אינגבורג בכמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אינגבורג בכמן

אינגבורג בכמן (גרמנית: Ingeborg Bachman;‏ 25 ביוני 1926, בקלגנפורט, מחוז קרינתיה שבאוסטריה - 17 באוקטובר 1973 רומא),משוררת אוסטרית, סופרת ומסאית.

אינגבורג בכמן החלה לפרסם את יצירתה בשנת 1946, ועוררה מיד תשומת לב רבה בעולם הספרות הגרמני. ניהלה מערכת יחסים אינטימית עם המשורר היהודי בלשון הגרמנית פאול צלאן. מראשית שנות החמישים זכתה להכרה בארצות דוברות הגרמנית, ספריה התפרסמו והיא זכתה בפרסים ספרותיים חשובים.

אינגבורג בכמן העתיקה את מקום מגוריה לרומא, ושם התגוררה תקופות ארוכות בחייה. לאחר הקשר הקרוב שהיה לה עם צלאן, היא התקשרה עם המחזאי השווייצרי הנודע מקס פריש, וחייתה עמו במשך כמה שנים. היא הייתה אנטי נאצית חריפה ביותר וניהלה מאבקים ספרותיים וחוץ ספרותיים חריפים נגד הנאצים ומורשת הנאציזם בגרמניה ובאוסטריה.

בספטמבר 1973 פרצה שריפה בחדר השינה שלה ברומא ובכמן נשרפה כשליש מגופה, ככל הנראה כיוון שנרדמה עם סיגריה בוערת. בכמן הובהלה לבית החולים שם נפטרה לאחר שלושה שבועות.

אינגבורג בכמן לא בחרה בדרך הקלה של הצלחה ספרותית. היא נחשבת לאחת מן הסופרות הראשונות בספרות האירופית שהעלו בחריפות רבה את שאלת מצבה של האישה בחברה המודרנית. הלחצים והמתחים בעולמה הפנימי חברו לקראת מותה לקשיים חיצוניים של ביקורת פוליטית ומערכות מוסריות שניהלה, וייתכן כי היא שמה קץ לחייה.

ספריה של אינגבורג בכמן בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

וכן תורגמו לעברית שירים בודדים מיצירתה, על ידי כמה מתרגמים, שלא כונסו עדיין בספר. ביניהם:

פרסים על שמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פרס "אינגבורג בכמן"

מוענק באוסטריה לסופרים בשפה הגרמנית ונחשב לבין החשובים בספרות הגרמנית. סכומי הפרס נעים בין €5,000 ל- €22,500.

  • מלגה על שמה

מאז שנת 1991 מעניקה קרן וולף מדי שנה את מלגת אינגבורג בכמן, מיסודו של אנסלם קיפר. המלגה, בסך 8,000 דולר, נועדה לעודד אמנים צעירים ומבטיחים בישראל הזקוקים למלגה במיוחד לצורך השתלמות בחו"ל. המלגה מיועדת לאמנים ישראלים שטרם מלאו להם 35 שנה, שעדיין לומדים או שלא מכבר סיימו את לימודיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינגבורג בכמן בוויקישיתוף