לדלג לתוכן

אלכסנדר סנדר שור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב אלכסנדר סנדר שור
לידה סביבות ה'תל"ג
פטירה 1737
כ"ז בשבט ה'תצ"ז עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות פולין
תקופת הפעילות ?–1737 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות רבני פולין
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה
תפקידים נוספים יצרן יין שרף
חיבוריו "תבואות שור" עם "שמלה חדשה", "בכור שור"
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלכסנדר סנדר שור (סביבות ה'תל"ג, 1673-כ"ז בשבט ה'תצ"ז, 1737), רב ופוסק הלכה פולני, נודע על שם ספרו תבואות שור, מספרי היסוד של הלכות שחיטה וטרפות.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרב אפרים זלמן, בן הרב יהודה ליב שהיה בנו של הרב אברהם, בן הרב שמואל שור. הרב שמואל היה אחיהם של הרב אברהם חיים שור ושל הרב אפרים זלמן שור. מצאצאי פרשן המקרא יוסף בכור שור.

לימד תורה במספר קהילות בפולין, והתפרנס מייצור יין שרף.

נשא לאישה את מרת ויטל, בת הרב מרדכי לייביש'ס, מנהיג קהילת ז'ובקבה. שהיה נין המהרש"א, ומיוצאי חלציו של מרן הרמ"א.

נפטר בכ"ז בשבט ה'תצ"ז (1737) ונקבר בז'ובקבה. על יד קברו נבנה בתחילת המאה ה-21 אוהל לזכרו.[1]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבורו המפורסם "תבואות שור" הוא ביאור ודיון בענייני שחיטה וטרפות המובא סביב "שמלה חדשה" שהיא פסקי ההלכות היוצאים מהדיונים ב"תבואות שור". הספר יצא לראשונה בה'תצ"ג (1733) והפך לספר יסוד בדינים אלו. החיבורים ההלכתיים באים לאחר חידושי הלכות ואגדות על מסכת חולין, שבה דנים בענייני שחיטה וטרפות, בשם בכור שור.

חיבורים רבים חוברו על "שמלה חדשה" לבדה או עם "תבואות שור" ודנו בדברי הרב שור, וזה הביא להוצאות רבות של "שמלה חדשה" ו"תבואות שור" עם החיבור הדן בהם. ביניהם: דעת קדושים של רבי אברהם דוד מבוטשאטש ; לבושי שרד של הרב דוד שלמה אייבשיץ; מטה אשר - מאת הרב אשר אנשיל גרינוולד שהיה שו"ב באונגוור המביא את דבריו מתחת ל"שמלה חדשה" וצירף חידושי "אמרי בינה" על מסכת חולין מאת הרב מאיר איזנשטטר וחידושים מבנו הרב מנחם איזנשטטר, אונגוור תרפ"ז; ראש יוסף - כולל הגהות ומקורי דינים וביאור ל"שמלה חדשה" כשדברי ה"שמלה חדשה" באמצע ובצדדים מובאים ה"תבואות שור" ומקור הדינים ולמטה החידושים והביאורים, מאת הרב אברהם דוד בן הרב אשר יוסף הכהן מלוטימירסק, ורשה תרל"ו; מנחת יצחק המביא את ה"התבואות שור" וה"שמלה חדשה" וכולל "באר יצחק" המבאר את ה"שמלה חדשה", מאת הרב יצחק הוכנר שהיה שוחט ובודק בבְּיֶלִיץ, לובלין תרצ"ח; פעמון זהב - פירושים וחידושים ל"שמלה חדשה", מאת הרב אליעזר דיכטר, בני ברק תשל"ג (יצא לראשונה בבילגוריי תרצ"ג); לוטה בשמלה - הגהות על "שמלה חדשה" מאת הרב מרדכי שוורץ, הוצאת "מעין החכמה", ירושלים תשכ"ג (מהדורה שנייה כשהראשונה יצאה בסיגט תרע"ד); תיקוני הזבח - על "שמלה חדשה" מהרב ישעיה ברוכוביץ שהיה שו"ב באודסה, ירושלים תש"ל[2].

"תבואות שור", "שמלה חדשה" ו"בכור שור" על מסכת חולין, יצאו לאור בז'יטומיר תרכ"ח (1868) יחד עם "לבושי שרד" בשם כולל של "אוריין תליתאי". הם יצאו פעמים רבות יחד עם ה"לבושי שרד" (כולל לפני כן כמו למשל בתרכ"ג) אך לא בשם כולל, חוץ מדפוס צילום של תרכ"ח בירושלים תשל"ד. בוורשה תרס"ט הם אף יצאו בנוסף ל"לבושי שרד" גם עם "דעת קדושים" ובתוספת "גידולי הקדש" (ביאור) ו"מקדש מעט" (קיצור הדברים) על "דעת קדושים", מאת הרב שרגא פייבל הלוי מברודשין, תלמיד מובהק של המהרש"ם מברז'ן.

רבים מהשוחטים לומדים בספר זה בכל יום, ואף יצאה מהדורה מיוחדת שבה מחולק הלימוד בספר לפי ימי החודש, כדי שכל שוחט יוכל לחזור על לימוד כל הלכות שחיטה מידי חודש.

"בכור שור" חובר על כל הש"ס, ויצא במהדורות רבות.

בתשס"ו יצאה מהדורה של מכון תבואות שור בתוספת הפירושים רב תבואות, כח שור ושמלת אליעזר מאת רבי יצחק אליעזר יאקאב.[3]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרב אלכסנדר סנדר שור, שמלה חדשה עם פירוש תקוני הזבח, בהוצאת "ספריית בני תורה", ירושלים.
  • תולדות המחבר בבכור שור, מכון "מאורי אור", ירושלים תש"ס.
  • קבצנו כמה דברי ימי ישראל מרבנו הקדוש בעל התבואת שור : וגם קצת מהבית הכנסת בעיר זאלקאוו... - ספר מיוחד שיצא ליום ההילולה של ר' שלום רוקח מבלז ולכבוד המסע לז'ובקבה עם דברים על ה"תבואות שור" ודברים מפיו, בהוצאת מכון "תבואות שור", ירושלים תשס"ג ("מסע הקודש" בשער נפרד).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חיים ברקוביץ, השוחטים והבודקים התאספו להילולת בעל ה'תבואות שור' זצוק"ל, באתר לדעת.נט, כ"ז שבט תשע"ג
  2. ^ הרב בורוכוביץ הביא לראשונה את חיבורו לבית הדפוס באודסה תרמ"ג יחד עם "קיצור בית אפרים" שהוא קיצור ההלכות מהספרים "בית אפרים", ראש אפרים", "יד אפרים" ושו"ת "בית אפרים", מאת הרב אפרים זלמן מרגליות, וכן עם "לקוטי הלכות" מספרים שונים וקיצור דינים מה"לבושי שרד המחודשים". בורשה תרמ"ח הביא לדפוס את חיבורו עם "שמלה חדשה" ללא הוספות).
  3. ^ שמלה חדשה ותבואות שור : המבואר באתר ספריית אוניברסיטת בר-אילן