליאור הלל: תהליך התוכנית העסקית, הוצאת בית עלים, 1989, עמ' 152-144.