בעלי חיים בספורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרוצי סוסים הם אירועי ספורט פופולריים הכוללים בעלי חיים.

בעלי חיים בספורט נחשבים כסוג של חיות עבודה. בעלי חיים ממינים שונים אומנו ואולפו, כדי לשלבם בענפי ספורט מסחריים. שניים מבעלי החיים הנפוצים ביותר בספורט הם סוסים וכלבים.

סוגי אירועי ספורט לבעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם סוגים רבים של אירועי ספורט המיועדים לבעלי חיים, בהם משתתפים גם בני האדם ברמות שונות. מאידך, בחלקם ההשתתפות היא אך ורק של החיות. רוב ענפי הספורט כוללים אימונים, בעוד שחלקם יכולים לכלול גם גידול סלקטיבי.

ישנם אירועים רחבי היקף הכוללים בעלי חיים במגוון ענפי ספורט. רודיאו יכול לכלול ענפי ספורט רבים ושונים, החל מרכיבה על שוורים (אנ') ועד למרוצי מעבר בין מוטות (אנ'). סוגי מרוצי בעלי חיים הידועים הם מרוצי סוסים, מרוצי כלבים (למשל מרוץ כלבי גרייהאונד, מרוץ כלבי מזחלות (אנ')), מרוץ יונים ומרוצי גמלים.

כלבי גרייהאונד מתכוננים למירוץ

מרוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורה הפופולרית ביותר של ספורט הקשור לבעלי חיים היא המרוץ. במיוחד מרוצי סוסים. אירועי מרוץ מסוימים מערבים באופן ישיר בני אדם כרוכבים בעוד שאחרים רואים את החיות מתחרות לבד. בענפי ספורט מסוימים הרוכב אינו רוכב ישירות על החיה. דוגמאות לכך כוללות מרוצי סוסים רתומים לכרכרות (אנ'), מרוץ מזחלות כלבים (אנ') והספורט הפופולרי של יוון העתיקה והאימפריה הרומית של מרוצי מרכבות.

מרוצי כלבי גרייהאונד, היא צורה פופולרית של מרוצי בעלי חיים, שהתחילה בראשית המאה ה-19 בארצות הברית, לאחר שהכלבים הובאו מאירופה כדי לשלוט באוכלוסיית הארנבות. בעוד מרוצי מסלולים הם הנפוצים ביותר, ישנן צורות אחרות של מרוצים. כגון מרוץ יונים, בו יוני דואר מוצאות את דרכן הביתה ממרחק מוגדר. מרוץ קמבאלה (אנ'), הוא מרוץ של שוורי תאו במדינה קרנאטקה, הודו. מרוץ קמבאלה מתקיים בכ-50 עיירות/כפרים מדי שנה, במהלך החורף.[1] אירועי מרוץ בעלי חיים הם דרך נפוצה להימורים, במיליארדי דולרים ברחבי העולם מדי שנה. זו אחת הסיבות לכך שמדינות מסוימות הפכו ספורט שכזה לבלתי חוקי.

אירועים אחד על אחד בצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם אירועים תחרותיים שלא מתקיים בהם מרוץ הכוללים בעלי חיים. פולו היא דוגמה, בה המתחרים מכים בכדור באמצעות פטישים (אנ') ייעודיים בשעה שהם רכובים על הסוסים. פולו פילים (אנ') החל בתחילת המאה ה-20 כאשר חברי האצולה הבריטית בנפאל החלו לעסוק בספורט זה. [2]

במאות ה-14 עד ה-16 תחרות הפלה ברומח הייתה אירוע במסגרת טורניר אחד על אחד פופולרי בהשתתפות אבירים רכובים על סוסים. [3]

לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמות שוורים חוקיות במדינות מסוימות.

ברוב המדינות, הפעלת שני בעלי חיים או יותר להילחם זה בזה, כגון קרב תרנגולים וקרבות כלבים, נתפסת כאכזרית ולכן היא אסורה על פי חוק. מאידך, ישנן קרבות בין בעלי חיים שהם חוקיים במדינות ברחבי העולם, כגון קרבות בין פרות (אנ') והיאבקות גמלים (אנ'). מלחמת שוורים היא מצורות הספורט החוקיים בהם בני אדם נלחמים בבעלי חיים. לספורט זה יש היסטוריה ארוכה במסורת הספרדית והפורטוגזית. ל- jallikattu (אנ'), יש מסורת ארוכה בטאמיל נאדו, הודו. [4] עם זאת, לא כל בעלי החיים המתחרים גדולים כשוורים, לדוגמה קרב צרצרים הוא ענף ספורט פופולרי במקאו ובהונג קונג, ההימורים בענף ספורט זה הם בניגוד לחוק. [5]

ישנו ענף ספורט עם בעלי חיים הנלחמים עד זוב דם שנועדו לבידור, ענף ספורט זה נקרא ספורט דם (אנ'). בספורט זה מניחים פיתיונות לנשיכת כלבים (אנ'). סוגים שונים של בעלי חיים מונחים כפיתיונות בתוך בור, בכלובים ולפעמים קשורים לעמוד, הננשכים על ידי כלבים. סוגי הפיתיונות נעים בין פיתיונות שהם עכברים (אנ'), פיתיונות שהן גיריות (אנ'), אפילו פיתיונות שהם דובים (אנ') ופיתיונות שהם אריות (אנ'). מסופר גם על פיתיונות שהם אנושיים (אנ') שהועמדו לנשיכות כלבים.

בקרבות בהם הפיתיונות הם בעלי חיים גדלים התחרות היא על כוח וכושר עמידה.

צייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציד שועלים היה נושא במחלוקת, במיוחד בבריטניה.

הצייד החל כמרכיב מכריע בחברות ציידים-לקטים, בהיותו מקור מזון חשוב. ביות בעלי חיים ופיתוח החקלאות הפחיתו את הצורך בצייד, כאשר המזון היה זמין יותר. הצייד הפך לספורט לבני המעמדות החברתיים הגבוהים, ברוב חלקי אירופה של ימי הביניים. בני המעמדות הגבוהים (אריסטוקרטיה ואנשי דת גבוהים) קבלו כפריבילגיה את הזכויות הבלעדיות לצייד באזורים מסוימים של הטריטוריות פיאודליות.

צייד מסוכן, כגון ציד אריות או חזירי בר, התבצע על גבי סוסים (או מרכבות, כמו במצרים הפרעונית ובמסופוטמיה ). צייד מסוג זה פעל בדומה לטורנירים ולספורט גברי: סוג של בילוי מכובד, תחרותי, כדי לעזור לאצולה לתרגל מיומנויות מלחמה בזמנים של שלום. ברומא העתיקה ה" Venatio (אנ')" היה סוג של בידור שהעמיד בני אדם (גלדיאטורים) מול בעלי חיים מסוכנים באמפיתיאטרון.

בעידן המודרני, צייד הוא בדרך כלל חוקי כל עוד הוא מתבצע ברישיון, אם כי ישנן מדינות שהצייד בהן לא מוסדר. בעלי חיים יכולים להיות משני הצדדים של הצייד, המסייעים לציידים או הניצודים בעצמם.

ציד שועלים (אנ') היה נושא במחלוקת, במיוחד בבריטניה, לגבי נחיצותו והאכזריות הכרוכה בכך[6] (ראו חקיקה לציד שועלים (אנ')).

דיג[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיג שונה במקצת מענפי ספורט אחרים. לרוב הוא בילוי או תחביב. עם זאת, הוא יכול להיות גם ספורט תחרותי.

ירי ביונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ירי ביונים (אנ') היה אחד מאירועי הירי של אולימפיאדת הקיץ בפריז בשנת 1900. [7] המתחרים באירועים אלו התחרו על כמות היונים החיות שהם פגעו בהן. היונים שוחררו בזו אחר זו מ'כלובים' מול היורים.[8]

תחרויות של אימון או רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ק ראסל טרייר מתחרה באירוע זריזות כלבים

תחרויות נועדו להדגיש את המצוינות באילוף או בגידול של בעלי החיים. יש מגוון רחב של ענפי רכיבה על סוסים בקטגוריה זו, כולל קפיצות ראווה ודרסאז', המוצגים במשחקים האולימפיים. ברמות נמוכות יותר, מתקיימות תערוכות סוסים המציעות מגוון רחב של תחרויות הן ברכיבה והן בנהיגת סוסים, כמו גם תחרויות שבהן מעריכים את מבנה הגוף של הסוסים.

כלבים, מאולפים, הם אחת החיות הפופולריות ביותר שמופיעות בתחרויות של בעלי חיים. תחרויות של כלבי רועים מסוג בורדר קולי המובילים עדרי צאן (אנ') פופולריים במדינות רבות ומשמשים כדי להדגים עד כמה הכלב יכול לעזור במשק החקלאי ובטיפול בצאן. ענפי ספורט כלבים אחרים בקטגוריה זו כוללים תחרויות זריזות כלבים, לפיהם הכלבים צריכים להתמודד עם מסלולי מכשולים, וצייתנות, שבהם עליהם לבצע סדרה מוגדרת מראש של משימות.

Crufts - קראפט (אנ'), היא תערוכת כלבים (אנ') בינלאומית המתקיימת בבריטניה בה מתחרים הכלבים על התאמת מבנה הגוף שלהם לדרישות הגזע. תערוכה זו מתקיימת מאז שנת 1886. בעוד שכלבים הם חיית התצוגה הנפוצה ביותר, מופעי חתולים (אנ') נפוצים גם הם. לשני סוגי החיות הללו יש מגוון רחב של גזעים והם מתחרים בקטגוריות השונות, תוך השוואה של כל פרט לגזע ה"אידיאלי".

ישנם כמה בעלי חיים יוצאי דופן שגם הם לוקחים חלק בתחרויות, כמו ארנבים המתחרים בקפיצת ראווה של ארנבים (אנ') וצפרים ממין פרוש מצוי המתחרות בווינקנלאז' (אנ'), תחרות המודדת את כמות הציוצים של העופות בשעה. תחרות זו נפוצה במיוחד בבלגיה.

מדיה ותרבות פופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדיה ובתרבות הפופולרית ישנם סרטים וסדרות טלוויזיה אודות בעלי חיים בספורט. הסרטים והסדרות יכולים להיות מציאותיים המשלבים בעלי חיים בפעילות שהם אולפו לבצע או בדיוניים המשלבים פעילויות שהם לא באמת יכולים לבצע. Seabiscuit הוא סרטון משנת 2003 המתאר מדויק את יכולותיו של הסוס המאולף האמריקאי בעל אותו שם, בעוד שהסרטון MVP: Most Valuable Primate, הוא סרט על שימפנזה המשחקת הוקי, שאינו מציאותי.

סרט האנימציה מ-1980 Animalmpics (אנ') הוא בדיוני לחלוטין אודות המשחקים האולימפיים וכולל חיות שנתנו להן תכונות אנושיות מן סוג של האנשה. [9] בסרט המיטה המעופפת משנת 1971 קיים שילוב של לייב אקשן ואנימציה, חיות מונפשות משחקות משחק כדורגל . [10] באופן דומה, הופקו מספר פרסומות בטלוויזיה בהן השתמשו בסוסים מסוג Budweiser Clydesdales ובבעלי חיים אחרים בתפקידי לייב אקשן והנפשה ממוחשבת כדי להיראות כאילו הם משחקים פוטבול אמריקאי. [11]

בין השנים 1976 עד 1999, ה-BBC שידר את הסדרה One Man and His Dog (אנ'), סדרת טלוויזיה אודות אימון כלבי רועים.[12] במקביל ה-BBC שידר גם שלוש סדרות בשם Pets Win Prizes (אנ'), בהן התחרו חיות מחמד מאולפות. הסדרות היו סוג של שעשועון שבו חיות המחמד של המתמודדים צריכות לבצע משימות שונות.[13][14]

תוכנית הטלוויזיה האמריקאית אדם נגד חַיָה (אנ') משנת 2003 הציגה בני אדם מול בעלי חיים במגוון אתגרים יוצאי דופן, [15][16] כולל אכילה תחרותית בין אלוף העולם טאקרו קובאיאשי (אנ') ודוב חום. [17]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בעלי חיים בספורט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Chaudhari, edited by Sarit K. Chaudhari, Sucheta Sen (2005). Primitive tribes in contemporary India : concept, ethnography and demography. New Delhi: Mittal Publications. p. 120. ISBN 9788183240260. {{cite book}}: |first= has generic name (עזרה)
 2. ^ "Bushell at elephant polo World Cup". BBC News. 5 בדצמבר 2008. נבדק ב-27 באפריל 2009. A team from England have become the new world champions of elephant polo. Air Tuskers beat Scotland's Chivas, on Friday in Southern Nepal. {{cite news}}: (עזרה)
 3. ^ Barber, Richard; Barker, Juliet (1989). Tournaments: Jousts, Chivalry and Pageants in the Middle Ages. Boydell. pp. 134, 139. ISBN 978-0-85115-470-1.
 4. ^ Ramakrishnan, T. "Governor clears ordinance on 'jallikattu'". The Hindu (באנגלית). נבדק ב-2017-02-26.
 5. ^ HK feds bust illegal
 6. ^ "The morality of hunting with dogs" (PDF). Campaign to Protect Hunted Animals. נבדק ב-13 באוקטובר 2007. {{cite web}}: (עזרה)(הקישור אינו פעיל, October 2017)
 7. ^ Carmichael, Emma (27 ביולי 2012). "Gawker's Guide to the Olympic Sports You're Pretty Sure Don't Exist: Shooting". Gawker. אורכב מ-המקור ב-6 במאי 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Mallon, Bill (1998). The 1900 Olympic Games, Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson, North Carolina: McFarland & Company, Inc. ISBN 978-0-7864-4064-1.
 9. ^ Ant, C. (15 באוגוסט 2016). "Animalympics: The Forgotten Animated Movie About Animals in the Olympics". Laser Time Podcast. נבדק ב-10 בדצמבר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ Canby, Vincent (12 בנובמבר 1971). "Angela Lansbury in 'Bedknobs and Broomsticks'". The New York Times. p. 54. ארכיון מ-18 ביולי 2018. נבדק ב-17 ביולי 2018. {{cite news}}: (עזרה)
 11. ^ "Budweiser's Super Bowl ad shows new Clydesdale foal". KVOA.com. אורכב מ-המקור ב-4 בינואר 2015. נבדק ב-9 במרץ 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ "The game's over for One Man and His Dog". BBC News. 17 בפברואר 1999. נבדק ב-8 במאי 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ Wallace, Richard (17 במרץ 1995). "Danny Baker axed from his TV show". Daily Mirror. {{cite news}}: (עזרה)
 14. ^ Rampton, James (23 ביוני 1995). "Animal magic - Dale Winton, the cult TV quizmaster in the fine tradition of British campery, is suddenly very popular. Now everyone wants him to front their kitsch comedy format. James Rampton dodges the innuendoes". The Independent. {{cite news}}: (עזרה)
 15. ^ Robert Weintraub (16 בינואר 2003). "Aaron Sorkin Mauled by Fox: The disturbing appeal of Man vs. Beast". Slate.com. נבדק ב-2006-06-15. {{cite web}}: (עזרה)
 16. ^ "Unnatural Animal Acts A Turnoff". Born Free Foundation. נבדק ב-2006-06-15.
 17. ^ Larry Getlen (19 במאי 2005). "The Miracle That Is Kobayashi". The Black Table. אורכב מ-המקור ב-19 בפברואר 2008. נבדק ב-23 בפברואר 2008. {{cite news}}: (עזרה)