פוליאמוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אישה ושני אהוביה על ספסל בפארק

פוליאמוריהאנגלית: Polyamory) היא קיום מערכת יחסים מבוססת אהבה עם שניים או יותר פרטנרים בו זמנית. אין המדובר בריבוי פרטנרים קבועים ליחסי מין בלבד, אלא בריבוי מערכות יחסים אוהבות. ההזדהות של אדם כפוליאמורי מבוססת על המוכנות או הרצון להיות בריבוי מערכות יחסים, ולאו דווקא קיומן בכל רגע נתון.[1]

בשימוש הכללי, פוליאמוריה מתייחסת לכל הצורות האחרות של מערכות יחסים מלבד מונואמוריה ובפרט מונוגמיה. בניגוד לפוליגמיה, הפוליאמוריה מתארת כל מערכת יחסים שכזאת בלי תלות בחוזה נישואין בין השותפים במערכת היחסים.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח הוא הלחם בסיסים של המילים פולייוונית: הרבה) ו-אמורלטינית: אהבה); ובתרגום חופשי, "ריבוי אהבות".

מקובל להתייחס למאמרה של הסופרת מורנינג גלורי זל-רוונהרט "A Bouquet of Lovers" ‏(1990), שפורסם במגזין "Green Egg", כמאמר הראשון שהתייחס לתופעה זו, אם כי המילה "פוליאמוריה" במשמעות זו לא מופיעה בו.[2][3] ב-1993 יצרה ג'ניפר ווספ את קבוצת הדיון "alt.polyamory",[4] ועל פי מילון אוקספורד זהו האזכור הראשון של המילה.[5]

מאפייני הפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים הנמצאים ביחסים פוליאמורים לאו דווקא מקיימים את היחסים כיחידה משפחתית או כמערכת סגורה, אך ישנם גם אנשים פוליאמורים המקימים משפחות פוליאמוריות, שבהן מספר מבוגרים הגדול משניים. כך למשל ישנן משפחות שבהן שניים-שלושה גברים ואשה, או שתיים-שלוש נשים ושני גברים ואפשרויות רבות נוספות כולל תאים משפחתיים שבהם כל הפריטים הם מאותו מין (רק גברים, או רק נשים).

ישנן מערכות שבהן זוג או יותר גרים ביחד כמשפחה גרעינית, ועם זאת "מותר" לחברים במשפחה זו ליצור קשרים רומנטיים או מיניים מחוץ לגבולות המשפחה, עם או בלי לערב את שאר המשתתפים. תיתכן משפחה חלקית שבה בן/בת זוג אחד/ת הם מונואמורים, ולא מעוניינים ליצור מערכת יחסים עם יותר מבנאדם אחד בזמן נתון, אולם אין זה מפריע להם שבן/בת זוגם ייטול גם חלק במערכות יחסים אחרות באותו הזמן.

תופעת הפוליאמוריה שונה מתופעת הסווינגינג (חילופי זוגות), כיוון שסווינגינג מתרכז בהיבט המיני ואילו הפוליאמוריה משמעה קיום של מערכת יחסים רומנטית בעלת מעורבות רגשית גבוהה. אין לתופעת הפוליאמוריה כל תלות בנטייה מינית. חוקר ג'נדרקוויר שכתב על פוליאמוריה הוא הפסיכולוג המיני והזוגי הבריטי מג-ג'ון בארקר.

סוגי מערכות יחסים פוליאמוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהמילה פוליאמוריה באה לתאר כל תופעה של מעורבות רגשית במערכת יחסים של יותר משני בני אדם ישנם כמה מושגים כלליים הקשורים לתופעה. הרשימה כוללת כמה מהאפשרויות לניהול חיים פוליאמוריים.

  • קשר כפול - פוליאמורים המנהלים קשר עם שני בני או בנות זוג והקשר דומה זה לזה במידת המעורבות הרגשית והקרבה הנוצרת בו.
  • ראשי ושניוני - רבים מהפוליאמורים בונים מערכת יחסים שבה לכל פרטנר יש בן או בת זוג ראשיים והשאר משניים לו, במיוחד בקרב אלו שהתחילו ממונוגמיה. לפי הגדרה אחת, בני זוג ראשיים הם בני זוג שביניהם יש את הקשר החזק ביותר מבחינה רגשית (מכונה לעיתים גם "בן זוג עיקרי"). לרוב מדובר בבני הזוג שהקשר ביניהם נמתח על פני משך הזמן הרב ביותר ולעיתים מדובר גם בקשר נישואים חוקי. לכל אחד מבני הזוג הראשוניים יכולים להיות בני זוג שניוניים. לפי הגדרה אחרת, הכוונה היא לאו דווקא לקשר הרגשי החזק יותר, אלא לאלו שהחיים שלהם קשורים יותר זה לזה: בני זוג עם ילדים וכיוצא בזה. בני זוג שניוניים הם בני זוג אליהם יש התקשרות פחותה מאשר לבן הזוג הראשוני. לעיתים בא הדבר לציין את בן הזוג אליו אין קשר חוקי. לעיתים, הכוונה היא לקשר שאין בו מחויבות גדולה כמו בקשר הראשוני - אין ילדים, לא מחליטים יחד על מקום מגורים וכדומה, גם אם מבחינה רגשית, הקשר יכול להיות קרוב יותר מזה שקיים בין בני הזוג הראשוניים.
  • V - מערכת יחסים שבה לשני משתתפים יש קשר רגשי (ולעיתים מיני) חזק למשתתף השלישי אבל קשר יותר חלש בינם לבין עצמם.
  • טריאד - נקראת גם משולש שווה-צלעות. מערכת יחסים בה כל אחד מהמשתתפים קשור לשני האחרים וכולם במערכת יחסים משותפת.
  • קווד - מרובע שבו יש קשר רגשי בין כל המשתתפים. זהו גם השם לצורה בה מעורבים שני זוגות ראשוניים כשכל אחד מהם מחשיב את הזוג השני כבני זוג שניוניים.
  • סולו-פולי (Solopoly) - אנשים שדורשים הרבה אוטונומיה ולרוב חיים לבד, אך במקביל מנהלים ריבוי קשרים אוהבים ובעלי מאפיינים זוגיים.

סמלים המזוהים עם הפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"לב האינסוף", סמל נפוץ בייצוג פוליאמוריה
דגל הגאווה הפוליאמורי
משולש מביוס של הפוליאמוריה

קיימים מספר סמלים וסימנים המזוהים עם הפוליאמוריה כאשר הנפוץ מביניהם הוא "לב האינסוף" (ראו משמאל). כמו כן קיים גם סמל נוסף - משולש מביוס של הפוליאמוריה, סמל המשמש אנשים רבים הנמצאים במערכת יחסים הכוללת שתי נשים וגבר, או שני גברים ואישה. הסמל מורכב מטבעת מביוס והוא משמש גם כסמל אנטי-מונוגמי, וגם כסמל הפוליאמוריה. "לב האינסוף" וסמלים נוספים נוצרו על ידי ג'ים אוונס, וכמוהם גם דגל הגאווה הפוליאמורי. הצבע הכחול בדגל מסמל פתיחות וכנות בין הפרטנרים, האדום מסמל אהבה ותשוקה, והשחור מסמל סולידריות עם פוליאמורים ופוליאמוריות שבארון. מקור הפאי הזהוב שבמרכז מגיע מהמילה היוונית פולי, שמתחילה באות פאי. הצבע הזהוב של האות מסמל את הערך הגבוה שנותנים לחיבורים הרגשיים.[6]

יחס הדתות לפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסן של הדתות המונותאיסטיות המשפיעות לפוליאמוריה מעורב. היהדות עד חרם דרבנו גרשום (סביב שנת 1000 לספירה) והאסלאם של ימינו אמנם מתירים פוליגמיה, אך אוסרים פוליאמוריה, כשהיהדות האורתודוקסית והנצרות אינן מקבלות אף את הפוליגמיה. עם זאת, רבות מהכתות שיצאו מתוך הדתות הגדולות אינן מתנגדות לפוליאמוריה כלל, או לצורות מסוימות שלה.

פילוסופיות מסוימות מגלות סובלנות כלפי התופעה. אחת מהן, 'כנסיית כל העולמות', שמבוססת על ספרו של רוברט היינליין "גר בארץ נוכריה", אף מחשיבה את הפוליאמוריה כאחד מיסודות השקפת עולמה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אורלי סיגל, ניסויים פתוחים, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2018
  • מאשה הלוי, לחיות פתוח: על מונוגמיה ועל החיים מעבר לה, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2018
  • זהר כרמי וליאת שדה-סעדון, יחסים פקוחים - סיפורים אמיתיים על יחסים א-מונוגמיים, הוצאת אדמה, אוקטובר 2020

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פוליאמוריה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]