ארמיית הפאנצר החמישית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרטים
כינוי קבוצת פאנצר מערב
קבוצת פאנצר אברבאך
מדינה Flag of German Reich (1935–1945).svg  גרמניה הנאצית
שיוך Balkenkreuz.svg  ורמאכט
סוג ארמיית שריון
אירועים ותאריכים
הקמה 8 בדצמבר 1942
פירוק היחידה 1945
פיקוד
מפקדים רשימת המפקדים

ארמיית הפאנצר החמישית, הידועה גם כקבוצת פאנצר מערב וקבוצת פאנצר אברבאךגרמנית: Panzer-Armee, Panzergruppe West, Panzergruppe Eberbach‏.5) הייתה ארמיית שריון גרמנית של הוורמאכט שנלחמה נגד כוחות בעלות הברית, תחילה במערכה בתוניסיה, ולאחר מכן במערב אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה. שרידי הארמייה נכנעו בחבל הרוהר ב-1945.

היסטוריית שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארמיית הפאנצר החמישית הוקמה ב-8 בדצמבר 1942 בתור מסגרת פיקודית ליחידות פאנצר גרמניות, שנשלחו לתוניסיה החל מנובמבר 1942, כדי למנוע את כיבושה על ידי כוחות בעלות הברית, לאחר שהאחרונים השתלטו על מרוקו ואלג'יריה במסגרת מבצע לפיד. הארמייה לחמה לצידה של הארמייה האיטלקית הראשונה כחלק מקבוצת ארמיות אפריקה. היא ביצעה מספר התקפות נגד מוצלחות כנגד כוחות בעלות הברית בצפון-מערב תוניסיה, אך לבסוף נאלצה להיכנע, יחד עם שארית כוחות הציר בצפון אפריקה, עם סיום המערכה בתוניסיה ב-13 במאי 1943. ב-30 ביוני 1943 פורקה הארמייה באופן רשמי.

נורמנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמייה הוקמה מחדש ב-24 בינואר 1944 כקבוצת פאנצר מערב, העתודה המשוריינת של ה-OB West (הפיקוד הגרמני העליון במערב). שיטת ההפעלה של הארמייה במקרה של פלישה אנגלו-אמריקנית הייתה נושא למחלוקות רבות, כשמפקד ה-OB West גרד פון רונדשטט ומפקד קבוצת ארמיות B ארווין רומל מעדיפים שיטות פעולה שונות. רונדשטט האמין כי על קבוצת הפאנצר להישאר בעתודה במרחק בטוח מהחזית, ואז להשיב במתקפת נגד על חדירה של האויב. לעומתו, רומל היה משוכנע כי עדיפות בעלות הברית באוויר לא תאפשר לגרמנים חופש תנועה בהזזת כוחות גדולים, ולכן התעקש על פריסתם של הכוחות הרבה יותר קרוב לחזית. אולם כשבעלות הברית נחתו בצרפת ב-6 ביוני 1944, קבוצת הפאנצר מערב לא נעה, מאחר שהיטלר אסר על פקודיו להזיז את הארמייה ללא אישורו.

קבוצת הפאנצר ספגה אבידות קשות בלחימה כנגד כוחות בעלות הברית בנורמנדי, כשלבסוף נלכדו מרבית הדיוויזיות שלה בכיס פאלאיס. לאחר ששרידי קבוצת הפאנצר נמלטו מפאלאיס, הם נסוגו לעבר הגבול הגרמני.

ארדנים וגרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט, שאריות היחידה אורגנו מחדש כארמיית הפאנצר החמישית. לאחר תקופה קצרה תחת פיקודו של יוזף דיטריך, הארמייה עברה לידיו של האסו פון מנטויפל. ארמיית הפאנצר החמישית השתתפה בקרבות קשים מול בעלות הברית בגבול הגרמני, כשדיוויזיות הפאנצר שלה סופגות אבידות קשות מידי מטוסי התקיפה של בעלות הברית.

בנובמבר 1944, הארמייה החלה להיערך בארדנים, לצידה של ארמיית הפאנצר השישית של האס אס שהוקמה זה מכבר. שתי הארמיות השתתפו בקרב על הבליטה, כשארמיית הפאנצר החמישית סופגת אבידות קשות בקרבות סביב בסטון ובקרבות השריון סביב דינאן וסלה. לאחר שהמתקפה הגרמנית הופסקה, הארמייה המשיכה בקרבות נסיגה לגבול גרמניה. במרץ 1945 השתתפה הארמייה במאמצים לחסל את ראש הגשר האמריקאי מעל הריין בגשר לודנדורף. לבסוף כותרה הארמייה בכיס הרוהר, ונכנעה ב-17 באפריל 1945.

מפקדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארמיית הפאנצר החמישית (צפון אפריקה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת ארמיות מערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת הפאנצר אברבאך[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • היינריך אברבאך (10 באוגוסט 1944 - 21 באוגוסט 1944)

ארמיית הפאנצר החמישית (צרפת)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]