אוניברסיטת סנט אנדרוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבניין הקלאסי של אוניברסיטת סנט אנדרוז
חצר סנט אנדרוז הקולג' המאוחד

אוניברסיטת סנט אנדרוזאנגלית: University of St Andrews) היא האוניברסיטה העתיקה ביותר בסקוטלנד, והשלישית בעתיקותה בבריטניה, ובעולם כדוברת האנגלית לאחר אוניברסיטת אוקספורד ואוניברסיטת קיימברידג'. כמו כן ידועה בשני תלמידיה הידועים הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג' וקתרין דוכסית קיימברידג' אשר הכירו בזמן שלמדו בה ולבסוף נישאו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת הקמתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוניברסיטה נוסדה בשנת 1410, כאשר מגילת הזכויות של תיאגוד הוענקה למנזר אוגוסטיני אשר היה בקתדרלת סנט אנדרוז, בולה אפיפיורית הונפק בשנת 1413 על ידי האפיפיור האנטי-אפיפיור בנדיקטוס השלושה עשר, וצ 'רטר מלכותי הוענק בשנת 1532.

אוניברסיטת סנט אנדרוז הלכה וגדלה די מהר, הפדגוגיה, מכללת סנט ג 'ון נוסדה 1418-1430 על ידי רוברט של מונטרוז ולורנס של לינדורס. מכללת סנט סלבטור נוסדה בשנת 1450, מכללת לאונרד הקדוש בשנת 1511, ומכללת סנט מרי בשנת 1537.

תקופת השפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהמאה ה-17 עד המאה ה-19 אוניברסיטת סנט אנדרוז עברה ירידה דרמטית, אשר בשלב מסוים אף אויימה יכולת ההישרדות האישית שלה. מספר התלמידים היה מאוד נמוך, למשל, כאשר סמואל ג'ונסון ביקר באוניברסיטה בשנת 1773, האוניברסיטה בקושי מנתה מספר של כ 100 תלמידים בלבד. מצב מספר התלמידים לא השתפר במהלך המאה ה-19, בשנת 1870 אוכלוסיית התלמידים הייתה פחות מ 150.

העוני בסקוטלנד פגם בסנט אנדרוז, מעטים הצליחו לפקוד את האוניברסיטה והמכללות ללימודים, ואלו הן ההכנסות הנדירות אשר היו למוסדות הלימוד. סנט אנדרוס הציעה חינוך מסורתי המבוסס על שפות קלאסיות, מחקרים פילוסופיים. בעת ההיא היה תהליך איטי מאוד של אימוץ שדות מעשיים ללימוד כגון מדע, לעומת זאת רפואה ומשפטים היו באופנה, אולי בגלל סיבות אלה היה מספר התלמידים נמוך. האוניברסיטה נוסדה כאוניברסיטת קולג' ב 1897, אשר הפכה למרכז של מצוינות רפואית, מדעיים ומשפטיים.

תקופת השגשוג החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1967 הפכה אוניברסיטת סנט אנדרוז להיות כמוסד לימוד עצמאי, אחרי הקמתה של קרן האוניברסיטה, הגיע הניוון של סנט אנדרוז לסיומו. אוניברסיטת סנט אנדרוז הפכה להיות יותר פופולרית בקרב בני המעמד העליון הסקוטי, אשר החלו לשלוח את ילדיהם למוסד הוותיק להשכלה גבוהה.

כיום אוניברסיטת סנט אנדרוז הינה במעמד אוניברסיטה ציבורית יוקרתית בבריטניה.

ממשל ומינהל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לאוניברסיטאות האחרות העתיקות של סקוטלנד, ממשל האוניברסיטאות נקבע על ידי חקיקה סקוטית משנת 1858.

הוועד הפועל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הכללית היא גוף מייעץ של כל הבוגרים, אנשי אקדמיה ואנשי אקדמיה לשעבר של האוניברסיטה. היא מתכנסת פעמיים בשנה, וממנה ועדת עסקים כדי לנהל את העסקים בין הפגישות הראשיות. הפונקציות החשובות ביותר של המועצה הן למנות שני שמאים לבית משפט האוניברסיטה ולבחור את קאנצלר האוניברסיטה.

בית משפט האוניברסיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית משפט האוניברסיטה הוא הגוף האחראי על העניינים המינהליים והכספיים, והוא למעשה הגוף המנהל של האוניברסיטה. בית המשפט מנוהל בראשותו של הרקטור, אשר נבחר על ידי כל התלמידים בוגרי האוניברסיטה. כמו כן נשיא הסטודנטים, מכהן כאחד מחברי בית הדין.

פקולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוניברסיטה מחולקת לארבע פקולטות שונות:

הרקטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסקוטלנד, עמדתו של הרקטור קיימת בארבע האוניברסיטאות העתיקה (סנט אנדרוז, גלזגו, אדינבורו, אברדין) כמו באוניברסיטת דנדי. עמדת הרקטור (רשמית הלורד הרקטור, אך בדרך כלל על ידי רקטור רגיל לבד) נעשתה חלק אינטגרלי של האוניברסיטאות על ידי חוק האוניברסיטאות (בסקוטלנד) משנת 1889. הרקטור הוא גם ראש ישיבות משפט האוניברסיטה (הגוף המושל באוניברסיטה), אשר נבחר על ידי הסטודנטים ללימודים גבוהים.

רשימת רקטורים חלקית מסוף המאה ה-19

סמסטרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוניברסיטה מפעילה מערכת של סמסטרים, הסמסטרים נקראים "מרטימס וקנדלמס" (Martinmas and Candlemas). הסמסטר הראשון, מרטימס, הוא מסוף חודש ספטמבר ועד אמצע ינואר, עם 12 שבועות של הוראה בסמסטר הבחינות מתקיימות לאחר חג המולד. לאחר הבחינות קיימת חופשת סמסטר, ולאחר מכן את הסמסטר החדש מתחיל בתחילת פברואר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 56°20′28″N 2°47′35″W / 56.341214°N 2.793011°W / 56.341214; -2.793011