אנרי נסטלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנרי נסטלה

אנרי נסטלה, נולד בשם היינריך נסטלה (10 באוגוסט 1814 - 7 ביולי 1890), היה זגג ומקים חברת נסטלה, ענקית המזון והמשקאות השווייצרית, ואחד מיצרני השוקולד הבולטים של תקופתו.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנרי נסטלה נולד ב-10 באוגוסט 1814 בפרנקפורט, גרמניה, בשם היינריך נסטלה. הוא היה השמיני מבין ארבעה עשר הילדים של יוהאן אולריך מתיאס נסטלה ואנה-מריה קתרינה אמן. אנרי המשיך בדרכו של אביו, על פי מסורת, ונעשה זגג בעיר.

לפני גיל 20, הוא סיים תקופה של 4 שנות חונכות תחת בעל בית המרקחת J.E.‎ שטיין, ושלוש שנים לאחר מכן (1839) הוא קיבל הרשאה רשמית לערוך ניסויים כימיים, לרשום מרשמי תרופות ולמכור תרופות. באותה תקופה, הוא שינה את שמו לאנרי נסטלה, עם המעבר לווה, עיר בקנטון וו דובר צרפתית בשווייץ.

בשנת 1843, הוא השתלב באחת התעשיות המפותחות באזור, ייצור שמן קנולה. הוא השתלב גם בתעשיית ייצור השמן מאגוזים, שבו השתמשו בהפעלת מנורות שמן, ובייצור ליקר, רום, אבסינת וחומץ. הוא גם החל לייצר ולמכור לימונדה ומים מינרליים מוגזים, אך במהלך המשבר של 1845-1847 הוא הפסיק לייצר ולשווק את המים. ב-1857, הוא החל לעסוק בתאורה באמצעות גז ובדישון.

ב-23 במאי 1860, אנרי נסטלה התחתן עם אנה קלמנטיין תרזה אמט.

חברת "נסטלה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנרי נסטלה התעניין בתחום המזון לתינוקות. להתעניינות זו היו מספר סיבות:

  • שיעור התמותה הגבוה של ילדים במשפחתו: מחצית מ-14 הילדים בה מתו לפני בגרות.
  • הרקע שלו כשוליית רוקח.
  • הידע הרב של אשתו בתחום, שנבע מהיותה בתו של רופא צדקה.

אנרי נסטלה יצר תחליף חלב אם עבור אותם ילדים שדחו הנקה טבעית או שאמם לא יכלה להניקם. תחליף זה הוא ייצר על ידי ערבוב של חלב פרה עם קמח חיטה וסוכר. הוא וחברו, ז'ן בלתזר שנצלר, מדען בתחום תזונת האדם, הוציאו את החומצות והעמילן מקמח החיטה, משום שהן היו קשות לעיכול עבור פעוטות. המוצר היה זמין לשימוש לאחר שהוספו אליו מים. מוצר זה נחשב לראשון תחליפי חלב האם לתינוקות. תחליף החלב, שנקרא Farine Lactée Henri Nestléצרפתית: אבקת החלב של אנרי נסטלה), זכה להצלחה רבה ונמכר ברחבי אירופה. בשנות ה-70 של המאה ה-19 המוצר, שנקרא כעת "המזון לתינוקות של נסטלה", יוצר מלתת, חלב פרה, סוכר וקמח חיטה ונמכר בארצות הברית ב-50 סנט לבקבוק.

בסביבות סוף שנת 1874 מכר אנרי את החברה "נסטלה" ועבר עם אשתו ל"וילה נסטלה", שם עזרו לשכניהם באמצעות הלוואות קטנות ותרמו בגלוי כספים למען שיפור התשתית המקומית.

ב-7 ביולי 1890 אנרי נסטלה מת מהתקף לב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]