ארגון הקולג'ים הבינלאומיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

United World Collegesראשי תיבות: UWC), ובשמו בעברית ארגון הקולג'ים הבינלאומיים, הוא ארגון חינוך בינלאומי הכולל 18 בתי-ספר ברחבי העולם המוקדשים לפיתוח הבנה בינלאומית וסובלנות דרך דו קיום וחינוך. במסגרת התוכנית, תלמידים בגילאים 16–19 (כיתות י"א-י"ב) ממעל למאה מדינות חיים ולומדים ביחד במשך שנתיים בסביבה שמטפחת מעורבות חברתית, מנהיגות, סובלנות, שיתוף פעולה, מצוינות והתפתחות אישית.

עיקרון חשוב בקולג'ים הוא שליחת התלמידים הנבחרים על בסיס מלגה (מלאה או חלקית) הכוללת לימודים ומחייה, ולא על בסיס יכולתם הכלכלית או מעמדם. כל אדם הנמצא בקולג' מגיע בזכות יכולותיו, אישיותו, מעורבותו החברתית בארץ המוצא שלו ויכולתו ורצונו לעסוק בישום ערכי שוויון וסובלנות.

מבנה והיסטוריית הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1967 עד 1978 עמד בראש הארגון הלורד לואי מאונטבאטן. בשנים 1978 עד 1995 עמד בראש הארגון הנסיך צ'ארלס. החל משנת 1995 עומדת בראש ארגון ה-UWC המלכה נור מירדן (כאשר נלסון מנדלה עמד בראש הארגון יחד איתה החל משנת 1995 ועד מותו בשנת 2013), ומנהלתו הבינלאומית של הארגון נמצאת בלונדון. הארגון הוא ארגון עצמאי, ואינו משויך לאף מדינה או לאף מוסד בינ"ל. הארגון מתקיים מתרומות של מדינות, חברות ואנשים פרטיים, בהם גם בוגרים רבים.

הארגון הוקם בתחילת שנות השישים מחזונם של שניים: סר לורנס דרוול וד"ר קורט האן. מטרתם הייתה ליצור סביבת חיים בה נוער מכל רחבי תבל יוכל להתחנך במסגרת שיתופית המורכבת ממגוון רחב של עמים, תרבויות, דתות ואמונות. דרך החיים יחדיו ודרך פעילויות יום-יומיות משותפות אשר יצרו מפגש תרבויות יוצא דופן רצו השניים לפתח את מנהיגות העתיד שתאופיין בסובלנות ובהבנה בינלאומית.

הקולג'ים[עריכת קוד מקור | עריכה]

A map of the 12 United World Colleges

לארגון הקולג'ים הבינלאומיים ישנם 18 בתי-ספר ברחבי העולם. בכל אחד מבתי-הספר חיים ולומדים בין 200 ל-300 תלמידים מעשרות מדינות במשך השנתיים האחרונות של הלימודים התיכוניים. חשוב לציין שחלוקת התלמידים הישראלים לבתי-ספר נעשית לקראת תום תהליך המיון. הגשת המועמדות היא לקבלת מלגת UWC דרך הוועדה הלאומית ולא ניתן להגיש מועמדות מראש לבית-ספר מסוים.

היום פועלים ברחבי העולם 18 קולג'ים:

החיים בקולג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרבית הקולג'ים חיים 300-200 תלמידים (ישנם קולג'ים שהם מחוברים לחטיבת ביניים ובית ספר יסודי ובעקבות זאת יש יותר תלמידים בקמפוס כמו הקולג' בסינגפור בו ישנם 4,000 תלמידים). התוכנית משתרעת על אורך תקופת השהות בקולג' – שנתיים. התוכנית האקדמית היא רק חלק מאורח חיים שופע פעילויות מגוונות. שרות לקהילה ולסביבה הוא מושג מפתח בחיי הקולג' וכולל בתוכו מגוון פעילויות בקהילה בתחומים שונים.

התלמידים חיים במעונות, 2-5 תלמידים חיים בחדר (חדרים נפרדים לבנים ולבנות), ואוכלים בחדר האוכל של הקולג'. שנת הלימודים כוללת חופשת חורף בת כחודש, אותה מנצלים חלק מהתלמידים לטיולים ומתארחים אצל חבריהם. חופשת הקיץ אורכת כשלושה חודשים ובה שבים בדרך כלל התלמידים לביתם.

חיי התלמידים מלאים, בנוסף לכל אלה, בעיסוקים רבים ומגוונים, כגון פעילויות מאורגנות (צלילה, קיאקים, מחנאות והישרדות, תיאטרון, צילום ועוד מגוון רחב של עיסוקים), וערבים לאומיים בהם מציגים התלמידים את תרבויותיהם. התלמידים עצמם אחראים גם על שעות הפנאי, ויוזמים אירועים, מסיבות וטיולים. נוסף על כך, כל תלמיד בקולג' לוקח חלק בפעילות התנדבותית בקהילה במהלך השהות בקולג'.

תעודת הבגרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית הבגרות הנלמדת בקולג'ים היא תעודת הבגרות הבינלאומית (International Baccalaureate), הידועה בקיצור IB. דיפלומת ה-IB מוכרת ומקובלת על ידי כל האוניברסיטאות בישראל ובעולם. שפת הלימוד העיקרית בכל הקולג'ים היא אנגלית.

תוכנית הלימודים כוללת מקצועות מ-6 קטגוריות שונות (שפה ברמת שפת אם, שפה שנייה, מתמטיקה, מקצועות הומניים, מקצועות ריאליים ומקצועות בחירה), כאשר על כל תלמיד ללמוד 3 מקצועות נבחרים ברמה מוגברת, ו-3 מקצועות ברמה רגילה. באופן זה משיגה התוכנית פשרה בין ההתמקדות במקצועות מסוימים שמאפיינת מספר תוכניות לימוד והפיזור הרב שבאחרות.

המקצועות המוצעים בתוכנית הלימודים (ההיצע המדויק משתנה בין בתי-הספר):

  • שפה ראשונה: כל תלמיד לומד ספרות מקור בשפתו או בשפה אותה הוא דובר ברמה גבוהה.
  • שפה שנייה: אנגלית, צרפתית, ספרדית, גרמנית, איטלקית, סינית ועוד.
  • מדעי החברה והרוח: היסטוריה, כלכלה, פילוסופיה, אנתרופולוגיה, דתות העולם ועוד.
  • מדעים מדויקים: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי הסביבה ועוד.
  • מתמטיקה: ברמה בסיסית, רגילה או מתקדמת.
  • מקצוע בחירה: תיאטרון, אומנות, מוזיקה, או לחלופין מקצוע נוסף מקטגוריה קודמת.

הוועדה הלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מדינה השולחת תלמידים לקולג'ים השונים יש ועדה לאומית אשר לרוב מורכבת מבוגרי הארגון ומתנדבים. ישנן כ-130 ועדות לאומיות במדינות שונות.

בישראל, הוועדה הלאומית היא עמותה רשומה (העמותה הישראלית של הקולג'ים הבינלאומיים, ע"ר) המורכבת ממגוון רחב של בוגרי UWC ומתנדבים אשר מקדמים את ערכי ה-UWC בישראל. כחלק מפעילויותיה המרכזיות העמותה מקיימת את תהליך המיון וחלוקת המלגות (הוועדה הישראלית שולחת בכל שנה בין 10-18 תלמידים לקולג'ים השונים ברחבי העולם) מכינה את התלמידים לחוויה, מלווה את התלמידים הישראלים בקולג'ים במהלך השנתיים, ותומכת בגוף הבוגרים של הארגון. בנוסף העמותה הישראלית בדומה לוועדות לאומיות שונות מפעילה קורס קיץ: ערבה עמק של שלום.

את פעילות העמותה מרכז הוועד המנהל, אליו ניתן להגיע באמצעות כתובת האימייל אשר מופיעה באתר האינטרנט שלהם www.il.uwc.org

בוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארגון הקולג'ים הבינלאומיים יש בישראל מאות בוגרים מאז שנות השישים אשר עוסקים במגוון רחב של תחומים ומיישמים בחייהם את ערכי ה-UWC. מרבית בוגרי הארגון בישראל משרתים בצה"ל עם חזרתם לארץ.

בין הבוגרים בעולם:

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עסקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך המיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך המיון של הוועדה הישראלית מורכב משלושה שלבים:

  1. השלב הראשון הוא הגשת מועמדות על ידי מילוי טופסי המועמדות הכוללים כתיבת חיבורים, שאלות פתוחות, המלצות, ואישורים. את טופסי המועמדות יקראו בוגרי הארגון.
  2. השלב השני הוא מחנה בן יומיים אליו מגיעים בין 70–80 מועמדים. במהלך היומיים המועמדים מתחלקים לקבוצות ועוברים פעילויות הכוללות דינמיקה חברתית, ראיונות והרצאות.
  3. השלב השלישי הוא ראיון מול מספר בוגרי הארגון. אל שלב זה מגיעים בין 20–30 מועמדים.

בתום השלב השלישי נבחרים בין 10 ל-25 תלמידים שיצטרפו לארגון וילמדו באחד הקולג'ים. המספר משתנה בהתאם למלגות שמוקצות לישראל מכל בתי הספר באותה השנה. לאחר בחירת התלמידים נערכת חלוקת מלגות מלאות או חלקיות בהתאם לקריטריונים כלכליים.

מיון מועמדים בכיתות י"א: בשל דרישות צה"ל הארגון ממיין מועמדים בכיתות י' בלבד, למעט מועמדים שאינם חייבים בגיוס לצה"ל.

תוכניות UWC נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מקיים תוכניות נוספות לקידום ערכי הארגון בעולם. לדוגמה, מקיים הארגון "קורסים קצרים" (short courses). אלה הן תוכניות קצרות (של בין שבועיים לשלושה) אשר מתקיימות במדינות שונות, לרוב בקיץ, ובהן בני נוער ממדינות שונות נפגשים ומיישמים את ערכי ה-UWC. בישראל התקיימו קורסים קצרים ב-1992, ב-2010, 2011 ו-2012.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]