אלכסנדר בורודין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Borodin.jpg

אלכסנדר פורפירייביץ' בורודיןרוסית: Александр Порфирьевич Бородин‏; 12 בנובמבר 1833 - 27 בפברואר 1887) מלחין רוסי ופרופסור לכימיה אורגנית.

בורודין נולד בסנקט פטרבורג כבנו הבלתי חוקי של נסיך גאורגי, לוקה גדבנישווילי שרשם אותו כבן של אחד מצמיתיו. הוא קיבל חינוך טוב שכלל גם שיעורי פסנתר, צ'לו וחליל צד.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגיל 16 התקבל לאקדמיה הרפואית הכירורגית בסנקט פטרבורג וסיים את לימודיו בשנת 1856. הוא למד בין היתר אנטומיה, בוטניקה, זואולוגיה, וקריסטלוגרפיה, אך התמחה בכימיה. בין 1859 ל-1862 השתלם בורודין במדעי הטבע באוניברסיטת היידלברג, שם השלים את לימודי הפוסט דוקטורט שלו, ושם גם חבר למנדלייב, יוצר הטבלה המחזורית.

בהיידלברג פגש פסנתרנית רוסיה שסיירה בגרמניה, ונשא אותה לאישה ב-1863. בשנת 1862 נתמנה לפרופסור לכימיה באקדמיה שבה למד. כמו כן היה אחד ממייסדיו ומוריו הראשונים של בית הספר הרפואי הגבוה לנשים בסנקט פטרבורג.

למרות שהוכר כמלחין ידוע, התפרנס בורודין ככימאי, וזכה בכבוד רב בתחום זה, במיוחד על עבודתו בתחום האלדהידים. הוא היה שותף לגילוי התגובה האלדולית, וזכה לכך שתגובה כימית מסוימת (Hunsdiecker reaction) תיקרא ברוסיה על שמו: "תגובת בורודין".[1]

קריירה מוזיקלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורודין לא למד הלחנה עד שנת 1863, אז היה תלמיד של מילי באלאקירב (Милий Балакирев). הוא היה אחד מהחברים בקבוצת החמישה שריכז סביבו באלאקירב, יחד עם מודסט מוסורגסקי, סזאר קואי וניקולאי רימסקי-קורסקוב.

בשנת 1869 ניצח באלאקירב על הסימפוניה הראשונה של בורודין, ובאותה שנה החל בורודין לכתוב את הסימפוניה השנייה שלו. סימפוניה זו נחלה כישלון בהופעת הבכורה שלה, אך פרנץ ליסט ארגן הופעה שלה בגרמניה בשנת 1880, וכך זכה בורודין לתהילה מסוימת מחוץ לרוסיה.

עוד בשנת 1869, החל בורודין לעבוד על האופרה הנסיך איגור, אשר בה הוא היה שותף גם לכתיבת הליברית. זוהי אופרה בעלת ארבע מערכות ומפורסמים בה במיוחד הקטעים המכונים "המחולות הפולובציים", שבדרך כלל בוצעו כיצירה העומדת בפני עצמה, והביאו את האופרה להיות המפורסמת מכל יצירותיו. האופרה לא הושלמה עד מותו של בורודין, בגלל איטיות ההלחנה, שנגרמה עקב עומס העבודה שלו ככימאי. בורודין כינה את עצמו "מלחין של שבת", עקב העובדה שהיה עסוק מאוד בעבודתו ככימאי. פעילותו המדעית, כולל הרצאות, עבודה במעבדה, ישיבות ובחינות, הייתה תובענית מאוד. רק לאחר מותו השלימו חבריו ניקולאי רימסקי-קורסקוב ואלכסנדר גלזונוב את כתיבתה ותיזמורה.

בורודין לא היה מלחין פורה כמו בני זמנו, אבל הוא כתב יצירה סימפונית פופולרית ("בערבות מרכז אסיה"), הופיע יותר וחיבר מספר רב של שירים וקטעים לפסנתר. כמו כן הוא התחיל לעבוד על הסימפוניה השלישית שלו, אך היא לא הושלמה לפני מותו. המוזיקה של בורודין היא אמנם רוסית, אך עם צלצול מזרחי של ערבות אסיה . בורודין מת ב-27 בפברואר 1887 ונקבר בבית הקברות טיחווין במנזר אלכסנדר נבסקי בסנקט פטרבורג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלכסנדר בורודין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החמישה
מילי באלאקירב | צזאר קואי | מודסט מוסורגסקי | ניקולאי רימסקי-קורסקוב | אלכסנדר בורודין