אליטה (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליטה
Élite
Elite Netflix Logo 02.svg
סוגה מותחן
דרמת נעורים
יוצרים קרלוס מונטרו
ודריו מאדרונה
בימוי רמון סלזאר
שחקנים מריה פדרזה
איצן אסקמייה
מיגל ברנרדו
מיגל הראן
חיימה לורנטה
אלברו ריקו
ארון פייפר
מינה אל חמני
אסתר אקספוסיטו
עומר איוסו
דנה פאולה
חורחה לופז
קלאודיה סאלאס
ג'ורג'ינה אמורוס
סרחיו מומו
לייטי סנה
קרלה דיאז
מרטינה קרידי
מאנו ריוס
פול גרנץ'
אנדרס ולנקוסו
דייגו מרטין
ולנטינה סנרה
אנדרה למוליה
קרלוטו קוטה
ארץ מקור ספרד
שפות ספרדית
מספר עונות 5
מספר פרקים 40
הפקה
מפיק קרלוס מונטרו
ודריו מאדרונה
הפצה נטפליקס
מוזיקה לוקאס וידאל
אורך פרק 45 דקות
שידור
רשת שידור נטפליקס
תקופת שידור מקורית 5 באוקטובר 2018 – הווה (3 שנים ו־38 שבועות)
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
דף התוכנית ב-IMDb

"אליטה" (בספרדית: Élite; מעוצב E L I T Ǝ) היא סדרת טלוויזיה מסוגת מתח-דרמת נעורים ספרדית שנוצרה עבור נטפליקס בידי קרלוס מונטרו ודאריו מדרונה. הסדרה מתרחשת בלאס אסינאס, בית ספר תיכון עילית בדיוני, ועוסק סביב היחסים בין שלושה תלמידים מתבגרים ממעמד הפועלים שנרשמו לבית הספר באמצעות תוכנית מלגות לבין חבריהם העשירים לכיתה. הסדרה כוללת צוות אנסמבל. רבים מצוות השחקנים הופיעו בעבר בסדרות אחרות של נטפליקס שהופקו או הופצו בספרד ובאמריקה הלטינית.

הסדרה "אליטה" חוקרת מושגים ונושאים הקשורים לדרמות נוער, אך מציגה גם נושאים מתקדמים יותר וצדדים אחרים, לצד העלילה שלה. אותם הנושאים נחשבים לעיתים קרובות למיניים ומגוונים. מבחינה מבנית, הסדרה משתמשת בעלילת פלשפורוורד הכוללת אלמנט מסתורי, כאשר כל עונה מתרחשת בשני קווי זמן (האחד של אירוע שקרה בעבר והשני של המציאות בהווה).

העונה הראשונה, המורכבת משמונה פרקים, הופצה לנטפליקס ב-5 באוקטובר 2018. היא זכתה לביקורות חיוביות מטעם המבקרים והקהל כאחד, כאשר רבים שיבחו את הסדרה והגדירו אותה כ"גילטי פלז'ר". זאת, תוך ששיבחו את תסריטה, המשחק והעובדה שהיא כוללת נושאים "בוגרים" ו"מורכבים". באוקטובר 2018, הסדרה חודשה לעונה שנייה, שהופצה ב-6 בספטמבר 2019. עונה שלישית הוכרזה באוגוסט 2019 והופצה ב-13 במרץ 2020. במאי 2020 ופברואר 2021, נטפליקס חידשה את הסדרה לעונה רביעית וחמישית. העונה הרביעית הופצה ב-18 ביוני 2021, בעוד שהעונה החמישית הופצה ב-8 באפריל 2022.[1] באוקטובר 2021, נטפליקס חידשה את הסדרה לעונה שישית.[2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שבית הספר הישן שלהם נהרס, שלושה חברים ממעמד הפועלים – סמואל (איצן אסקמייה), נדיה (מינה אל חמני) וכריסטיאן (מיגל הראן) מקבלים מלגות ללמוד בבית הספר הפרטי לאס אסינאס, שנחשב ל"יוקרתי" ביותר בספרד. המלגות ממומנות על ידי חברת הבנייה שבאשמתה נהרס בית הספר השני.

תחילה, השלושה לא מוצאים את מקומם בבית הספר והתלמידים העשירים מתנכלים להם. עד מהרה, סמואל מתחבר למרינה (מריה פדרזה) המרדנית, שאביה המושחת עומד בראש חברת הבנייה. נדיה מתקרבת לאחיה הכריזמטי והשחצן של מרינה, גוזמן (מיגל ברנרדו). חברתו של גוזמן, לוּ (דנה פאולה) מאתגרת את גוזמן לשכב עם נדיה ולקחת את בתוליה. כריסטיאן מתערבב עם הזוג האליטיסטי קרלה (אסתר אקספוסיטו) ופולו (אלברו ריקו) והשלושה הופכים למעין שלישייה פוליאמורית.

מחוץ לבית הספר, אחיה של נדיה, עומר (עומר איוסו) נמצא בארון ומוכר סמים בסתר כדי להרוויח מספיק כסף ולהתרחק ממשפחתו השמרנית. הוא מתחבר לבנה של מנהלת בית הספר, אנדר (ארון פייפר), שהוא גם חברם הטוב של גוזמן ופולו. עומר ואנדר מתחילים מערכת יחסים סודית. מרינה מתחילה לצאת עם סמואל אך היא גם מנהלת רומן עם אחיו הגדול, נאנו (חיימה לורנטה לופז) שיצא לא מזמן מהכלא ויש לו לא מעט חובות.

במהלך העונה, משולבים הבזקים לעתיד אשר חושפים שאחת מהדמויות הראשיות נרצחה ומתארים את תשאול חבריה ומכריה על ידי המשטרה.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה תלמידים חדשים מגיעים לבית הספר – קאייטנה (ג'ורג'ינה אמורוס), ולאריו (חורחה לופז) ורבּקה (קלאודיה סאלאס). קאייטנה היא נערה ענייה שקיבלה מלגה לבית הספר, אך מעמידה פנים שהיא עשירה ומיוחסת כדי להתחבב על בנות כמו לוּ וקרלה. ולאריו הוא אחיה למחצה של לוּ אשר חזר אחרי שהות בפנימייה ומנהל איתה רומן אסור. רבּקה היא נערה מרדנית ובת לאמא עשירה, אך הכסף שלה מגיע ממקומות מפוקפקים ולא ברורים.

גוזמן מתקשה להתמודד עם הרצח שהתרחש ופונה לאלימות ואלכוהול. לוּ נואשת להיות לו לכתף אך הוא נמשך יותר ויותר לנדיה. עומר יוצא מהארון ומגורש מביתו, ואנדר מתקשה להכיל את זה. קרלה מתרחקת מפולו ומוצאת את עצמה מתקרבת לסמואל, אך יש לו מניעים נסתרים. פולו, מצידו, מוצא נחמה אצל קאייטנה. סמואל ונדיה מתחברים עם הנערה החדשה, רבּקה, שמתאהבת בסמואל באופן חד-צדדי.

ההבזקים לעתיד בעונה הזאת חושפים שאחד התלמידים בלאס אסינאס נעלם וכולם מחפשים אחריו.

עונה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוהי השנה האחרונה ללימודים. גוזמן וסמואל ממררים את החיים של פולו. פולו מנסה להתעלם ולהמשיך הלאה עם קאייטנה, שנאחזת בו ובעושרו על אף מעשיו. אביהם של ואלריו ולו מנשל את שניהם אחרי שגילה על הרומן שלהם. ואלריו עובר לגור עם סמואל ולוּ נאלצת להילחם מול נדיה על מלגה לאוניברסיטה.

קרלה חוזרת בה מעדותה נגד פולו, בלחץ אביה. הוא מכריח אותה לצאת עם התלמיד החדש יראי (סרחיו מומו) בשביל הכסף שלו. נדיה מתחילה לצאת עם התלמיד החדש מאליק (לייטי סנה). רבּקה נכנסת עמוק יותר לעסקים הלא חוקיים של אמא שלה אחרי שהיא נכנסת לכלא. אנדר מגלה שהוא חולה בסרטן ומתקשה לשתף את עומר.

ההבזקים לעתיד חושפים שתלמיד מהחבורה נרצח במסיבת סיום הלימודים.

עונה 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הגעתו של מנהל חדש וילדיו – ארי (קרלה דיאז), מנסיה (מרטינה קרידי) ופטריק (מאנו ריוס) – מגיעה תעלומה חדשה לאחר שארי נמצאת קרוב למוות. שנת לימודים חדשה בלאס אסינאס, כמו גם מנהל חדש (דייגו מרטין), אחד מאנשי העסקים החזקים באירופה, שמוכן להביא למוסד שיטות ניהול חדשות. את שלושת ילדיו (דיאז, קארידי, וריוס) נהגים תמיד לעמוד על דרכם ולקבל מה שהם רוצים מתי שהם רוצים, לא משנה מי ייפול, ומי יסכן את החיים.

אמבר לוסיד הופיעה ככוכב-אורח.

עונה 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של ארמנדו (אנדרס ולנקוסו) בידי גוזמן, סמואל ורבּקה שומרים על האמת על מה שקרה מכולם, כולל החבר הטוב ביותר שלהם, עומר. כלומר, עד שגופתו של ארמנדו מתגלה וגורמת לשרשרת של שינויים באירועים שמפרקים את מערכות היחסים שלהם ומשנה את חייהם לנצח. בהבזקים לעתיד, גופתו של סמואל מתגלה צפה בבריכת שחייה, כאשר כל עלילה מובילה כיצד זו הגיעה לשם ומגלה מה באמת קרה. כמו כן, שני סטודנטים חדשים – איסדורה (ולנטינה סנרה) ואיוון (אנדרה למוליה) – מתחילים ללמוד בלאס אסינאס ויוצרים קשרים עם הכיתה הנוכחית של הסטודנטים ובעיקר עם פיליפ (פול גרנץ') ופטריק, אך חלק ממערכות היחסים הללו מתגלות כקטלניות יותר מאחרות.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוסטר העונה הראשונה.
 • מרינה נונייר (מריה פדרזה) (עונה 1): אחות של גוזמן. נשאית HIV. הופכת להיות בת זוג של סמואל ואז של נאנו. נכנסת ממנו להריון והם מחליטים לברוח ביחד. נרצחת בעונה הראשונה על ידי פולו.
 • סמואל (סמו) גרסיה (איצן אסקמייה) (עונות 1–5, סרטים קצרים): אחד משלושת התלמידים החדשים בבית הספר, שהגיעו על תקן מלגה. אחיו של נאנו. מתאהב במרינה ומאוחר יותר בקרלה. נפרד מקרלה. בעונה הרביעית מנהל רומן עם ארי מאחורי גבו של גוזמן. עזר לגוזמן להיפטר מגופתו של ארמנדו והשליך אותה לאגם עם גוזמן ורבה. הוכה על ידי בנחמין בסוף העונה החמישית ולא ידוע מה עלה בגורלו.
 • גוזמן נונייר - (מיגל ברנרדו) (עונות 1–4, סרטים קצרים): אחיה של מרינה. בזוגיות עם לו אך מתאהב בנדיה. בעונה הרביעית נפרד מנדיה ונמצא בזוגיות עם ארי. רצח את ארמנדו והשליך אותו לאגם. בסוף העונה הרביעית נסע לטיול עם אנדר.
 • כריסטיאן ורלה (מיגל הראן) (עונה 1; אורח עונה 2): אחד משלושת התלמידים החדשים בבית הספר, שהגיעו על תקן מלגה. מתערבב בזוגיות של קרלה ופולו ומנהל איתם שלישייה. בעונה השנייה חושד בפולו וקרלה וכתוצאה מכך אבא של קרלה פוגע בו.
 • פרננדו (נאנו) גרסיה (חיימה לורנטה לופז) (עונות 1–2): אחיו הגדול של סמואל שהשתחרר מהכלא. מתאהב במרינה. היה חשוד ברצח מרינה וזוכה מאשמה לאחר שהתגלה שפולו רצח אותה.
 • לאופולדו (פּוֹלוֹ) בנבנט ויאדה (אלברו ריקו) (עונות 1–3): בן זוגה של קרלה ומאוחר יותר של קאייטנה, רצח את מרינה בעונה הראשונה ונרצח בעונה השלישית על ידי לוּ. ביסקסואל.
 • אנדר מוניוס (ארון פייפר) (עונות 1–4, סרטים קצרים): בנה של המנהלת ושחקן טניס שנאבק עם זהותו המינית. מתאהב בעומר. בעונה השלישית התגלה כחולה סרטן ומתחיל לעבור כימותרפיה. בעונה הרביעית ברומן עם פטריק אך בסוף חוזר לעומר לפרק זמן קצר לפני שנסע לטיול עם גוזמן.
 • נדיה שאנה (מינה אל חמני) (עונות 1–4, סרטים קצרים): אחת משלושת התלמידים החדשים בבית הספר, תלמידה מצטיינת שהגיעה על תקן מלגה. מוסלמית שמתחילה קשר עם גוזמן. נפרדה מגוזמן מכיוון שלא יכלה לנהל קשר מרחוק אחרי שנסעה לניו יורק.
 • קרלה רוסון קלרוגה (אסתר אקספוסיטו) (עונות 1–3, סרטים קצרים): בת זוגו של פולו. נדלקת על כריסטיאן ומצרפת אותו לזוגיות שלה. בעונה השנייה מתאהבת בסמואל. נפרדה מסמואל.
 • עומר שאנה (עומר איוסו) - אחיה של נדיה. סוחר סמים. הומו בארון, מתאהב באנדר. בעונה השלישית ברומן עם מאליק ובעונה הרביעית נדלק על פטריק. בסוף חוזר לאנדר עד שנסע לטיול עם גוזמן .
 • לוּקרסיה (לוּ) מונטסינוס הנדריך (דנה פאולה) (עונות 1–3): בת זוגו של גוזמן. מניפולטיבית ותככנית. גרמה לגוזמן לפתות את נדיה, ובעקבות כך נפרדו. בעונה השנייה חזרו ונפרדו שוב. רצחה את פולו בעונה השלישית.
 • רבּקה (רבּה) דה בוֹרמוּחו אוואלוס (קלאודיה סאלאס) (עונה 2–הווה): נערה חדשה בבית הספר שעושרה מגיע ממקורות מפוקפקים. מתאהבת בסמואל. מתאהבת במנסיה ומתגלה כביסקסואלית.
 • קאייטנה גרחרה פנדו (ג'ורג'ינה אמורוס) (עונה 2–הווה): נערה חדשה בבית הספר. מתחזה לעשירה אך למעשה היא בתה של המנקה והיא בבית הספר על תקן מלגה. מפתחת רומן עם הנסיך פיליפ אך לא הסתיים טוב.
 • ולאריו מונטסינוס רוחאס (חורחה לופז) (עונות 2–3): אחיה למחצה של לו שחוזר אחרי שהות בפנימייה.
 • מאליק (לייטי סנה) (עונה 3): תלמיד מוסלמי עשיר שמראה עניין בנדיה אך מתגלה כגיי ומתאהב בעומר.
 • יראי (סרחיו מומו) (עונה 3): תלמיד לשעבר בבית הספר שחזר אחרי היעדרות של שלוש שנים. היה בעברו קורבן לשיימינג. מאוהב בקרלה.
 • אלקסיס (חורחה קלמנט) (עונה 3–סיפורים קצרים): חבר של אנדר שעובר כימותרפיה.
 • אריאדנה (ארי) בלאנקו קומרפורד (קרלה דיאז) (עונה 4–הווה): אחותו התאומה של פטריק ואחותה הגדולה של מנסיה, נקלעה למערכת יחסים בין סמואל לגוזמן. ארי הוכתה על ידי ארמנדו ויצאה בחיים לאחר שהייתה במצב אנוש.
 • מנסיה בלאנקו קומרפורד (מרטינה קרידי) (עונה 4–הווה): אחותם הצעירה של ארי ופטריק, היא יוצרת מערכת יחסים עם רבקה בזמן שהיא עובדת גם כזונה בשביל ארמנדו כדי להרוויח כסף.
 • פטריק בלאנקו קומרפורד (מאנו ריוס) (עונה 4–הווה): אחיה התאום של ארי ואחיה הבכור של מנסיה היוצר קשר עם עומר ואנדר. חווה בעיות עצבים והתקפי זעם.
 • פיליפ פלוריאן פון טריזנברג (פול גרנץ') (עונה 4–הווה): נסיך שיוצר מערכת יחסים עם קאייטנה. היורש הישיר לכס המלוכה של נסיכות מרכז אירופה. חווה בעיות דחף וסטייה.
 • ארמנדו (אנדרס ולנקוסו) (עונה 4): המאהב המבוגר של מנסיה, ששכר אותה לקיים יחסי מין איתו. נהרג על ידי גוזמן בעזרת אקדח זיקוקים ולאחר מכן נזרק לאגם.
 • בנחמין בלאנקו קומרפורד (דייגו מרטין) (עונה 4–5): מנהל בית הספר החדש ואביהם של פטריק, ארי ומנסיה. מכה את סמואל בסוף העונה החמישית לאחר ויכוח.
 • איוון(אנדרה למוליה) (עונה 5-הווה): התלמיד החדש, אבא שלו שחקן כדורגל מפורסם.
 • איסדורה (ולנטינה סנרה) (עונה 5-הווה): תלמידה חדשה, די ג'יי מאוד מפורסמת, המחזיקה בהמון מועדונים באיביזה, מכורה לקטמין, תומכת בפיליפ בפרשיות האונס שלו, במהלך העונה נאנסת על ידי 3 תלמידים.

סקירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהפרקיםשודרה לראשונה (ארצות הברית)
הפרק הראשוןהפרק האחרון
185 באוקטובר 20185 באוקטובר 2018
286 בספטמבר 20196 בספטמבר 2019
3813 במרץ 202013 במרץ 2020
4818 ביוני 202118 ביוני 2021
588 באפריל 20228 באפריל 2022

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אליטה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 'Élite': Ya hay fecha para la quinta temporada con nuevos alumnos, La Vanguardia, ‏2022-03-14 (בספרדית)
 2. ^ Jamie Lang,John Hopewell, Jamie Lang, John Hopewell, Netflix Confirms ‘Elite’ Will Return for Season 6, Unveils Cast for ‘Bird Box’ Adaptation, Variety, ‏2021-10-28 (בAmerican English)