פוליאמוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תומכי פוליאמוריה צועדים בסן פרנסיסקו, 2004

פוליאמוריה היא קיום מערכת יחסים מבוססת אהבה עם יותר מפרטנר אחד. לפי פוליאמורים, אין מדובר בריבוי פרטנרים קבועים ליחסי מין, אלא בריבוי אהבות ממש.

ההזדהות של אדם כפוליאמורי מבוססת על המוכנות או הרצון להיות בריבוי מערכות יחסים, ולאו דווקא קיומן בכל רגע נתון.[1] בשימוש הכללי, פוליאמוריה מתייחסת לכל הצורות האחרות של מערכות יחסים מלבד מונואמוריה ובפרט מונוגמיה. בניגוד לפוליגמיה, הפוליאמוריה מתארת כל מערכת יחסים שכזאת בלי תלות בחוזה נישואין בין השותפים במערכת היחסים. בדרך כלל לקשר פוליאמורי יש מדד רומנטי או ארוטי.

אנשים הנמצאים ביחסים פוליאמורים לאו דווקא מקיימים את היחסים כיחידה משפחתית או כמערכת סגורה, אך ישנם גם אנשים פוליאמורים המקימים משפחות פוליאמוריות, שבהן מספר מבוגרים ממגדרים שונים. כך למשל ישנן משפחות שבהן שניים-שלושה גברים ואשה, או שתיים-שלוש נשים ושני גברים ואפשרויות רבות נוספות. ישנן מערכות שבהן זוג או יותר גרים ביחד כמשפחה גרעינית, ועם זאת "מותר" לחברים במשפחה זו ליצור קשרים רומנטיים או מיניים מחוץ לגבולות המשפחה, עם או בלי לערב את שאר המשתתפים. תיתכן משפחה חלקית שבה בן/בת זוג אחד/ת הם מונואמורים, ולא מעוניינים ליצור מערכת יחסים עם יותר מבנאדם אחד בזמן נתון, אולם אין זה מפריע להם שבן/בת זוגם ייטול גם חלק במערכות יחסים אחרות באותו הזמן.

תופעת הפוליאמוריה שונה מתופעת הסווינגינג (חילופי זוגות), כיוון שסווינגינג מתרכז בהיבט המיני ואילו הפוליאמוריה משמעה קיום של מערכת יחסים רומנטית בעלת מעורבות רגשית גבוהה. חוקר ג'נדרקוויר שכתב על פוליאמוריה הוא הפסיכולוג המיני והזוגי הבריטי מג-ג'ון בארקר.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח הוא הלחם בסיסים של המילים פולי, (ביוונית: הרבה) ו-אמור, (בלטינית: אהבה); ובתרגום חופשי, "ריבוי אהבות".

מקובל להתייחס למאמרה של הסופרת מורנינג גלורי זל-רוונהרט "A Bouquet of Lovers" ‏(1990), שפורסם במגזין "Green Egg", כמאמר הראשון שהתייחס לתופעה זו, אם כי המילה "פוליאמוריה" במשמעות זו לא מופיעה בו.[2][3] ב-1993 יצרה ג'ניפר ווספ את קבוצת הדיון "alt.polyamory",[4] ועל פי מילון אוקספורד זהו האזכור הראשון של המילה.[5]

סוגי מערכות יחסים פוליאמוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהמילה פוליאמוריה באה לתאר כל תופעה של מעורבות רגשית במערכת יחסים של יותר משני בני אדם ישנם כמה מושגים כלליים הקשורים לתופעה. הרשימה חלקית למדי ולא כוללת את כל האפשרויות האלה אלא רק את הנפוצות ביותר.

מערכת היחסים הנפוצה בקרב זוגות שפותחים קשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים מהפוליאמורים בונים מערכת יחסים שבה לכל פרטנר יש בן או בת זוג ראשיים והשאר משניים לו, במיוחד בקרב אלו שהתחילו ממונוגמיה.

  • בני זוג ראשוניים - בני זוג שביניהם יש את הקשר החזק ביותר מבחינה רגשית (מכונה לעיתים גם "בן זוג עיקרי"). לרוב מדובר בבני הזוג שהקשר ביניהם נמתח על פני משך הזמן הרב ביותר ולעיתים מדובר גם בקשר נישואים חוקי. לכל אחד מבני הזוג הראשוניים יכולים להיות בני זוג שניוניים. לעיתים, הכוונה היא לאו דווקא לקשר הרגשי החזק יותר, אלא לאלו שהחיים שלהם קשורים יותר זה לזה: בני זוג עם ילדים וכיוצא בזה.
  • בני זוג שניוניים - בני זוג אליהם יש התקשרות רגשית פחותה מאשר לבן הזוג הראשוני. לעיתים בא לציין את בן הזוג אליו אין קשר חוקי. לעיתים, הכוונה היא לקשר שאין בו מחויבות גדולה כמו בקשר הראשוני - אין ילדים, לא מחליטים יחד על מקום מגורים וכו', גם אם מבחינה הרגשית, הקשר קרוב יותר.

אין לתופעת הפוליאמוריה כל תלות בנטייה מינית.

וריאציות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • V - מערכת יחסים שבה לשני משתתפים יש קשר רגשי (ולעיתים מיני) חזק למשתתף השלישי אבל קשר יותר חלש בינם לבין עצמם.
  • טריאד - נקראת גם משולש שווה-צלעות. מערכת יחסים בה כל אחד מהמשתתפים קשור לשני האחרים וכולם במערכת יחסים משותפת.
  • קווד - מרובע שבו יש קשר רגשי בין כל המשתתפים. זהו גם השם לצורה בה מעורבים שני זוגות ראשוניים כשכל אחד מהם מחשיב את הזוג השני כבני זוג שניוניים.
  • סולו-פולי - אנשים שדורשים הרבה אוטונומיה ולרוב חיים לבד, אך במקביל מנהלים ריבוי קשרים אוהבים ובעלי מאפיינים זוגיים.

יחס הדתות לפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסן של הדתות המונותאיסטיות המשפיעות לפוליאמוריה מעורב. מצד אחד, היהדות, או האסלאם של ימינו, תומכים רק בצורת ריבוי הנשים של הפוליאמוריה. מצד שני, היהדות האורתודוקסית המודרנית והנצרות אינן מקבלות את התופעה, ויש בקרבן המתנגדים לה בתוקף. עם זאת, רבות מהכתות שיצאו מתוך הדתות הגדולות אינן מתנגדות לפוליאמוריה כלל, או לצורות מסוימות שלה.

דתות נאו-פגאניות מסוימות מגלות סובלנות כלפי התופעה. אחת מהן, כנסיית כל העולמות, שמבוססת פילוסופית על ספר נוסף של היינלין "גר בארץ נוכריה", אף מחשיבה את הפוליאמוריה כאחד מיסודות הדת שלה.

סמלים המזוהים עם הפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"לב האינסוף", סמל נפוץ בייצוג פוליאמוריה
דגל הגאווה הפוליאמורי
משולש מביוס של הפוליאמוריה

קיימים מספר סמלים וסימנים המזוהים עם הפוליאמוריה כאשר הנפוץ מביניהם הוא "לב האינסוף" (ראו משמאל), כמו כן קיים גם סמל נוסף משולש מביוס של הפוליאמוריה, סמל המשמש אנשים רבים הנמצאים במערכת יחסים הכוללת שתי נשים וגבר, או שני גברים ואישה. הסמל מורכב מטבעת מביוס והוא משמש גם כסמל אנטי-מונוגמי, וסמל התוכי (מכיוון שאנשים פוליאמורים רבים מכנים עצמם "פולי"). "לב האינסוף" וסמלים נוספים נוצרו על ידי ג'ים אוונס. דגל הגאווה הפוליאמורי נוצר גם הוא על ידי ג'ים אוונס. כאשר הכחול בדגל מסמל פתיחות וכנות בין הפרטנרים, האדום מסמל אהבה ותשוקה, השחור מסמל סולידריות עם פוליאמורים ופוליאמוריות שבארון ומקור הפאי הזהוב שבמרכז הוא שבאנגלית, שפת יוצר הדגל, פאי ופוליאמוריה מתחילים באות P כשהצבע הזהוב של האות מסמל את הערך הגבוה שנותנים לחיבורים הרגשיים.[6][7][8][9]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פוליאמוריה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]