בחזרה לעתיד - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו הזיכיון

טרילוגיית סרטי "בחזרה לעתיד", וכן סדרת האנימציה, כוללים דמויות שנוצרו על ידי רוברט זמקיס ובוב גייל.

הדמות הראשית של הסדרה היא מרטי מקפליי. במהלך הטרילוגיה, הוא נוסע בזמן בעזרת מכונה זמן שהומצאה על ידי חברו אמט בראון ופוגש את הנבל, ביף טאנן, בכמה תקופות זמן שונות, וכן מבקר את אבות משפחתו וצאצאיו.

משפחת מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילן היוחסין של משפחת מק'פליי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיימוס מקפליי
 
מגי מקפליי
 
מרטין מקפליי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויליאם שון מקפליי
 
שם לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארתור מקפליי
 
סילביה מקפליי
 
 
 
 
 
סם ביינס
 
סטלה ביינס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ורג' מקפליי
 
לוריין ביינס
 
מילטון ביינס
 
סאלי ביינס
 
טובי ביינס
 
ג'ואי ביינס
 
שם לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרטין שיימוס "מרטי" מקפליי
 
ג'ניפר פארקר
 
לינדה מקפליי
 
דייוויד מקפליי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרטי ג'וניור מקפליי
 
מרלין מקפליי
 
 

מרטי מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מרטי מק'פליי

מרטין שיימוס "מרטי" מק'פליי (מגולם על ידי מייקל ג'יי פוקס) הוא בן הזקונים של ג'ורג' מקפליי ולוריין ביינס. מרטי נוסע בין העבר לעתיד, נתקל באבותיו ובצאצאיו. מרטי וידידו דוק בראון משחזרים את רצף החלל-זמן בעת מפגשיהם השונים עם ביף טאנן, או עם בני משפחתו, אותם הם פוגשים בנקודות שונות בזמן.

ג'ורג' מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ורג' דאגלס מק'פליי (בגילומו של קריספין גלובר בסרט "בחזרה לעתיד", ובגילומו של ג'פרי וייסמן בסרטים "בחזרה לעתיד 2" ו"בחזרה לעתיד 3"), הוא אביהם של דייב, לינדה ומרטי, כתוצאה מנישואיו ללוריין ביינס. למרות שזו אחת מהדמויות הראשיות בסרט הראשון, ג'ורג' מופיע רק בהופעת קמאו בסרטים השני והשלישי של הטרילוגיה.

בתחילת הסרט הראשון, מוצג ג'ורג' בשנת 1985 כחלשלוש, וכיעד העיקרי של מעשי הבריונות של ביף טאנן. בשנת 1955 אין לג'ורג' חברים, התומכים בו כאשר ביף וחברי הכנופיה שלו מתנכלים לו ולתלמידים אחרים בבית הספר. לג'ורג' יש חיבה למדע בדיוני, והוא כותב סיפורים קצרים, אבל אף פעם לא חולק אותם עם אחרים, בשל חשש מדחייתו.

בשל דרישותיו הכספיות המוגזמות של גלובר, בשני סרטי ההמשך דמותו של ג'ורג' צומצמה באופן משמעותי, ולתפקיד לוהק השחקן ג'פרי וייסמן.[1] וייסמן לבש תותבות על מנת להידמות לגלובר, וחיקה את האופן בו גלובר גילם את דמותו של ג'ורג'. סרטי ההמשך כוללים בתוכם גם חומרים אשר צולמו במקור עבור הסרט "בחזרה לעתיד", בהשתתפותו של גלובר.[2] התוצאה הייתה הצגת דמותו של ג'ורג' בצורה כל כך משכנעת, שהוליכה שולל הרבה מאוד אנשים.[2] גלובר לא היה מרוצה מכך, ותבע. התביעה הסתיימה באימוץ כללים מחמירים יותר על ידי איגוד שחקני המסך כדי למנוע מהתרחשות נוספת של המצב הזה.[2]

דייב מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד "דייב" מק'פליי (בגילומו של מארק מק'לור) הוא בנם הבכור של ג'ורג' מק'פליי ולוריין ביינס. בשנת 1985, לפני שמרטי חוזר בזמן לשנת 1955, דייב עובד בבורגר קינג, אבל בשנת 1985 "המתוקנת", הוא לובש חליפה כעובד צווארון לבן חסר ייחוד במשרד רואי חשבון. בסצנה שנמחקה מהסרט "בחזרה לעתיד 2", בשנת 1985 שבציר הזמן החלופי שנוצר על ידי ביף, נראה דייב כאלכוהוליסט מכור להימורים כתוצאה ממותו של ג'ורג' ונישואיה השניים של לוריין לביף.

לינדה מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לינדה מק'פליי (בגילומה של ונדי ג'ו ספרבר) היא ילדתם האמצעית ובתם היחידה של ג'ורג' מק'פליי ולוריין ביינס. בשנת 1985, לפני שמרטי חוזר בזמן לשנת 1955, ללינדה יש בעיות במערכת יחסים עם בחור לא-ידוע, ולא ברור אם היא לומדת במכללה או אם יש לה עבודה. לאחר שמרטי חוזר לשנת 1985 "המתוקנת", לינדה עובדת בבוטיק והיא מושכת את תשומת לבם של בנים רבים.

ג'ניפר פרקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ניפר פרקר היא דמות בגילומה של קלודיה ולס בסרט "בחזרה לעתיד", ובגילומה של אליזבת שו בסרטים "בחזרה לעתיד 2" ו-"בחזרה לעתיד 3". בשנת 1985, ג'ניפר היא תלמידת תיכון בהיל ואלי, יחד עם החבר שלה מרטי מק'פליי. בשנת 2015 היא נשואה למרטי, ולשניים יש שני ילדים - מרטי ג'וניור ומרלין.

מרטי ג'וניור ומרלין מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרטי ג'וניור ומרלין מק'פליי (שניהם מגולמים על ידי מייקל ג'יי פוקס) הם זוג תאומים, צאצאיהם של מרטי מק'פליי וג'ניפר פרקר, המוצגים בסרט "בחזרה לעתיד 2".

שיימוס ומגי מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיימוס ומגי מק'פליי (בגילומם של מייקל ג'יי פוקס וליאה תומפסון) הם מהגרים איריים, והסבא-רבא והסבתא רבתא של ג'ורג' מק'פליי. בסרט "בחזרה לעתיד 3", מרטי מתיידד עם שיימוס ומגי. בעוד מגי לא סומכת על "האיש הצעיר והמוזר", לשיימוס יש תחושה מוכרת עליו והוא מאמין שלעזור לו זה הדבר הנכון לעשות. לזוג יש בן בשם ויליאם (הסבא-רבא של מרטי). בדומה לצאצאיו, שיימוס מוטרד על ידי בן-משפחת טאנן, ביופורד טאנן.

מגי מק'פליי מגולמת על ידי ליאה תומפסון, שגם משחקת את לוריין ביינס, האמא של מרטי, למרות שבין מגי לבין לוריין אין קשר דם. בערוץ הפרשנות ב-DVD של הסרט השלישי, אומר בוב גייל כי לצוות הקריאטיבי של הסרט היה חשוב לכלול את תומפסון בסרט, והוא סבור כי לגברים של משפחת מק'פליי פשוט יש "נטייה גנטית" להימשך לנשים שנראות כמוה.

מרטין מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרטין מק'פליי הוא מהגר אירי, אחיו של שיימוס מק'פליי, גיסה של מגי מק'פליי והדוד-רבא של מרטי מק'פליי. בסרט "בחזרה לעתיד 3" שיימוס מספר למרטי שהיה לו אח בשם מרטין, שמעולם לא חשב על העתיד, ונתן לאנשים אחרים להתגרות בו ולגרור אותו לתגרות, כי חשש שיחשבו שהוא פחדן. באופן שכזה הוא נגרר לתגרה בבר בווירג'יניה סיטי, נבדה, שבמהלכה הוא נדקר למוות בבטנו באמצעות סכין.

ויליאם שון מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויליאם שון מק'פליי הוא בנם הבכור של זוג המהגרים האיריים מגי ושיימוס מק'פליי, והוא הראשון למשפחת מק'פליי שנולד בארצות הברית. ויליאם הוא סבא-רבא של מרטי מק'פליי.

משפחת ביינס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוריין ביינס-מק'פליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוריין ביינס-מק'פליי (בגילומה של ליאה תומפסון) היא אשתו של ג'ורג מק'פליי ואמא של מרטי, לינדה ודייב. היא בתו הבכורה של סם וסטלה, ואחותם של מילטון, סאלי, וג'ואי.

בתחילת הסרט "בחזרה לעתיד", בשנת 1985, מוצגת לוריין כאישה בגיל העמידה, לא מאושרת, אלכוהוליסטית ושמנה. אחרי שמרטי משנה את ציר הזמן, היא נראית בכושר ומוצגת כמי שנשואה באושר לג'ורג'. בסרט "בחזרה לעתיד 2" היא עדיין נשואה באושר לג'ורג' בשנת 2015.

לוריין טאנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985 האלטרנטיבית, לוריין מוצגת כלוריין טאנן - מאחר שהתחתנה עם ביף, לאחר שזה הרג את ג'ורג'.

משפחת בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר אמט ל' בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – דוק בראון

ד"ר אמט לת'רופ "דוק" בראון (מגולם על ידי השחקן כריסטופר לויד) הוא הממציא של מכונת זמן, אותה בנה ממכונית ספורט מדגם דלוריאן DMC-12. בנקודות שונות בזמן, דוק עוזר למרטי לשחזר את רצף החלל-הזמן, ולבטל שינויים שנגרמו כתוצאה ממסע בזמן.

בשנת 2008, ד"ר אמט בראון נבחר על ידי המגזין אמפייר במקום 76 ברשימת דמויות הקולנוע האהובות ביותר מכל הזמנים.[3]

קלרה קלייטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלרה קלייטון (בגילומה של השחקנית מרי סטינבורגן) היא אשתו של דוק בראון והאמא של שני בניהם המשותפים, ז'ול ו-ורן, הנקראים על שמו של הסופר ז'ול ורן.

קלרה היא מורת בית ספר, שעברה להיל ואלי ובמקור מתה בתאונה, כאשר העגלה שלה צנחה אל תוך תהום גיא שונאש, אשר שמו שונה לגיא קלייטון, על שמה. בסדרת האנימציה מתגלה כי קלרה, יחד עם שאר בני המשפחה, עוברים לתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20, ומתגוררים יחד בחווה, מחוץ להיל ואלי, שם היא הופכת למורה בבית ספר יסודי.

ז'ול וורן בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'ול ארטוסתנס בראון ו-ורן ניוטון בראון הם שני בניהם שם דוק בראון וקלרה קלייטון. השניים נקראים על שמו של הסופר האהוב ביותר על הוריהם - ז'ול ורן.

לשתי הדמויות היה תפקיד משנה מינורי בסרט "בחזרה לעתיד 3", אך הן פותחו בהרבה בהמשך, בסדרת האנימציה. ז'ול, מופנם, בעיקר מחקה את גינויו של אביו ובעל תחומי עניין דומים, בעוד ורן נראה יותר חברותי ומוחצן. מספר עלילות המוצגות בסדרת האנימציה מראות כיצד ז'ול או ורן משנים, בטעות, את ההיסטוריה, ואת הצעדים הדרושים לאחר מכן, על מנת לתקן את הנזק ולהשיב את ציר הזמן לקדמותו.

משפחת טאנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביף טאנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ביף טאנן

ביף האוורד טאנן (מגולם על ידי השחקן תומאס פ' וילסון) הוא בריון מקומי שמטריד את ג'ורג' מק'פליי. הוא בן למשפחת בריונים מהיל ואלי, שרובם הטרידו בנים למשפחת מק'פליי, לאורך השנים. ביף הוא צאצאו של ביופורד טאנן (גם בגילומו של וילסון), שהוא אחד מפורעי החוק של היל ואלי העמק במהלך שנות ה-80 של המאה ה-19.

גריף[עריכת קוד מקור | עריכה]

גריף (מגולם על ידי השחקן תומאס פ' וילסון) הוא נכדו של ביף טאנן. גריף, ששם משפחתו לא מוזכר בסרט, הוא בריון, וחלק מכנופיה שכוללת את "דאטה", "ספייק" ו-"ווייטי", המופיעה בסרט "בחזרה לעתיד 2".

ביופורד "כלב משוגע" טאנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביופורד טאנן (מגולם על ידי השחקן תומאס פ' וילסון) הוא הסבא-רבא של ביף טאנן. הוא זכה לכינוי "כלב משוגע" על ידי כתב עיתון, בשל מזגו האלים ונטייתו להזיל ריר. הוא מלווה לעיתים קרובות על ידי הכנופיה שלו, והוא מסוכסך עם מרשל ג'יימס סטריקלנד וסגניו.

משפחת סטריקלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מר סטריקלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מר סטריקלנד (בגילומו של השחקן ג'יימס טולקאן) הוא אחראי המשמעת בבית הספר התיכון אשר בו לומדים מרטי וג'ניפר, ואשר בו למדו ג'ורג', לוריין וביף. מר סטקירלנד הוא נכדו של מרשל סטריקלנד.

מרשל ג'יימס סטריקלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרשל ג'יימס סטריקלנד (בגילומו של השחקן ג'יימס טולקאן) הוא המרשל של היל ואלי בשנת 1885. מרשל סטריקלנד הוא הסבא של מר סטריקלנד. למרשל סטריקלנד יש בן, אביו של מר סטריקלנד, אך לא ידוע מה שמו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ IMDB Logo 2016.svg Jeffrey Weissman, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  2. ^ 1 2 3 Glover Clarifies “Back to the Future” Squabble at BTTF.com
  3. ^ "Empire's The 100 Greatest Movie Characters". Empire Magazine. נבדק ב-2010-05-21.