אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לוגו אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית

אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית היא הגוף המייצג את כלל הסטודנטים הלומדים בקמפוסים השונים של האוניברסיטה העברית בירושלים. האגודה מייצגת (נכון לשנת הלימודים תשע"ב) כ-22,000 סטודנטים הלומדים בקמפוסים הר הצופים, עין כרם, גבעת רם בירושלים ובקמפוס רחובות של האוניברסיטה העברית. אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית היא חברה מלאה בהתאחדות הסטודנטים בישראל; היא הייתה אחת ממייסדות ההתאחדות בשנות ה-30 (אז נקראה "התאחדות הסטודנטים העברים בארץ ישראל").

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה פעלה לאורך השנים כגוף המייצג של הסטודנטים באוניברסיטה, ונרשמה בשנת 1984 כעמותה עצמאית. מטרתה היא לפעול למען הסטודנטים ולייצגם מול האוניברסיטה, עיריית ירושלים, עיריית רחובות, גופי הממשל וגופים נוספים.

מפאת ריבוי קמפוסי האוניברסיטה העברית, קמו ברבות השנים אגודות סטודנטים מקומיות בקמפוסים השונים – אגודת הסטודנטים למדעי הטבע בקמפוס שבגבעת רם, אגודת הסטודנטים לרפואה בקמפוס עין כרם ואגודת הסטודנטים בפקולטה לחקלאות שברחובות. אגודות אלו מהוות זרוע ביצועית לאגודה המרכזית היושבת בקמפוס הר הצופים.

כלל הקמפוסים מיוצגים בגוף העליון של האגודה - ועידת האגודה, לה נבחרים 88 נציגים מארבעת הקמפוסים אשר בוחרים את הנהלת האגודה ומקבלים את ההחלטות המרכזיות בפעילות האגודה, לרבות אישור תקציב האגודה השנתי ויציאה לשביתות.

מערכות הבחירות לאגודה ומעורבותה הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה מאופיינת בפעילות חברתית שהתבטאה לאורך שנים בהובלת מאבקים ציבוריים שונים. בין הפעילים המרכזיים שפעלו בה (חלקם גם כיהנו כיושבי ראש האגודה): צחי הנגבי, איתן כבל, ישראל כץ, אופיר פינס-פז, אביגדור ליברמן, עזמי בשארה, עוזי ברעם ואחמד טיבי.

על ראשות אגודת הסטודנטים התמודדו במהלך השנים תאים פוליטיים שונים. במהלך שנות ה-80 וה-90 היריבות המרכזית על ראשות האגודה התקיימה בין שותפות התאים – גלעד-אביב שהיה מזוהה עם מפלגות הליכוד והתחייה, לבין תא "אופק" המזוהה עם מפלגת העבודה. מלבד שנה אחת בהובלת תא מפלגת מרצ, תאים אלו חלקו את השלטון. בשנת 2005 ניצח בבחירות לאגודה תא תנועת רוח חדשה המזוהה עם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. בשנת 2009 קואליציה משותפת של תאי "אופק", תא "התעוררות" ותא "לביא" המזוהה עם מפלגת הליכוד, החליפה את "רוח חדשה" בראשות האגודה.

החל מבחירות 2011 הוביל את האגודה תא "אופק". בבחירות 2013 הוסכם בין תאי "אופק" ו"התעוררות" על שיתוף פעולה בבחירות, בעקבותיו נבחר גיורא ואלה מתא "אופק" ליו"ר האגודה ואלדד פוסטן מתא "התעוררות" לסיו"ר האגודה, כאשר בשנה שלאחר מכן יקבל תא "התעוררות" את תפקיד יו"ר האגודה ותא "אופק" את תפקיד סיו"ר האגודה.[1] יו"ר האגודה הנוכחי (2014–2015) הוא אלדד פוסטן.

ראשי האגודה בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2007-2009 - שלמה לוי, גבעת רם: נדב לחמן (2007), אדם מתן (2008), עין כרם: ולדי דבויריס רחובות:
 • 2009-2010 - עפרי רביב, גבעת רם: גבריאל גוידל, עין כרם: משה צוריאל, רחובות: יהודה בצלאל
 • 2010-2011 - יובל אדמון, גבעת רם: מתן סעדה, עין כרם: משה צוריאל, רחובות: מקסים פרימפוליאנסקי
 • 2011-2012 - איתי גוטלר
 • 2012-2013 - יעל סיני
 • 2013-2014 - גיורא ואלה
 • 2014- אלדד פוסטן

מבנה האגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגופים הנבחרים באגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי אגודת הסטודנטים באוניברסיטה בוחרים באופן דמוקרטי, מדי שנה, 88 נציגים מחוגים שונים לכהונה כנציגיהם בוועידת אגודת הסטודנטים. הוועידה, המתפקדת כמעין "פרלמנט", מתכנסת פעם בשישה שבועות ומאשרת את התקציב, שינוי התקנון ושינויים אסטרטגיים בפעילות האגודה. בראש הוועידה עומדת הנשיאות, האחראית על תפקודה וכינוסה (בדומה ליו"ר הכנסת וסגניו).

יו"ר האגודה וסגנו נבחרים על ידי ועידת האגודה לכהונה של שנתיים. יו"ר האגודה וסגנו אחראים על ניהול האגודה והוצאה לפועל של החלטות הועידה.

הוועד המנהל של אגודת הסטודנטים מורכב מתשעה חברי ועידה (נציגי הסטודנטים מהפקולטות השונות). תפקיד הוועד המנהל, שהוא מעין "רשות מבצעת", הוא להתוות את מדיניות האגודה ופעילותה.

הגוף המקצועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש הגוף המקצועי עומד מנכ"ל האגודה, שנבחר פעם בשנתיים. גוף זה מורכב מארבע מחלקות ביצועיות ושתי מחלקות מעטפת. ניהולה הרוחבי של כל מחלקה מתבצע על ידי ראש המחלקה, תחתיו עובדים הרכזים הייחודיים לכל קמפוס. פעילות המחלקות השונות מבטיחה את השמירה על זכויות הסטודנטים וכן את טיפוח חיי החברה והתרבות בקמפוס ובעיר.

מחלקות האגודה

פעילות האגודה מתבצעת בפועל באמצעות שבע מחלקות, כאשר לכל אחת מהן ראש מחלקה, החולשות על תחומים שונים הנוגעים לסטודנטים ולאגודה.

 • המחלקה האקדמית – מסייעת לסטודנטים בתחום הפדגוגי באמצעות מתן שירותים שונים כמו "בנק סיכומים אקדמאי" וספריית השאלה, ובאמצעות יצוג האינטרסים הסטודנטיאליים אל מול רשויות האוניברסיטה. המחלקה עוסקת גם בתחום המלגות.
 • מחלקת רווחה – מעניקה לסטודנטים שירותי רווחה בתחום הדיור, תחבורה, סיוע לאוכלוסיות מיוחדות, קידום איכות הסביבה ומחירים[דרושה הבהרה] למוצרים הקשורים לחיי הסטודנט. המחלקה מתייחסת למכלול החיים של הסטודנט, הן בתוך הקמפוס והן מחוצה לו.
 • מחלקת תרבות – עוסקת בהפקת אירועים בקמפוסים השונים, במעונות בירושלים וברחבי העיר. בין השאר ירידים, ציון חגים, טקסים, הופעות, סרטים, מסיבות, סיורים, יום הסטודנט ועוד.
 • מחלקת מעורבות חברתית – אחראית על פרויקט "מעורב ירושלמי" ומציעה סיוע ומלגה לסטודנטים המעוניינים להוביל פרויקטים של יזמות חברתית. המחלקה מלווה את פעילותם של התאים הסטודנטיאליים, מארגנת הפגנות, ערבי התרמות, הרצאות פוליטיות, ירידי עמותות ועוד.
 • המחלקה לקשרי חוץ – המחלקה פועלת לקידום ההיכרות עם תרבויות שונות בעולם, ליצירת שגרירים לאוניברסיטה העברית ומדינת ישראל ולחיזוק הקשר עם סטודנטים יהודים ברחבי העולם. עיקר פעילות המחלקה היא באירוח וליווי משלחות מחו"ל, בפרט משלחות של פרויקט תגלית, ובשיתופי פעולה עם בית הספר לתלמידי חו"ל שבהר הצופים.
 • מחלקת הסברה – מחלקה רוחבית האחראית לפרסום ושיווק אירועי האגודה בקרב הסטודנטים. בנוסף לפרסומים במדיה המודפסת, מתפעלת המחלקה את אתר אגודת הסטודנטים ואת עמודי הפייסבוק וה-YouTube של האגודה.
 • מחלקת לוגיסטיקה ותפעול – מספקת שירותים לוגיסטיים לשאר מחלקות האגודה, ובשיתוף עם מחלקת רווחה לתפעול מועדון ה'בראתון', מועדון הסטודנטים בקמפוס הר הצופים, בו מצויים חיבורי אינטרנט, מלתחות ופינות מנוחה לסטודנטים.

חברות וגופים כלכליים שונים בבעלות אגודת הסטודנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סקופוס – חברה כלכלית שמייצרת הכנסה פיננסית המאפשרת את פעילות האגודה. זאת, באמצעות שיווק, פרסום והפקה. בין היתר, החברה מפיקה את פי האתון – העיתון הסטודנטיאלי של האוניברסיטה העברית, היוצא לאור פעם בשבוע ומופץ ברחבי הקמפוסים.
 • אקדמון ישראל – האגודה מחזיקה ב-25% מהבעלות על אקדמון ישראל, רשת חנויות לציוד משרדי ועוד. אקדמון ישראל היא חברה משותפת לחברת "אקדמון", שהיא חברה שהוקמה לפני עשרות שנים להפעלת חנויות לציוד משרדי בבעלות משותפת של האגודה והאוניברסיטה העברית וחברת "קרביץ". הרשת מחזיקה חנויות בארבעת הקמפוסים של האוניברסיטה, וכן במקומות נוספים, ביניהם המרכז האוניברסיטאי אריאל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת בר-אילן ועוד.
 • יוניברסיטי - חברה לשירותי דיור. החברה מציעה אפשרויות תיווך מוזלות לסטודנטים באיתור דירות להשכרה, פעילה בתחום קבוצות הרכישה ומציע שירותים נלווים מוזלים, בהם הובלות לסטודנטים.
 • סיפתח - מרכז יזמות עסקית. סיפתח הוקמה לצורך סיוע לסטודנטים בתחומי תעסוקה. החברה פועלת עם גופים עירוניים וממשלתיים בירושלים לסיוע לסטודנטים במיזמים שונים, בעיקר מתחום ההיי-טק. סיוע זה כולל ליווי של חונכים מקצועיים של מיזמים, סדנאות, כנסים ועוד. מטרת המרכז היא בין היתר לקדם פתיחת עסקים בעיר ירושלים.

ביקורת כלפי האגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות הועלו מספר טענות, בעיקר בנוגע לחוסר שקיפות, המבקרות את אופן התנהלות אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. ביקורת רבה מופנית כלפי התנהלותה הכלכלית של האגודה והיעדר שקיפות מספקת בפעילות החברה הכלכלית שבבעלותה. נכון להיום האגודה מסרבת לחשוף את הדו"חות הכלכליים ואת רווחיה והפסדיה של חברת סקופוס, בטענה כי הדבר עלול לגרום לאיבוד היתרון המסחרי של החברה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]