אנדרטת תיאפוואל לנעדרי הסום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטת תיאפוואל לנעדרי הסום
Thiepval Memorial to the Missing of the Somme
Thiepval cimetière derrière mémorial 1.jpg
לזכר חללי בריטניה ודרום אפריקה במלחמת העולם הראשונה בחזית הנהר סום שמקום קבורתם לא נודע
מיקום Authuille, צרפתצרפתצרפת
קואורדינטות 50°03′02″N 2°41′09″E / 50.050555555556°N 2.6858333333333°E / 50.050555555556; 2.6858333333333
תאריך הקמה 1 באוגוסט 1932 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל אדווין לאצ'נס עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אר דקו עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אנדרטת תיאפוואל לנעדרי הסוםאנגלית: Thiepval Memorial to the Missing of the Somme) היא אנדרטה בחבל פיקרדי שבצפון-מערב צרפת, המנציחה את זכרם של חיילי בריטניה ודרום אפריקה אשר נפלו במלחמת העולם הראשונה בחזית הנהר סום ומקום קבורתם לא נודע. מרביתם נפלו בקרב על הסום בקיץ וסתיו 1916. זוהי האנדרטה הגדולה ביותר שהוקמה לזכר נעדרי צבאות האימפריה הבריטית בשתי מלחמות העולם.[1] כיום מונצחים על גביה שמותיהם של 72,195 נעדרים. בצמוד לאנדרטה הוקם בית קברות צבאי בריטי-צרפתי משותף, לציון השותפות בין צבאות שתי המדינות בקרב על הסום.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקרב על הסום

ב-1 ביולי 1916 פתח הצבא הבריטי בצרפת במתקפה רבתי על הקווים הגרמנים בחזית הנהר סום, בסיוע התקפה צרפתית שנערכה דרומה משם. 13 דיוויזיות בריטיות הסתערו על יעדיהן לאחר הרעשה ארטילרית שנמשכה שבעה ימים, אך חרף זאת נתקלו בהתנגדות גרמנית עיקשת, השיגו הישגים טריטוריאליים דלים והמתקפה הראשונה שלהן נכשלה במחיר דמים עצום (כך, 20,000 בריטים נהרגו ביום הראשון לקרב לבדו). בשבועות ובחדשים הבאים הטילו הבריטים למערכה עתודות גדולות של גייסות וציוד בניסיון להרחיב את כיבושיהם, ובסך הכל השתתפו בה 51 דיוויזיות משלהם. הגרמנים התמידו בהתנגדות ובהתקפות נגד וקרבות ניטשו על כל כפר, חורש ומבנה. הקרב נמשך עד למחצית חודש נובמבר ואז הופסק בשל בואו של החורף. צבאות מדינות ההסכמה הצליחו לקדם את קו החזית באזור הסום בכ-10 קילומטרים בלבד, במחיר של 420,000 נפגעים בריטים ו-200,000 נפגעים צרפתים. מכלל אלו נהרגו או היו לנעדרים כ-146,000 איש.

האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד הנצחה מתחת לקשת האנדרטה המרכזית, ועליו שמות נעדרים

האנדרטה ניצבת בסמוך לכפר תיאפוואל, כ-140 קילומטר מצפון לפריז. האתר להקמת האנדרטה נבחר בשל גובהו כמו גם בשל ההקשר ההיסטורי שלו : הכפר תיאפוואל היה בין המטרות המבוצרות ביותר של המתקפה הבריטית ביולי 1916, ושעליהן הגנו הגרמנים בעקשנות הרבה ביותר. הוא נועד לכיבוש בראשית יולי אך נכבש רק בסוף ספטמבר. הכפר נחרב כליל והוקם מחדש לאחר המלחמה. בתחומיו נמצאים שני בתי קברות צבאיים בריטים.

האנדרטה היא מבנה רבוע מסיבי המוכתר בקשתות, בגובה של 45 מטר. אורך בסיסו הוא 42 מטר ורוחבו 36 מטר. בראש הקשת המרכזית של האנדרטה מונפים דגלי בריטניה וצרפת.

חזיתות המבנה מצופות לבנים אדומות. קשתות המבנה נשענות על גבי 16 עמודים מלבניים, המקובצים ברביעיות על גבי מפלס מוגבה ממפלס הקרקע שמסביב. על גבי לוחות אבן גיר שהוצמדו לפאות העמודים נחרתו שמותיהם של הנעדרים. אל כל אחד מן העמודים הוצמד עיטור אבן מפוסל בדמות זר, שבמרכזו נחרת שמו של אחד משדות הקרב שבהם נפלו הנעדרים.

טורי מדרגות מעפילים אל מפלס העמודים מרגלי חזיתה המערבית והמזרחית של האנדרטה. במרכז המפלס, מתחת לקשת המרכזית של המבנה, ניצבת אבן הזיכרון – מרכיב מסורתי במבני ההנצחה הבריטיים. על גביה נחרתה הכתובת: "Their Name Liveth for Evermore" ("שמם יחיה לדור ודור").[2]

על גבי האנדרטה נחרתה באנגלית כתובת זו:

כאן נרשמו שמותיהם של קצינים וחיילים של צבאות בריטניה
אשר נפלו בשדות הקרב של הסום
יולי 1915 – פברואר 1918
וגורלות המלחמה מנעו מהם קבר ידוע ומכובד, שבו זכו חבריהם הנופלים

בשל מידותיה והאתר הגבוה בו היא ממוקמת נראית האנדרטה למרחוק.

הנעדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על גבי האנדרטה חרותים שמותיהם של למעלה מ-72,000 נעדרים - 830 מהם דרום אפריקאים והיתר בריטים. חיילים אלו נפלו בחזית הסום מחודש יולי 1915 ועד ל-20 במרץ 1918, ערב המתקפה הגרמנית האחרונה בחזית הסום ; מרביתם נפלו בקרב על הסום ב-1916. שמותיהם של הנעדרים מיתר צבאות האימפריה הבריטית, שנפלו בחזית זו, הונצחו על גבי אנדרטאות אחרות.

עד היום נמשך גילוים של שרידי חללים ממלחמת העולם הראשונה בצרפת. במידה ומתגלה גופת חייל הניתנת לזיהוי מקרב הנעדרים המונצחים על גבי האנדרטה, הוא מובא לקבורה בטקס צבאי באחד מבתי הקברות הבריטיים בצרפת, ושמו מוסר מעל גבי האנדרטה.

בית הקברות הבריטי-צרפתי המשותף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מול חזיתה המערבית של האנדרטה הוקם בית קברות צבאי משותף לצבאות בריטניה וצרפת. הקמתו נועדה לסמל את שיתוף הפעולה בין שני הצבאות בקרב על הסום ואת קורבנם.

בבית הקברות מצויות שתי חלקות מקבילות, אחת לחללי כל אחד משני הצבאות, ובכל אחת מהן 300 קברים. מרבית החללים בבית הקברות (239 בריטים ו-253 צרפתים) הם אלמונים. גופותיהם נתגלו בשדות הקרב של צרפת – בעיקר באלו של הסום - בחודשים הראשונים של שנת 1932. מצבות לוח אנכיות הוצבו על קברי החללים הבריטים ; על קברי החיילים הצרפתים הוצבו צלבים אפורים.

בקצה המערבי של בית הקברות ניצב צלב ההקרבה, אף הוא מרכיב קבוע במבני ההנצחה הבריטיים. על גבי שני צידי בסיסו נחרתה באנגלית ובצרפתית הכתובת הבאה:

למען יזכור העולם
את ההקרבה המשותפת של שניים וחצי מיליון חללים
נטמנו כאן זה בצד זה
חיילים של צרפת ושל האימפריה הבריטית
באחוות לוחמים נצחית

האנדרטה ובית הקברות תוכננו על ידי האדריכל הבריטי סר אדווין לאצ'נס (Edwin Lutyens) והוקמו על ידי ועדת חבר העמים לקברי מלחמה. בנייתם החלה ב-1928 והם נחנכו על ידי הנסיך מוויילס (לימים – המלך אדוארד השמיני) במעמד נשיא צרפת אלבר לברן ב-1 באוגוסט 1932.

טקס זיכרון מרכזי נערך באתר האנדרטה ובית הקברות מדי שנה, ב-1 ביולי – יום פתיחת הקרב על הסום. טקס זיכרון נוסף נערך במקום - כמו גם ברבים מאתרי ההנצחה הבריטיים של מלחמת העולם הראשונה - ביום א' השני של חודש נובמבר, שהוא יום הזיכרון לחללי צבאות האימפריה הבריטית.

בשנת 2004 נפתח מרכז תצוגה בסמוך לאנדרטה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]


מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • G. Kingsley Ward, Edvin Gibson, Courage remembered, London: HMSO, 1995.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אנדרטת תיאפוואל באתר ועדת חבר העמים לקברי מלחמה.
  • [hhttps://www.360cities.net/image/thiepval-memorial-somme-france-7572 מראה פנורמי של מפלס עמודי ההנצחה באנדרטת תיאפוואל.]
  • אנדרטת תיאפוואל באתר WW1Cemeteries.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kingsley Ward, p.160.
  2. ^ ספר בן סירא, פרק מ"ד, פסוק י"ג.