אמנון בר אור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אמנון בר אור

אמנון בר אור (נולד ב-1951) הוא אדריכל ישראלי, מומחה לשימור ושיחזור של מבנים היסטוריים ואתרי מורשת.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בר אור נולד בתל אביב להורים שעלו מפולין, וגדל באזור הצפון הישן של העיר. את לימודיו התיכוניים עשה בגימנסיה סוקולוב-לאור ביפו. הוא יצא ללימודי אדריכלות בפירנצה שבאיטליה, ועם סיום לימודיו בשנת 1978 שב לישראל ופתח משרד לתכנון אדריכלי בצפת. בשנות פעולתו הראשונות עסק בתכנון פרויקטים לגופים פרטיים וציבוריים בצפת ובמקומות אחרים בצפון הארץ. עבודותיו הבולטות מאותה תקופה כללו את תכנון וניהול פרויקט שיקום העיר העתיקה בצפת עבור משרד הבינוי והשיכון, וכן את תכנון השימור והשחזור בחפירות העיר הרומית-ביזנטית בבית שאן. במקביל למד בר אור לימודי תואר ראשון בארכאולוגיה באוניברסיטת חיפה (1984), ולימודי תואר שני בתחום באוניברסיטה העברית בירושלים (1989).

בשנת 1990 העתיק בר אור את בסיס פעילותו לתל אביב, שבה פתח משרד. בתל אביב עוסק משרדו של בר אור בתכנון שימורם ושחזורם של רבים מבתיה היסטוריים של העיר, ובכלל זה מבנים ביפו ובתל אביב הקטנה, וכן בהכנת תוכניות מתאר ותוכניות בניין עיר למתחמים היסטוריים בעיר. בנוסף היה המשרד מעורב בהכנת תוכניות מתאר לשימור במקומות נוספים בארץ ובהם רחובות, ראש פינה, טבריה, גוש חלב, ויאנוח-ג'ת.

מאז שנת 1996 משמש בר אור מרצה בכיר בבית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב. במסגרת זו ייסד בשנת 2003 את התוכנית ללמודי תעודה בשימור המורשת הבנויה ועמד בראשה עד שנת 2008. בשנת 2009 התמנה לפרופסור לאדריכלות.

בשנת 2002 זכה בפרס רוקח על עבודתו בתחום שימור המבנים[1]. בשנת 2008 זכה בר אור ביחד עם שותפיו לתכנון, האדריכלים ליאור ציונוב וליאור ויתקון, בתחרות אדריכלים פתוחה לתכנון "מוזיאון אום אל-פחם לאמנות עכשווית".[2]

ב-2013 פרסם את הספר "זמן שימור", בהוצאת בבל, המציג את דרכו המקצועית כאדריכל המתמחה בתחום השימור.

פרויקטים בולטים בתל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים בהם השתתף[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]