ג'ון שאליקשווילי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון שאליקשווילי
General John Shalikashvili military portrait, 1993.JPEG

גנרל ג'ון שאליקשווילי, 1993
נולד 27 ביוני 1936
מקום לידה ורשה, פוליןFlag of Poland.svg הרפובליקה השנייה של פולין
נפטר 23 ביולי 2011 (בגיל 75)
כינוי גנרל שאלי
השתייכות צבא ארצות הברית
תקופת שירות 1958-1997
דרגה גנרל (צבא ארצות הברית) גנרל
תפקידים צבאיים

מפקד כוחות נאט"ו באירופה, יושב ראש המטות המשולבים

מלחמות וקרבות

מלחמת וייטנאם

עיטורים

מדליית החירות הנשיאותית  מדליית החירות הנשיאותית
מדליית השירות המצוין של מחלקת ההגנה  מדליית השירות המצוין של מחלקת ההגנה
מדליית השירות המצוין (צבא ארצות הברית)  מדליית השירות המצוין
לגיון ההצטיינות (לגיונר) אות לגיון ההצטיינות
כוכב הארד  כוכב הארד
מדליית האוויר  מדליית האוויר

ג'ון שאליקשוויליאנגלית: John Shalikashvili, בגאורגית: ჯონ მალხაზ შალიკაშვილი, ג'ון מלחז שאליקָשווילי; 27 ביוני 1936 - 23 ביולי 2011) היה יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית בין השנים 1997-1993, והוא המהגר היחיד בהיסטוריה של ארצות הברית שהגיע לדרגה הגבוהה ביותר האפשרית בצבא האמריקאי.

שאליקשווילי נולד בוורשה שבפולין להורים פליטים מגאורגיה. אביו היה בן למשפחת אצולה גאורגית.

נעורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון שאליקשווילי היה נצר לבית האצולה הגאורגי שאליקשווילי שקיים מימי הביניים. אביו, הנסיך דימיטרי שאליקשווילי (1896-1978), שירת בצבא הקיסרי של רוסיה; דימיטרי היה נכדו של הגנרל דמיטרי סטרוסלקי הרוסי. לאחר המהפכה הבולשביקית, דימיטרי הפך לסגן אלוף בצבא של הרפובליקה הדמוקרטית של גאורגיה. כשברית המועצות פלשה וכבשה את גאורגיה בשנת 1921, דימיטרי היה בשירות דיפלומטי טורקיה. דימיטרי הצטרף לאחר מכן לגולים הגאורגים אחרים בפולין, שם פגש והתחתתן עם אמו של ג'ון, מריה, היא הייתה פולנית וגרמניה, בתו של רוזן רודיגר-בילאג'ו, שהיה גנרל של הצאר הרוסי. היו להם שלושה ילדים: אוטר, ג'ון וגייל. דימיטרי שירת בצבא הפולני (יחד עם הקצינים הגאורגים הגולים האחרים) כקצין שכיר חרב.

בשנת 1939, הוא נלחם דמיטרי נגד הפלישה הגרמנית לפולין, ולאחר התבוסה הפולנית השתחרר. בשנת 1941 הוא התגייס ללגיון הגרוזיני, כוח של גיאורגים אתניים שגויס על ידי גרמניה הנאצית כדי להילחם נגד ברית המועצות. היחידה שולבה מאוחר יותר בכוחות הואפן אס אס והועבר לנורמנדי. דימיטרי נכנע לכוחות בריטיים והיה שבוי מלחמה עד לאחר המלחמה. אוסף של כתביו של דימיטרי שאליקשווילי הופקד במכון הובר. בינתיים, מריה, ג'ון ושני אחיו, חוו את ההרס של ורשה. ככל שהצבא האדום התקרב לוורשה בשנת 1944, ברחה המשפחה לפפנהיים, גרמניה, שהתאחדה עם דימיטרי בדרך. בפפנהיים, בימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, הייתה הפעם הראשונה שג'ון הניח את עיניו על חיילים אמריקאים. משפחתו שהתה אצל קרובי משפחה בפפנהיים במשך שמונה שנים.

בשנת 1952, כאשר ג'ון היה בן 16, המשפחה הגרו לפאוריה, אילינוי. הם נעזרו בכנסייה ובקרובי משפחה כדי להיקלט, והשתלבו בתחום הבנקאות.

כאשר ג'ון הגיע לפאוריה הוא דיבר מעט אנגלית. הוא נזכר בזה ככה:

דיברתי קצת [באנגלית]. אבל לא הרבה מעבר ל"כן ולא" ומה השעה. ואת הסיפורים שלאחר מכן כבר אמרו שאני למדתי אנגלית, על ידי צפייה בסרטי ג'ון ויין הם רק חלק קטן מהתקופה ... כשבית הספר נגמר [בבית הספר גבוה פאוריה], הייתי רץ לבית הקולנוע המקומי. שם הייתי יושב דרך סרטים כדי ללמוד אנגלית. בימים ההם סרטים לא התחילו והסתיימו בזמנים ספציפיים, אבל הם התגלגלו ברציפות ... בפעם הראשונה דרכו הייתי לא כל כך הגיונית לי. אבל בפעם השנייה דרך, זה היה מתחיל לעשות קצת יותר הגיוני. עכשיו בזכרוני, כי הוא כנראה מאוד לקוי, הרבה הסרטים האלה היו סרטי ג'ון ויין או לפחות היו סרטי מערב פרועים.

שאליקשווילי הלך לתיכון בפאוריה, שבו הוא היה רץ למרחקים ארוכים. הוא למד באוניברסיטת בראדלי בפאוריה, וקיבל תואר ראשון בהנדסת מכונות בשנת 1958. מאוחר יותר הוא קיבל תואר שני ביחסים בינלאומיים מבית הספר אליוט לעניינים בינלאומיים, המשתייך לאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון.

בחודש מאי 1958, שאליקשווילי ומשפחתו הפכו לאזרחים אמריקאים. הייתה זו האזרחות הראשונה שהוא החזיק בה אי פעם. בעבר הוא סווג כ"חסר מדינה", שכן הוא נולד להורים שהוגדרו כפליטים.

קריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סיום לימודים ב-1958, הוא תכנן לעבוד בחברת משאיות, אבל קיבל צו גיוס. הוא נכנס לצבא כטוראי, נהנה מזה, ושאף להגיע לבית הספר לקצינים. הוא קיבל דרגת סגן שני בשנת 1959. שאליקשווילי שירת בתותחנים ובתפקידים שונים בהגנה האווירית (נגד מטוסים) כמפקד מחלקה, מדריך וכמפקד סוללה. הוא שירת בוייטנאם במחוז קואנג טרי. הוא פיקד על הסיוע צבאי, ושימש כיועץ בכיר במחוז בשנים 1968-1969. הוא קיבל על שירותו את כוכב הארד עם "וי" על גבורתו במהלך מלחמת וייטנאם. מיד לאחר שירותו בוייטנאם, הוא החל ללמוד במכללת המלחמה של הצי בניופורט, רוד איילנד.

בשנת 1970, הוא הפך לקצין המבצעים של הגדוד ה-2 של רגימנט התותחנים ה-18 בפורט לואיס, וושינגטון. מאוחר יותר, בשנת 1975, הוא פיקד על הגדוד ה-1 ברגימנט התותחנים ה-84 בחטיבת חי"ר ה-9 בפורט לואיס. בשנת 1977, הוא לימד במכללת המלחמה של צבא ארצות הברית ושימש כמפקד דיביזיית התותחנים (DIVARTY) של הדיוויזיה המשוריינת ה-1 בגרמניה. בשנת 1987, פיקד שאליקשווילי דיביזיית החי"ר ה-9 בפורט לואיס.

שאליקשווילי הצליח בצורה לא מבוטלת כמפקד כוחות שמירת השלום והפעיליות ההומניטרית בצפון עיראק לאחר מלחמת המפרץ. משימה זו הייתה כרוכה במשא ומתן אינטנסיבי ומורכב עם הממשלה טורקית, ומפגשי פנים אל פנים קשים עם הצבא העירקי. עוד הישג ​​חשוב היה ייסודה של תוכנית חזון 2010 , ​​שתהפוך את צבא ארצות הברית לכוח צבאי גדול דיגיטלי ויעיל.

בשנים 1992-1993 כיהן שאליקשווילי כמפקד כוחות נאט"ו ולאחר שנה התמנה ליושב ראש המטות המשולבים בשנת 1993 על ידי הנשיא ביל קלינטון. הוא פרש מהצבא בספטמבר 1997, לאחר ששמש במשך 38 שנים.

לאחר הפרישה ופטירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאליקשווילי היה יועץ לקמפיין לנשיאות של ג'ון קרי שנת 2004. הוא היה פרופסור-אורח במרכז לביטחון ושיתוף פעולה בינלאומי באוניברסיטת סטנפורד. הוא שימש כמנהל השקעות במספר חברות וכן יו"ר הלשכה הלאומית למחקר אסיה.

שאליקשווילי היה נשוי והיה שני הילדים. הבכור, בראנט, בוגר האוניברסיטה של ​​מדינת וושינגטון. שאליקשווילי לקה בשבץ מוחי חמור ב -7 באוגוסט 2004.

בשנת 2007 פורסם ב"ניו יורק טיימס" מאמר דעה פרי עטו של שאליקשווילי הקורא לביטול מדיניות "אל תשאל, אל תספר" בנוגע להתייחסות הצבא האמריקני לחיילים מקהילת הלהט"ב. מאמר דומה הופיע בגיליון 19 ביוני 2009 ב"וושינגטון פוסט". המדיניות הזו שונתה בהוראת הנשיא ברק אובמה בתאריך 22 יולי 2011, יום אחד לפני מותו של שאליקשווילי.

שאליקשווילי נפטר ב-23 ביולי 2011, בגיל 75, במרכז הרפואי הצבאי מאדיגן, וושינגטון, משבץ מוחי. הוא נקבר בבית הקברות הלאומי ארלינגטון בווירג'יניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]