איתן כבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איתן כבל
CABELE.JPG
לידה 23 באוגוסט 1959 (בן 59)
י"ט באב ה'תשי"ט
ראש העין, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
ממשלות 31
כנסות 14 - 20
סיעה ישראל אחת
העבודה-מימד-עם אחד
עבודה-מימד
העבודה
המחנה הציוני
תפקידים בולטים

איתן כבל (נולד ב-23 באוגוסט 1959) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, המכהן כיושב-ראש ועדת הכלכלה של הכנסת. בעבר כיהן כשר בלי תיק הממונה על רשות השידור, ושימש מזכ"ל מפלגת העבודה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איתן כבל במילואים לוחץ את ידו של אהוד ברק

כבל נולד ב-23 באוגוסט 1959 בראש העין להורים אשר עלו מתימן עשור קודם לכן. בילדותו חונך חינוך דתי ולמד במדרשיית נועם. לאחר מכן למד תקופה קצרה בישיבת הנגב בנתיבות. בנובמבר 1977 התגייס לצה"ל, והתנדב לצנחנים[1]. בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם וקורס מ"כים חי"ר[2]. מאז שחרורו מהצבא, ממשיך[דרושה הבהרה] כבל להתנדב למילואים[3] בחטיבה 55, חטיבת צנחנים במילואים[4]. לאחר שחרורו, בשנים 1982–1983, התגורר ועבד בקיבוץ דפנה שבעמק החולה.

תחילת דרכו הציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל החל ללמוד לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים, אך לא השלים את לימודיו. במהלך הלימודים היה פעיל באגודת הסטודנטים ושימש כסגן יו"ר האגודה. ב-1985 הוביל את תא "אופק" של מפלגת העבודה לניצחון בבחירות לאגודת הסטודנטים, לראשונה בתולדות התא[דרוש מקור], ונבחר לעמוד בראש האגודה. בתקופה זו היו פעילים באגודה מספר חברי כנסת ושרים לעתיד, ביניהם עיסווי פריג'.

לאחר סיום פעילותו הסטודנטיאלית שימש בשנים 1988 עד 1990 כעוזרו של שר החקלאות, אברהם כ"ץ-עוז. אחר כך, בשנים 1990–1992, שימש כעוזרו של יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס. לאחר ניצחונה של מפלגת העבודה בבחירות והקמת ממשלת רבין השנייה ב-1992, מונה ליועצו המקצועי הבכיר של שר הבינוי והשיכון בנימין בן אליעזר, תפקיד בו כיהן כשלוש שנים, בהן צבר ניסיון רב בתחומי הדיור והנדל"ן.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996 החל לכהן כחבר הכנסת ה-14 בעקבות התפטרותו של דוד ליבאי. בבחירות המקדימות במפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת ה-15 הוצב במקום נמוך מדי ברשימה ונכנס לכנסת רק ב-9 במרץ 2001, עם התפטרות אהוד ברק מהכנסת לאחר כשלונו בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה. בתקופה שבה לא כיהן כח"כ עבד כיועץ ויזם בתחום השיכון, הבנייה והנדל"ן. בנוסף, כיהן כחבר מועצת המנהלים של חברת "השטיח המעופף".

בכנסת ה-16[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל נבחר גם לכנסת ה-16, במהלכה כיהן לתקופה קצרה בתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה ויושב-ראש השדולה למען חיילי המילואים. בתחילת המאה ה-21 ניהל מאבק ממושך למען סגירתו של ערוץ 7, תחנת רדיו ימנית שפעלה ללא רישיון מספינה בים. אנשי התחנה טענו כי הם משדרים מחוץ לגבולות המים הטריטוריאליים של ישראל, ועל כן אין להם צורך ברישיון. אולם הוכח כי הספינה שדרה מתוך גבולות המים הטריטוריאליים של ישראל. כדי למנוע את סגירת התחנה יזם ח"כ צבי הנדל עוד ב-1999 הצעת חוק שנועדה להסדיר את פעילותה, אולם כבל (עם חברי כנסת נוספים) פנה לבג"ץ, שפסל את החוק אף שכבר עבר בכנסת. פעילות התחנה הופסקה באופן סופי לאחר שב-2003 פסק נגדה בית משפט השלום בירושלים ואף גזר על כמה מאנשיה עונשי מאסר בפועל.

מזכ"ל מפלגת העבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 ביוני 2005 נבחר על ידי חברי מרכז מפלגת העבודה לתפקיד מזכ"ל המפלגה לאחר שגבר על ראש המועצה האזורית גלבוע, דני עטר, וזכה ב-62 אחוזים מהקולות. תפקיד זה הקנה לו שריון מקום ברשימת המפלגה לכנסת, וזאת בתמיכת שלושת המועמדים ליו"ר המפלגה: שמעון פרס, אהוד ברק ועמיר פרץ. בעת מיפקד החברים שנערך לקראת הבחירות לכנסת ה-17, נשמעו טענות והאשמות על גל עצום של זיופים. כבל הביא להקמת ועדת חקירה[5] בראשות השופטת בדימוס שרה פריש, וזו קיימה חקירה יסודית, שבסיומה נפסלו למעלה מ-40,000 טפסים. בעקבות זאת הנהיג כבל סטנדרטים מחמירים של פיקוח על טוהר המִפקד וטוהר הבחירות הפנימיות במפלגה, כולל הצבת פקחים חיצוניים בשכר בקלפיות השונות.[דרוש מקור]

שר בממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל התפטר מתפקידו ב-2009 ובהמשך נבחר לכהן כחבר הכנסת ה-17. ב-4 במאי 2006, עם הקמת הממשלה ה-31, מונה כבל לשר בלי תיק הממונה על רשות השידור, וב-1 במאי 2007, יום לאחר הגשת דוח הביניים של ועדת וינוגרד, הודיע כבל על התפטרותו מהממשלה בעקבות הממצאים החמורים שעלו מן הדו"ח ואף קרא לראש הממשלה אהוד אולמרט לנהוג כמוהו ולהתפטר באופן מיידי[6].

בבחירות לכנסת השמונה עשרה הוצב במקום השביעי ברשימה העבודה לכנסת, במקום ששוריין למזכ"ל המפלגה. הוא נבחר לכנסת לאחר שהמפלגה זכתה ב-13 מנדטים. כבל התפטר מתפקיד מזכ"ל העבודה ימים ספורים לפני כינוס מרכז העבודה שעמד לדון בהצעת אהוד ברק לביטול משרת המזכ"ל. באותה עת השתייך כבל לקבוצה של ארבעה חברי כנסת מתוך סיעת העבודה, אשר היוו אופוזיציה לברק והתנגדו לכניסה לממשלת נתניהו, עד להיפרדותו של האחרון מן המפלגה והקמת סיעת העצמאות.

בחודש דצמבר 2011 הודיע כבל על התמודדותו לתפקיד יו"ר ההסתדרות. בשל כך, השעה עצמו לאחר חודש מתפקיד יו"ר הסיעה בכנסת. בבחירות, שנערכו במאי 2012, הפסיד כבל ליו"ר ההסתדרות המכהן דאז, עופר עיני.

יו"ר סיעת העבודה בכנסת ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל בישיבת סיעת העבודה בכנסת, מאי 2014.

ברשימת "העבודה" בבחירות לכנסת התשע עשרה הוצב כבל בתחילה במקום הרביעי, אך לאחר פרישתו של עמיר פרץ מהרשימה בבוקר יום הגשת הרשימות, הוצב במקום השלישי. כבל נבחר לכנסת וכיהן כחבר בוועדת הכנסת ובוועדת החוץ והביטחון.

לאחר היבחרו של ח"כ יצחק הרצוג לראשות מפלגת העבודה ב-22 בנובמבר 2013, מינה הרצוג את כבל ליו"ר סיעת העבודה בכנסת. במסגרת עבודתו בכנסת התשע עשרה הוביל כבל את המאבק נגד מועמדותו של הרב שמואל אליהו, שהתבטא באופן גזעני נגד ערבים, לתפקיד הרב הראשי.

הכנסת ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל בכנס הרצליה, 2016

בבחירות המקדימות במפלגת העבודה שנערכו בינואר 2015, נבחר במקום השישי, והוצב במקום העשירי ברשימת המחנה הציוני לקראת הבחירות לכנסת העשרים[7]. לאחר הבחירות לכנסת, בהן זכתה רשימת "המחנה הציוני" ב-24 מנדטים, מונה לראש ועדת הכלכלה[8].

בינואר 2017 מסר כבל עדות במשטרה בעניין "תיק 2000". בתחילת 2018 נחקר באזהרה במסגרת חקירה זו, בחשד להפרת אמונים עקב קשריו עם נוני מוזס בעניין חקיקת חוק ישראל היום"[9].

חקיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל הוא אחד המחוקקים הפוריים בתולדות הכנסת. על פי רישומי אתר הכנסת, מאז שנת 2000 יזם 684 חוקים[דרוש מקור], ומאז שנבחר לראשונה ב-1996 יזם מעל 700 חוקים[דרוש מקור]. בין החוקים שהעביר במהלך כהונתו כחבר כנסת: חוק המילואים[10], אשר מעגן את זכויותיהם של אנשי המילואים ואת ההטבות שלהן הם זכאים; חוק המועצה הישראלית לצרכנות[דרוש מקור], אשר מסדיר את מעמדה של המועצה ואת זכויות הצרכנים; חוק המידע הגנטי[דרוש מקור], אשר מקנה סמכות לבית המשפט להורות על עריכת בדיקות אבהות ובדיקות נוספות לגילוי קשרי משפחה; וחוק הקובע כי לא יינתנו מענקים מהמדינה למפעלים שלא משלמים לעובדיהם שכר מינימום[דרוש מקור]. כמו כן, היה בין מחוקקי החוק האוסר על פיטום אווזים בישראל[דרוש מקור], ואף עמד בראש השדולה לזכויות בעלי חיים בכנסת.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל נשוי לנועה ואב לארבע בנות. מתגורר בעיר הולדתו, ראש העין. ידוע כאוהד מכבי תל אביב בכדורגל ובכדורסל.

עמדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבל עומד בראש השדולה למען חיילי המילואים בכנסת. בתחום החקיקה הוא מרבה לעסוק בנושאים חברתיים, איכות הסביבה, וצרכנות. כבל היה מראשי המאבק נגד ערוץ 7 ונגד הפצת תאוריות הקשר על רצח רבין והוא מיוזמי התיקון לחוק נשיא המדינה, האומר כי רוצח ראש ממשלה מטעמים אידאולוגיים, לא יוכל לקבל חנינה על פשעו. כמו כן היה כבל מראשוני הפעילים בכנסת למען זכויות הקהילה הגאה, ואף עמד בראש השדולה שמקדמת את הנושא.

בין החוקים שיזם כבל במהלך כהונתו בכנסת:

 • חוק המתיר חילוט רווחים שמקורם בפרסומים שעניינם עבירות והעברתם לידי נפגעי העבירות
 • חוק המסדיר עריכת בדיקות גנטיות לשם גילוי קרבת משפחה
 • חוק המורה על קביעת תנאים שעניינם שמירה על איכות הסביבה לשם מתן מענקים למפעלי תעשייה (יחד עם אילן ליבוביץ ולאה נס)
 • תיקון לחוק מבקר המדינה המחייב את המבקר לפרסם בדו"חות שלו גם ממצאים חיוביים

בשנת 2002 כבל נאבק למען הקמת גדר ההפרדה[11]. בתחום המדיני כבל הוא מתומכי יוזמת ז'נבה[12] ומתנגד של ההתנחלויות עליהן אמר: "אין לך תופעה אנטי-ציונית יותר מההתנחלויות. ... אין לך תופעה שמקעקעת יותר את הרוב היהודי במדינת ישראל מההתנחלויות". על הציונות של המתנחלים אמר: "בעיני, הציונות הזו היא לא יותר מציונות-נדל"ן, של אנשים שבמידה רבה רצו למצוא להם מקום בזול כדי לגור בו"[13].

בנובמבר 2013 תמך במועמד יצחק הרצוג בפריימריז במפלגת העבודה. כמו כן הקים באותו חודש את השדולה "הורות בעידן של קריירה" בכנסת, שנועדה לקדם חקיקה המתחשבת בצרכי המשפחה של העובדים במסגרת תנאי העסקתם.

במאי 2018 הציע תוכנית היפרדות חד-צדדית מהפלסטינים ביהודה ושומרון שבמסגרתה יסופחו בקעת הירדן וגושי ההתנחלויות לישראל, ובשאר השטחים תישאר שליטה צבאית ישראל לשמירה על הביטחון. בדברי ההסבר לתוכנית אמר כבל ש"יש להתפכח מחזיונות הסכמי השלום" ושההתנחלויות שבכוונתו לספח לישראל היו נשארות תחת ריבונות ישראלית בכל הסכם עתידי ובהן מצויים למעלה מ-300,000 תושבים שאי-אפשר לפנות. התוכנית ספגה ביקורת רבה בשמאל, כולל מראש מפלגת העבודה אבי גבאי ויו"ר "התנועה" ציפי לבני.[14]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אורית שוחט, "מה עשה בגין לגולני", הארץ, 9 ביולי 1999
 2. ^ חדשות nana10, כל הזמן צנחן: עפר שלח חוזר לחטיבה, באתר ערוץ עשר, 9 באוקטובר 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 3. ^ אילן מרסיאנו וסמדר שילוני, המילואימניקים של הכנסת, באתר ynet, 13 במרץ 2003.
 4. ^ רועי עמוס, ‏חוד החנית של ירושלים, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 9 ביוני 2011
 5. ^ ממצאים חמורים בדו"ח ועדת הבדיקה בעבודה, באתר וואלה! NEWS‏, 22 ביוני 2005
 6. ^ אטילה שומפלבי, איתן כבל: אינני יכול לשבת בממשלת אולמרט, באתר ynet, 1 במאי 2007.
 7. ^ מורן אזולאי, העבודה בחרה: יחימוביץ', שפיר ושמולי במקומות הראשונים, באתר ynet, 14 בינואר 2015
 8. ^ עמרי מילמן, איתן כבל ניצח את שלי יחימוביץ': ישמש יו"ר ועדת הכלכלה, באתר כלכליסט, 1 ביוני 2015
 9. ^ אבי אשכנזי‏, התפתחות בחקירת תיק 2000: ח"כ איתן כבל ונוני מוזס נחקרו באזהרה, באתר וואלה! NEWS‏, 18 בינואר 2018
 10. ^ הצעת חוק שירות המילואים (תיקון - משרת מילואים פעיל), התשע"ח-2017
 11. ^ ישי: "נתניה היא הקורבן הראשון של הרפורמות", באתר ynet, 19 במאי 2002
 12. ^ יוזמי ז'נבה הישראלים, אתר יוזמת ז'נבה
 13. ^ דברי הכנסת, 27 באפריל 2010
 14. ^ מתי טוכפלד, ‏זעם בעבודה על תמיכת ח"כ כבל בסיפוח ביו"ש, באתר ישראל היום, 28 במאי 2018.