לדלג לתוכן

בחזרה לעתיד 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בחזרה לעתיד 3
Back to the Future Part III
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי רוברט זמקיס עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי סטיבן ספילברג
קתלין קנדי
פרנק מרשל
ניל קנטון
בוב גייל
תסריט רוברט זמקיס
בוב גייל
עריכה הארי קראמידס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים מייקל ג'יי פוקס
כריסטופר לויד
מרי סטינבורגן
תומאס פ. וילסון
ליאה תומפסון
מוזיקה אלן סילבסטרי עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום דין קונדי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה אמבלין אנטרטיינמנט עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה אולפני יוניברסל
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 25 במאי 1990
ישראלישראל20 ביולי 1990
משך הקרנה 118 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט מדע בדיוני, מערבון, סרט קומדיה, סרט נעורים, סרט מסע בזמן עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 40 מיליון דולר
הכנסות 244.5 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו backtothefuture3
סרט קודם בחזרה לעתיד 2
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בחזרה לעתיד 3 (הופץ בבתי הקולנוע בשם חזרה לעתיד חלק III, באנגלית: Back to the Future Part III) הוא הסרט השלישי של טרילוגיית בחזרה לעתיד משנת 1990, אותו הפיק סטיבן ספילברג וביים רוברט זמקיס.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת "בחזרה לעתיד 3" ממשיכה מהמקום בו הפסיקה עלילת הסרט השני בסדרה. דוק בראון נשלח בטעות הרחק לשנת 1885 על ידי מכת ברק שפגעה בדלוריאן ששהתה באוויר, בעוד מרטי תקוע ב-1955.

דוק שולח למרטי מכתב (שנשמר בארכיון בצוויו עד אותו יום בו נמצא מרטי) המספר את סיפורו לאחר שהברק פגע בדלוריאן. מרטי, הולך למצוא את דוק מ-1955 הנמצא כרגע עם מרטי מהסרט הראשון, הדוהר לקראת מכת-הברק שתחזירו לשנת 1985. דוק נחרד לפגוש במרטי נוסף ששב מן העתיד, ומתעלף. מרטי מחזירו לביתו במכוניתו וישן שם. למחרת מסביר מרטי לדוק המבוהל את המתרחש ומראה לו את מכתבו של דוק מ-1885. המכתב מיידע אותם כי המכונה נמצאת במכרה תת-קרקעי הסמוך לבית-הקברות העירוני, ומזהיר את מרטי שלא לחזור לעבר כדי לחלצו, ושעליו להשמיד את מכונת הזמן לאחר שיחזור לשנת 1985. השניים מאתרים את מכונת הזמן במכרה, לאחר שדממה בתוכו 70 שנה. מחוץ למכרה הם מגלים לפתע את מצבת קברו של דוק מ-1885, עליה נרשם כי דוק נורה למוות ימים ספורים לאחר כתיבת המכתב על ידי אבי סבו של ביף טאנן, ביופורד "כלב-שוטה" טאנן – בשל ויכוח על 80 דולר, והמילים הבאות: "הוקמה לזכרו הנצחי בידי אהובתו קלרה". הם תוהים לגבי זהותה של קלרה זו, ללא הצלחה. מרטי מצלם תמונה של המצבה ונוסע ל-1885 כדי להציל את דוק ממוות בטוח.

ב-1885 פוגש מרטי באבי סבו, שיימוס מק'פליי, ומרטי מציג עצמו בשם קלינט איסטווד. שיימוס מסכים לעזור למרטי למצוא את דוק. מרטי פונה לבית-המרזח (העתיד להיות המסעדה בה יפגוש את אביו), שם נתקל פנים בפנים עם טאנן, ולאחר שמכעיס אותו כהוגן כמעט נתלה על ידו מול בניין העירייה העתידי, אך דוק מגיח עם רובה צלפים וקורע בירייה את חבל התליה, ומחליף מילים מספר עם טאנן. דוק מסכים לשוב ל-1985 לאחר שרואה את תמונת מצבתו, אך אז מיידע אותו מרטי כי כבל הדלק של המכונה נקרע. דוק משיב כי לא תמצא תחנת דלק באזור עד המאה הבאה ולכן הם תקועים ב-1885. לאחר מספר ניסיונות הנעה כושלים של מכונת הזמן, דוק מסיק כי הדרך היחידה היא להאיץ את המכונה בעזרת רכבת אל המהירות הרצויה. הם משוחחים עם נהג קטר בתחנה, שאומר כי אם ירתיחו את דוד הקטר לטמפרטורה גבוהה ביותר יוכל הקטר להגיע למהירות גבוהה זו, ומוסיף כי הרכבת הבאה תגיע ביום שני הבא ב-8:00 בבוקר, בדרכה לסן פרנסיסקו.

הם מתכננים את מסלול ההאצה על מסילת "נקיק קלייטון" אשר מעליו עתיד להבנות גשר מסילה – כלומר עליהם להאיץ את המכונה למהירות הרצויה עד סמוך לגשר, והמסע בזמן ישלים את החסר. מקרבת מקום מגיעות לאוזניהם זעקות שבר, ולחרדתם הם מבחינים באשה הנוהגת בעגלה הדוהרת אל עבר הגיא לאחר שאיבדה שליטה על סוסיה, וממהרים לחלצה רגעים ספורים בטרם תצנח אל מותה. הם מלוים אותה לביתה, שם היא מציגה את עצמה כמורה קלרה קלייטון. רגעים אחדים לאחר שנפרדים לדרכם, נופל לדוק האסימון לפתע כי גיא קלייטון והמורה חולקים שם זהה, ומרטי נזכר פתאום כי הגיא נקרא על שם מורה ידועה, שנפלה לתהום זה 100 שנה קודם זמנם שלהם – 1885 (בה הם נמצאים). דוק מבין כי קלרה זו אמורה הייתה ליהרג, נבהל שוב משינוי ההיסטוריה ומתחרט עמוקות על המצאת מכונת הזמן, אשר לדבריו מביאה רק צרות.

לאחר מכן מדגים דוק למרטי מודל מוקטן להאצת מכונת הזמן בעזרת הרכבת, ואט אט מתאהב בקלרה. בשבת, לאחר תגרה נוספת עם טאנן בנשף ריקודים של התקנת השעון של מגדל השעון בהיל ואלי, מרטי מונע מטאנן להרוג את דוק, וטאנן בכעסו לועג למרטי בכינוי גנאי ומזמין אותו לדו-קרב. מרטי נעלב ומסכים להפגש ביום שני, הוא היום בו יעזבו ויברחו. דוק מזהיר את מרטי כי עליו להשתחרר מהאגו המטופש שלו, ואף רומז שבעתיד עלולה התנהגותו זו להביא לידי תאונת דרכים, אך מסרב לפרט. בעקבות כך נמחק שמו של דוק מתמונת המצבה אך התמונה מוסיפה להתקיים משום מה.

בליל שני מספר דוק למרטי על רצונו להישאר עם קלרה ב-1885, אך מרטי מניא אותו מכך. דוק פוגש את קלרה בביתה ומספר לה את האמת על עצמו וזמנו. קלרה אינה מאמינה לו ומגרשת אותו מביתה ובוכה במיטתה. דוק בצערו הולך לשתות בבית-המרזח ומספר לכל יוצא ובא את סיפור אהבתו. בבוקר מופיע מרטי ומזכיר לו שעליהם להסתלק מיידית בטרם יבוא טאנן לדו-קרב. דוק שותה כוס ויסקי אחת ומתעלף. טאנן מופיע וקורא למרטי החוצה, אך מרטי מגלה כי שמו "קלינט איסטווד" מתחיל להופיע על תמונת המצבה ועקב כך מסרב להתמודדות. כאשר דוק מתעורר מעלפונו הם מנסים להמלט דרך יציאה אחורית, אך טאנן ואנשיו לוכדים את דוק ומרטי נאלץ להתמודד בדו-קרב ולהערים על טאנן בעזרת טריק שלמד מסרט של קלינט איסטווד. בכך טאנן נתפש ונכלא בידי המשטרה ותמונת המצבה נמחקת.

באותם רגעים עוזבת קלרה בלב שבור על הרכבת לסן פרנסיסקו בנסיעה לכיוון אחד, אך שומעת לפתע מספר נוסעים משוחחים אודות לבו השבור של דוק מן הפרידה מאהובתו. היא עוצרת את הרכבת במשיכת בלמי החרום ושבה במרוצה לביתו של דוק, שם היא מוצאת את מודל האצת מכונת הזמן שהדגים דוק למרטי, ויוצאת למרדף סוסי אחר הרכבת, ששבה בינתיים לנסוע. הרכבת נעצרת שוב בידי דוק ומרטי באיומי אקדח, והם מנתקים את הקטר ומפנים אותו למסילת גיא קלייטון. קלרה מתגנבת לקטר שעה שהם מחממים את דוד הקיטור יותר ויותר באמצעות פצצות מיוחדות. כעבור כמה דקות הדוד מתפוצץ וקלרה כמעט שנהרגת. דוק יוצא לעזרת קלרה בעזרת ההוברבורד של מרטי משנת 2015 – ונשאר ב-1885. הקטר הבוער צונח מן הגשר הבלתי גמור אל הגיא ומתפוצץ.

מרטי שב ל-27 באוקטובר 1985 על גבי גשר "נקיק איסטווד", ונמלט מן המכונה בעור שיניו שעה שרכבת חולפת מגיחה מהכיוון הנגדי ומשמידה את המכונה – ובכך מתקיימת צוואתו של דוק. מרטי חוזר לביתו בלבושו מן העבר, מה שמעורר חיוכים בקרב משפחתו. הוא אוסף את רכב השטח שלו (מסוף הסרט הראשון) ופוגש את חברתו ג'ניפר, הבטוחה כי חלמה חלום כל הזמן. בדרכם לאגם, ג'ניפר ומרטי פוגשים בצומת רמזורים את נידלס (שותפו לעתיד הגורם לפיטוריו בסרט השני) וחבר מרעיו, המעוניינים להתחרות בו ברכבם. מרטי נעתר, אך כשמתחלף אור הרמזורים לירוק, מרטי נוהג אחורנית, וכעבור רגעים ספורים נוכח לדעת כי אם אכן היה מתחרה - היה מתנגש ברכב רולס־רויס בצומת הבא. ג'ניפר נזכרת בתת-מודע במשפט דומה ששמעה בעבר, ושולפת את מכתב הפיטורין שלו (אותו שמרה לעצמה כשהייתה בעתיד), שנמחק למול עיניהם.

כשהם מגיעים לבקר את הריסות המכונה מגיחה בשאגת פיצוצים רכבת זמן חדשה ונעצרת לידם. מתוכה יוצאים דוק, קלרה ושני ילדיהם, שהגיעו על מנת להיפרד ממרטי ומג'ניפר.

צירי זמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט זה קיימים שלושה צירי זמן:

  1. הזמן הרגיל, בו דוק ומרטי יודעים כי נקיק קלייטון נקרא על שם מורה, שנהרגה שם בשנת 1885, כאשר בדרכה העירה מתחנת הרכבת איבדה שליטה על סוסיה שנבהלו מנחש.
  2. הזמן כפי שמסבירה מצבתו של דוק ב-1955, ומה שמובן מהסרט, כי דוק פגש בתיאום את קלרה בתחנת הרכבת והביאהּ העירה בעצמו, מנע את מותה הידוע ונרצח אחר כך בידי טאנן. קלרה, שנשארה בחיים, הקימה מצבה לזכר אהובהּ. כדי להסביר את שמה המונצח בנקיק, יש אומרים שהתאבדה לאחר מכן מתוך צער.
  3. הזמן השלישי, בו הופיע מרטי, ודוק - שהציל אותו ממוות, שוב לא פגש בקלרה, ולכן כמעט נהרגה כבזמן הראשון - כשנסעה העירה בעצמה. הצלתה האחרת גרמה לכך שהנקיק ייקרא בשמו הרגיל, עד שמרטי חזר לזמנו במכונה, ולדברי ההיסטוריה נפל הוא לכאורה אל הנקיק ונהרג, ומכאן ואילך נקרא על שמו, "נקיק איסטווד".

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות שחקן הערות
מרטי מק'פליי מייקל ג'יי פוקס תיכוניסט בן 17. מכונה גם "קלינט איסטווד" במהלך סרט זה.
ד"ר אמט ל. בראון (דוק) כריסטופר לויד המדען שייצר את מכונת הזמן. שם כלבו הוא "איינשטיין" (על שם הפיזיקאי אלברט איינשטיין).
קלרה קלייטון מרי סטינבורגן מורת בית ספר, אשר מתאהבת בדוק לאחר שהוא מציל אותה ממוות. חובבת את ספריו של ז'ול ורן.
ביופרד "כלב משוגע" טאנן תומאס פ. וילסון ראש כנופיית שודדים במערב הפרוע. אבי-סבו של ביף טאנן.
שיימוס מק'פליי מייקל ג'יי פוקס אבי-סבו של מרטי.
מאגי מק'פליי ליאה תומפסון אם-סבו של מרטי.
ג'ורג' מק'פליי ג'פרי וייסמן אביו של מרטי.
לוריין מק'פליי ליאה תומפסון אמו של מרטי.
ביף טאנן תומאס פ. וילסון בעל סוכנות כלי רכב.
ג'ניפר פרקר אליזבת שו חברתו של מרטי.
נידלס פלי חברו של מרטי המאתגר אותו למרוץ מכוניות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]