איי הנסיכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תצלום לוויין של האיים

איי הנסיכים (טורקית Kızıl Adalar) הם קבוצה של תשעה איים הנמצאים בים מרמרה כעשרים עד שלושים קילומטרים דרומית-מזרחית לעיר איסטנבול שבטורקיה.

האי בּוּיוּקָאדָה (Büyükada – "האי הגדול" או בשמו היווני 'פרינקיפוס', Πρίγκιπος) הוא הגדול והמאוכלס באיים. על אי זה נמצא מנזר מן המאה ה-12. האיים הגדולים האחרים הם קינליאדה (Kınalıada), בורגזאדה (Burgazada) והייבליאדה (Heybeliada).

כיום נחשבים האיים לאתר תיירות מבוקש. ניתן להגיע אליהם במעבורות היוצאות הן מצידה האירופי של איסטנבול והן מצידה האסיאתי. באיים אסורה תנועת כלי רכב ממונעים והתיירים המטיילים באיים עושים זאת באמצעות רכיבה על חמורים, סוסים או בנסיעה בכרכרות ואופניים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת האימפריה הביזנטית שימשו האיים מקום להגליית נסיכים ונסיכות מבית המלוכה והיוו למעשה כלא מלכותי. במנזר באי בויוקאדה נכלאו שלוש קיסריות ביזנטיות. האי המכונה "אי הכלבים" שימש מקום בו נפטרו שלטונות העיר מהכלבים המשוטטים של איסטנבול.

במאה ה-19 הפכו האיים לאתר נופש של עשירי איסטנבול ותיירים רבים באותה עת נהגו לנפוש בבתים הבנויים באיים בסגנון קולוניאלי ויקטוריאני. לאחר הגלייתו מברית המועצות בפברואר 1929, התגורר לאון טרוצקי באי בויוקאדה במשך ארבע שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]