בגד ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור בסגנון אנימה של ילדים בבגדי ים וכובעי ים
זוג בבגדי ים בחוף בונדי בסידני, אוסטרליה
גבר בבגד ים
אישה בבגד ים ביקיני

בגד ים הוא בגד שנוהגים ללבוש בעת השהייה והרחצה בים או בבריכת שחייה.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו של בגד הים לכסות את האזורים האינטימיים של הגברים והנשים. בגדי ים של גברים הם בדרך כלל מכנסים קצרים המותאמים למטרה זו מבחינת החומרים מהם הם עשויים, או בגדי ים כדוגמת ספידו (בגד ים קצר ביותר וצמוד). בגדי ים של נשים הם בדרך כלל בגדי ים מלאים או בגדי ים בשני חלקים המכונה ביקיני.

בגדי ים המיועדים לשחייה תחרותית מיועדים להקטין את החיכוך בין העור והמים.

בחופי הרחצה יש המעדיפים להתרחץ בבגדים מלאים ויש רבים המתרחצים בלובשם חולצת טי על מנת להתגונן מקרני השמש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העת העתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת העתיקה הן שחייה בים והן רחצה בבריכות שחייה ובמרחצאות נעשו לרוב בעירום מלא. ברומא העתיקה, כפי שניתן ללמוד מציורי קיר שהתגלו בפומפיי, נהגו נשים ללבוש בגדי ים בשני חלקים, הדומים לבגד הים מסוג ביקיני שהפכו נפוצים החל מ-1960. בתקופה שלאחר נפילת האימפריה הרומית ובימי הביניים פסק הנוהג של רחצה בבגדי ים, ותושבי אירופה רחצו בעירום או בבגדיהם. בתרבויות מזרחיות נהגו לרחוץ בבגדים, אולם ביפן לבשו הגברים המתרחצים בגד הדומה לבגד הים המודרני הנקרא פונדושי.

המאה ה-18[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהמאה ה-18 החלה תרבות התיירות האירופאית להשפיע גם על לבוש הרחצה. בתקופה זו החלה התפתחות חופי הרחצה כאתרי נופש ופנאי. הנשים שהגיעו לחופים לבשו "בגדי רחצה" שמטרתם הייתה לשמור על צניעותן של המתרחצות. גלימות אלה נתפרו כך שלא יהפכו שקופות כשהן רטובות, וכן הוכנסו משקולות לתפרים התחתונים של השמלות על מנת שהשמלות לא יצופו במים.

בגדי הגברים באותה עת היו בגדי צמר בעלי שרוולים ארוכים בידיים וברגליים, הדומים מאוד בצורתם לחליפות הצלילה של ימינו.

המאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המאה ה-19 נשים החלו ללבוש בגדי ים המורכבים משני חלקים - גלימה שכיסתה את גופן מהכתפיים ועד הברכיים, ומכנסיים שכיסו את הרגליים עד כפות הרגליים.

בעידן הוויקטוריאני, שבו היו חופי הרחצה פופולריים ביותר, ובשל האווירה הצנועה ששררה אז, נחשבה שחייה בגוף חשוף לבלתי צנועה, ובגדי ים מלאים ואף קרונות רחצה היו נפוצים.

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1907 ביקרה השחיינית האוסטרלית אנט קלרמן בארצות הברית, והופיעה בתור "רקדנית תת-מימית" - מופע של שחייה אומנותית שבו צללה לתוך אקווריום מזכוכית. בגדי הים שלה היו בגדי גוף מלאים, אולם היו לה שרוולים קצרים ובמהלך הרחצה ראו את רגליה. קלרמן נעצרה על "התנהגות בלתי הולמת" ונאלצה לשנות את בגד הים שלה לכזה הכולל שרוולים ארוכים בידיים וברגלים וצווארון.

בעקבות אירוע זה החלו בגדי הים להיות פחות ופחות שמרניים - קודם הופיעו בגדי ים לנשים עם שרוולים קצרים ובהמשך בגדי ים המגיעים עד הגרביים.

בשל העובדה שבגדי הים חשפו את גוף האדם, ונלבשו לרוב על ידי שחיינים, הפכו בגדים אלה לחלק בלתי נפרד מעולם האופנה, והופיעו בצילומי האופנה, תצוגות האופנה ועיתוני אופנה רבים (ואף החלו לצאת עיתוני אופנה ייעודיים לבגדי ים).

לאחר מלחמת העולם השנייה החלו ללבוש בגדי ים מסוג ביקיני. בגדי ים אלו החלו להתפתח מבגדי הים המלאים של שנות ה-20, כאשר בתחילה עשו מרווח צר באזור הבטן ובהמשך המרווח גדל והלך.

עד שנות ה-50, מטעמי צניעות, חלקו התחתון של הביקיני היה גבוה מספיק על מנת להסתיר את הטבור. רק בשנות ה-60 החל החלק התחתון לקטון עד שכיסה רק את אזור אברי המין.

המונוקיני שהופיע בשנות ה-60 הוא גרסה של הביקיני מבלי החלק העליון. בגד ים זה, שעוצב על ידי רודי גרנרייך לא זכה להצלחה מסחרית.

בשנות ה-80 הופיעו בגדי ים מסוג חוטיני ו"טנגה" בברזיל - בגדי ים אלה התפתחו בהשראת בגדי היומיום של השבטים האינדיאנים של אזור האמזונאס.

בעוד שבמדינות אירופה ואמריקה גדלה הפופולריות של בגדי הים החשופים וחופי נודיסטים הפכו פופולריים, במדינות מוסלמיות שחייה בלבוש מלא עדיין מקובלת.

בדומה לבגדי הים של הנשים, גם בגדי הים של הגברים הלכו וקטנו מבגדי גוף מלאים ועד הספידו הדומה לחלקו התחתון של הביקיני. החל משנות ה-90 החלו בגדי ים מלאים יותר לשוב לאופנה, ובסוף המאה ה-20 בגדי ים הדומים למכנסיים קצרים או מכנסיים המגיעים עד הברכיים הם הפופולריים ביותר.

תמונות בגדי ים במשך ההיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב בגדי ים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב בגדי ים הוא התמחות בתוך ענף עיצוב האופנה. בתהליך עיצוב וייצור בגדי ים לוקחים חלק מספר בעלי מקצוע:

  • מעצבי בגדי הים, שתפקידם הוא לחפש ולזהות את הטרנדים החדשים בעולם האופנה, לבחור את שילובי הצבעים, הטקסטורות והבדים שיתאימו לדגם ולגזרה, ויגבשו רעיון עיצובי שלם, חדשני ומקורי. מעצב/ת בגדי ים טובים יידעו לספר סיפור מקורי שיימכר במחיר רווחי ובכמויות גדולות[1].
  • התדמיתנים, שמתמחים בבניית הגזרות שיתאימו לקונספט שבנו מעצבי בגדי הים. בדומה לעולם עיצוב האופנה, גם התדמנות מתחלקת להתמחויות שונות: בגדי נשים, ילדים, גברים, בגדי ים וכו׳. התדמן/ית יבנו גזרה לפי הסקיצה שגיבשו המעצבים במידת בסיס, על פי מתיחות הבדים השונים שבהם נעשה שימוש בתחום בגדי הים. בהמשך התהליך, התדמנים יהיו אחראים להגדיל ולהקטין את הגזרה ממידת הבסיס שלה, לשלל המידות השונות בקולקציה[2].
  • התופרים, שתפקידם לייצר דגם ראשון תפור במידת בסיס לקראת סיבוב מדידות ראשון על דוגמנית, ולאחר מכן לתקן את הנדרש בגזרה.

סגנונות בגדי ים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגדי ים יוניסקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגדי ים לנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תמונה תיאור
בגד ים מלא JulianaImai.jpg עשוי חלק אחד ומכסה את הגוף מהחזה ועד המפשעה.
ביקיני Coloirful bikini.jpg מורכב משני חלקים- האחד מכסה את החזה, והאחר את המפשעה והישבן.
בגד ים גיטרה (מונוקיני) Eco-Panda Show (3638063484).jpg מלפנים נראה כמו בגד ים מלא, אולם מאחור נראה כמו ביקיני.
בגד ים שני חלקים (טנקיני) Red polka tankini.jpg בגד ים המורכב משני חלקים, כך שהחלק העליון מכסה את הגוף מהחזה ועד הטבור,

ואילו החלק השני מכסה את המפשעה והעכוז. בגד הים מעוצב בצורה כזו שקיים רווח בין החלק העליון לזה התחתון, אולם הוא קטן ביותר.

בורקיני Burqini.jpg בגד ים המכסה את כל הגוף פרט לפנים.

בגדי ים לגברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תמונה תיאור
מכנסי רחצה Boardshorts.jpg בגד ים הדומה למכנסיים קצרים.
בגד ים דמוי תחתונים Speedo blue.jpg בגד ים הנראה כזוג תחתונים. לעיתים קרוי "ספידו", על שם אחת החברות המייצרות אותו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דלית כרמי, ״בואו נדבר על... קולקציה וייצור דגמים!״, באתר סטודיו דלית כרמי לעיצוב בגדי ים
  2. ^ דלית כרמי, ״בואו נדבר על... תדמנות!״, באתר סטודיו דלית כרמי לעיצוב בגדי ים