אסטרדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

אסטרדהצרפתית: estrade, במה להופעות) היא סוג של אמנות הבמה בתחום עסקי השעשועים , בדומה ל שירה, ריקוד, קרקס על במה, אשליה, ז'אנר דיבורי, פרודיה, ליצנות. אמנים המופיעים בז'אנר האסטרדה נקראים אמני אסטרדה.

תחילת דרכו של ז'אנר האסטרדה בברית המועצות. אומנות זו נתמכה על ידי המדינה, באמצעות מימון של אולפנים וקבוצות נוער. כתוצאה מכך, התגבשה קבוצה סגורה של פרפורמרים מקצועיים (מה שנקרא "אמני מדינה") שההופעה שלהם בטלוויזיה הממלכתית הייתה מותנית באישור מפלגת השלטון (המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות), וניתן היה לצנזר את הופעותיהם של אמנים אחרים (מצב דומה מתרחש בצפון קוריאה). הרכבים ווקאליים ואינסטרומנטליים (VIA) הפכו לתופעת אסטרדה סובייטית בעיקר בשנות השישים והשמונים. עם מוזיקת האסטרדה מזוהה המושג שלאגר (להיט) - שיר פופולרי עם לחן מזוהה.

האסטרדה הרוסית היא כיום קבוצה מגוונת של אנשים יצירתיים המייצגים גם את ז'אנר אסטרדת השירה וגם ז'אנרים אחרים של אמנות הבמה. ז'אנר אסטרדת השירה מיוצג על ידי: אלה פוגצ'ובה, מוסלים מגומאייב, ולרי לאונטייב, סופיה רוטרו, פיליפ קירקורוב, אולג גזמנוב, לב לשצ'נקו, יוסיף קובזון, הרכבים ווקאליים ואינסטרומנטליים (VIA), להקות פופ ולהקות רוק: "סמוצבטי", "פסניארי", "משינה ורמני", "זמלניאה", "אריה", "אליסה", "מומיי טרול","זמפירה" ורבים אחרים. ז'אנר דיבורי מיוצג על ידי אמנים כמו גנאדי חזנוב, יבגני פטרוסיאן, יפים שיפרין, ויקטור קוקליושקין, קלרה נוביקובה, סמיון אלטוב, אלנה סטפננקו, ליון איזמילוב, מיכאל זדורנוב, פאבל ווליה, גאריק מרטירוסיאן, צוות אורלסקיאה פלמניאה ואחרים. כסוג של פעילות תרבותית וכלכלית, אסטרדה היא חלק בלתי נפרד מעסקי השעשועים[1].

קיימים גם תיאטרוני אסטרדה, למשל תיאטרון אסטרדה של מוסקבה, תיאטרון אסטרדה של סנט פטרסבורג ותיאטרון אסטרדה של קייב. בתיאטרונים כאלה, ככלל,שולט הז'אנר הדיבורי וגם הופעות הומוריסטיות וסאטירה.

בעיתונות הרוסית, כשכותבים על זמרי אסטרדה וכוכבי אסטרדה, לעיתים משתמשים בסיווג אלגורי, ומוסיף תואר לשמו של אמן האסטרדה. לדוגמה, "פרימדונה של האסטרדה הרוסית", "מלך הזוהר", "מלך השאנסון הרוסי", "פטריארך אסטרדה". כמו כן, לעיתים קרובות נהוג להוסיף תואר כבוד רשמי המהווה חלק ממערכת פרסי המדינה של הפדרציה הרוסית, כמו "אמן הכבוד של הפדרציה הרוסית" או "אמן העם של הפדרציה הרוסית".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]