אגודל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגודל

אגודל הוא האצבע העבה (האצבע הראשונה) בכף היד, ומיקומו מהווה נקודה משמעותית באבולוציית האדם, תוצאה של הזדקפותו מעל הקרקע (לפני כמיליון שנה).

הזדקפותו של האדם וחוסר הצורך להישען על ידיו בתנועה, הביאה להתפתחות היד ובמיוחד האגודל. דבר שאיפשר לאדם לאחוז כלים בידיו, וליצור באמצעותם כלים אחרים. מיקום האגודל כאצבע נגדית לשאר האצבעות מספק טווח תנועה נרחב ומאפשר לאדם להשתמש בכלים עדינים. בדומה לזאת, אצל קופים קטנים, שחיים על העצים וכמעט ואינם מגיעים אל הקרקע, כל ארבע הבהונות משמשות לשיפור אחיזת ארבע הגפיים בענפים.

האגודל הוא מעין "סמל מסחרי" של האדם הטכנולוגי. בו-זמנית עם האבולוציה של האגודל עבר גם מוח האדם התפתחות משמעותית. מרכיבים שאפשרו לו ליצור עליונות על שאר בעלי החיים, לרתום אותם לצרכיו ולפתח כלים שהפכו עם הזמן מורכבים מאוד טכנולוגית.

מחוות גופניות באמצעות האגודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקשה לעצירת טרמפ באירופה, על ידי זקיפת אגודל.
מחוות שלילה, בוז או ביטול - נוצרת על ידי הפניית האגודל כלפי מטה.
שמות אצבעות היד בעברית

זקיפת אגודל בכיוון מעלה היא מחווה המסמלת אישור בתרבויות רבות בעולם, ובכוון מטה כשלילה. בקרבות הגלדיאטורים ברומא העתיקה שימשה התנועה את הצופים ועורך המשחקים לסמן האם הם בעד הריגת הלוחם המובס או חנינתו. בתרבויות אחרות היא עשויה לסמל בקשה לעצירת טרמפ, או תנועה גסה. אפשר לשחק עם האגודל "מלחמת אגודלים", שבה היריבים מנסים להכניע אחד את השני בלחיצה על האגודל.

מציצת אצבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב תופעת מציצת האצבע תהיה על ידי מציצת האגודל, יותר מכל אצבע אחרת. מציצת אצבע היא תופעה שכיחה בקרב ילדים. לרב ילדים מוצצים אצבע כדי להירגע. בנוסף על כך, ילדים קטנים מגלים את העולם באמצעות הפה והכנסת אצבעות הידיים לתוכו היא אחת הדרכים לכך.

מצוות מליקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מליקה

הציפורן של האגודל שבדרך כלל היא הציפורן החזקה ביותר מבין ציפורני האצבעות משמשת במצוות מילה וכן במליקה - דרוש כי המוהל או הכהן יפעול חתיכה בבשר הנימול או במפרקת העוף חתיכה מוכשרת על פי ההלכה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]