פוליאמוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוליאמוריה (Polyamory) (מיוונית: פולי, הרבה; מלטינית: אמור, אהבה) היא מונח המתייחס לפרקטיקה של לאהוב יותר מאדם אחד בו זמנית, בין אם הקשר הוא מיני, רגשי, רוחני, ממוסד בחוק, או כל שילוב של סוגי היחסים האלה. ההזדהות של אדם כפוליאמורי מבוססת על המוכנות ו/או הרצון להיות בריבוי מערכות יחסים, ולאו דווקא קיומן בכל רגע נתון.‏[1] בשימוש הכללי, פוליאמוריה מתייחסת לכל הצורות האחרות של מערכות יחסים מלבד מונואמוריה ובפרט מונוגמיה. בניגוד לפוליגמיה, הפוליאמוריה מתארת כל מערכת יחסים שכזאת בלי תלות בחוזה נישואין בין השותפים במערכת היחסים.

אנשים הנמצאים ביחסים פוליאמורים לאו דווקא מקיימים את היחסים כיחידה משפחתית או כמערכת סגורה. זאת אומרת, אדם א' יכול להיות ביחסים עם אדם ב', ואדם ב' ביחסים נוספים עם אדם ג', בעוד א' ו-ג' אינם ביחסים אחד עם השני. ישנם גם אנשים פוליאמורים המקימים משפחות פוליאמוריות, שבהן מספר מבוגרים ממגדרים שונים. כך למשל ישנן משפחות שבהן שלושה גברים, שני גברים ואשה, שלוש נשים וגבר, שתי נשים ושני גברים ואפשרויות רבות נוספות. ישנן מערכות שבהן זוג או יותר גרים ביחד כמשפחה גרעינית, ועם זאת "מותר" לחברים במשפחה זו ליצור קשרים רומנטיים או מיניים מחוץ לגבולות המשפחה, עם או בלי לערב את שאר המשתתפים. תיתכן משפחה חלקית שבה בן/בת זוג אחד/ת הינם מונואמורים, ולא מעוניינים ליצור מערכת יחסים עם יותר מבנאדם אחד בזמן נתון, אולם לא מפריע להם שבן/בת זוגם ייטול גם חלק במערכות יחסים אחרות באותו הזמן.

תופעה זו אינה קשורה לנטיות המיניות של בני המשפחה והם עשויים להיות הטרוסקסואלים, הומוסקסואלים או ביסקסואלים. בנוסף, תופעת הפוליאמוריה שונה מתופעת הסווינגינג (חילופי זוגות), כיוון שסווינגינג מתרכז בהיבט המיני ואילו הפוליאמוריה משמעה קיום של מערכת יחסים רומנטית בעלת מעורבות רגשית גבוהה.

מקור המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל להתייחס למאמרה של הסופרת מורנינג גלורי זל-רוונהרט "A Bouquet of Lovers" ‏(1990), שפורסם במגזין "Green Egg", כמאמר הראשון שהתייחס לתופעה זו, אם כי המילה "פוליאמוריה" במשמעות זו לא מופיעה בו.‏[2][3] ב-1993 יצרה ג'ניפר ווספ את קבוצת הדיון "alt.polyamory"‏[4], ועל פי מילון אוקספורד היה זה האיזכור הראשון של המילה.‏[5]

סוגי מערכות יחסים פוליאמוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שהמילה פוליאמוריה באה לתאר כל תופעה של מעורבות ריגשית במערכת יחסים של יותר משני בני אדם ישנם כמה מושגים כלליים הקשורים לתופעה. הרשימה הינה חלקית למדי ולא כוללת את כל האפשרויות האלה אלא רק את הנפוצות ביותר.

V - מערכת יחסים שבה לשני משתתפים יש קשר רגשי (ולעתים מיני) חזק למשתתף השלישי אבל קשר יותר חלש בינם לבין עצמם.

טריאד - נקראת גם משולש שווה-צלעות. מערכת יחסים בה כל אחד מהמשתתפים קשור לשני האחרים בקשר רגשי בעל עוצמה שווה.

קווד - מרובע שבו יש קשר רגשי בין כל המשתתפים. זהו גם השם לצורה בה מעורבים שני זוגות ראשוניים כשכל אחד מהם מחשיב את הזוג השני כבני זוג שניוניים.

בני זוג ראשוניים - בני זוג שביניהם יש את הקשר החזק ביותר מבחינה ריגשית. לרוב מדובר בבני הזוג שהקשר ביניהם נמתח על פני משך הזמן הרב ביותר ולעתים מדובר גם בקשר נישואים חוקי. לכל אחד מבני הזוג הראשוניים יכולים להיות בני זוג שניוניים.

  • לעתים, הכוונה היא לאו דווקא לקשר הרגשי החזק יותר, אלא לאלו שהחיים שלהם קשורים יותר זה לזה: בני זוג עם ילדים וכו'.

בני זוג שניוניים - בני זוג אליהם יש התקשרות רגשית פחותה מאשר לבן הזוג הראשוני. לעתים בא לציין את בן הזוג אליו אין קשר חוקי.

  • לעתים, הכוונה היא לקשר שאין בו מחויבות גדולה כמו בקשר הראשוני - אין ילדים, לא מחליטים יחד על מקום מגורים וכו', גם אם מבחינה הרגשית, הקשר קרוב יותר.

משפחה תורית - סוג של מערכת יחסים שמתוארת בספרו של רוברט היינלין "עריצה היא הלבנה". הכוונה היא להוספה מתמדת של צעירים למשפחה דרך נישואים.

עמדותיהן של דתות שונות כלפי התופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדתות המונותאיסטיות מתנגדות לפוליאמוריה. להוציא את האסלאם, שתומכת רק בצורת ריבוי הנשים של הפוליאמוריה, מערכות יחסים כאלה אינן מקובלות בקרב הדתות המונותאיסטיות (גם אם אין איסור מפורש). הדתות הנאו-פגניות לעומת זאת לרוב מגלות סובלנות כלפי התופעה. אחת מהן, כנסיית כל העולמות, שמבוססת פילוסופית על ספר נוסף של היינלין "גר בארץ נוכריה", אף מחשיבה את הפוליאמוריה כאחד מיסודות הדת שלה.

סמלים המזוהים עם הפוליאמוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"לב האינסוף", סמל נפוץ בייצוג פוליאמוריה

קיימים מספר סמלים וסימנים המזוהים עם הפוליאמוריה כאשר הנפוץ מביניהם הוא "לב האינסוף" (ראו משמאל) וסמל התוכי (מכיוון שאנשים פוליאמורים רבים מכנים עצמם "פולי"). "לב האינסוף" וסמלים נוספים נוצרו על ידי ג'ים אוונס[6][7][8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]