גנרל הצבאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גנרל הצבאות של ארצות הבריתאנגלית: General of the Armies of the United States) היא הדרגה הבכירה ביותר בהיררכיה הצבאית של ארצות הברית, והיא מקבילה לדרגת הגנרליסימו. האנשים היחידים בתולדות ארצות הברית שהחזיקו בדרגה זו היו ג'ון פרשינג וג'ורג' וושינגטון (הדרגה הוענקה לו לאחר מותו).

סמל הדרגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבעת הכוכבים המוזהבים - אחד הסמלים שהוצעו עבור הדרגה

לפרשינג הוצע ליצור בעצמו את הסמל של הדרגה החדשה. אולם, הוא בחר להמשיך לענוד את דרגת הגנרל בעלת ארבעה כוכבים שהחזיק עד לאותו זמן, אולם שינה את הצבע שלהם לזהב (כאשר הצבע התקני היה כסף). בפקודות הצבא שהיו בתוקף אותה תקופה, ובאלו שנכתבו לאחר מכן, אין כל אזכור של סמל עבור דרגה זו, אולם כן רשום שסמל הדרגה של גנרל מורכב מארבעה כוכבים.

ב-14 בדצמבר 1944, כאשר נוצרה דרגת גנרל הצבא, שונו תקנות הצבא האמריקני ונקבע שבעלי דרגת גנרל הצבא יענדו סמל של חמישה כוכבים כסופים. למרות זאת, פרשינג המשיך לענוד את הדרגה שבה היו ארבעה כוכבים מוזהבים, ומבחינה רשמית הוא נשאר בכיר לעומת כל חיילי הכוחות המזוינים של ארצות הברית עד למותו ב-1948.

דרגת שישה כוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיצוב שלפיו היה אמור להיראות סמל הדרגה

במהלך מלחמת העולם השנייה, כאשר צבא ארצות הברית יצר לראשונה את דרגת גנרל הצבא, התעוררה מחדש שאלת סמל הדרגה. לפי סדר הבכירות, הוחלט שגנרל פרשינג (שעדיין היה בחיים כשדרגת גנרל הצבא נוצרה ב-1944) יהיה בכיר ביחס לכל הקצינים בדרגת גנרל הצבא שימונו.

מספר אנשים הביעו את הדעה שמשמעותה דרגתו הבכירה של פרשינג על פני גנרלים בעלי חמישה כוכבים היא שדרגת גנרל הצבאות צריכה להיות בעלת שישה כוכבים. אולם, ניתן היה לומר באופן שונה שהסמל של דרגת גנרל הצבאות הוא אכן חמישה כוכבים, אולם משמעות העובדה שפרשינג הוא הקצין הוותיק ביותר המחזיק בדרגה היא שהוא יהיה בכיר לעומת שאר הקצינים בדרגה זו.

כאשר נוצרה דרגת גנרל הצבא נשאל הנרי סטימסון, מזכיר המלחמה דאז, האם פרשינג הוא בעל דרגת גנרל שישה כוכבים. סטימסון הצהיר שפרשינג בכיר לעומת גנרל חמישה כוכבים, אולם כיוון שהוא כבר לא משרת בפועל בשורות הצבא ומעולם לא ענד למעלה מארבעה כוכבים, אין לראות בו כבעל דרגה של שישה כוכבים.

בשנת 1945, כחלק מההכנות לפלישה המתוכננת ליפן, נדונה האפשרות להעלות את דאגלס מקארתור לדרגת גנרל הצבאות. אולם, בעקבות הטלת הפצצות האטומיות באוגוסט 1945, ההצעה נדחתה. במסגרת זו הכין מכון הסמלים של צבא ארצות הברית הצעה לסמל עבור הדרגה, שהיה אמור לשלב כוכב שישי בסמל של דרגת גנרל הצבא. כיוון שמעולם לא הוצע למנות גנרל צבאות חדש, צבא ארצות הברית מעולם לא אישר את סמל הדרגה החדש[1].

בשנת 1955 דן הקונגרס בהצעת חוק שתסמיך את נשיא ארצות הברית דווייט אייזנהאואר לקדם את מקארתור לדרגת גנרל הצבאות, כאות הוקרה על שנות שירותו הרבות. באותו זמן, הפרקליט הצבאי הראשי הזהיר שאם מקארתור יקודם לדרגה החדשה, הוא יאבד חלק ניכר מהפנסיה והטבות הפרישה שלו הקשורות לדרגת גנרל הצבא, שעדיין החזיק בה. אנשי המטות המשולבים היו מודאגים מדבר נוסף: נכון לאותה תקופה, ג'ורג' מרשל היה בכיר מבחינת ותק לעומת מקארתור, ואם מקארתור היה מועלה לדרגת גנרל הצבאות, היה מתעורר צורך לנקוט בצעד זהה גם עם מרשל. בעקבות הסיבוכים הרבים שנוצרו, מקארתור סירב לקבל את הקידום והצעת החוק לקדם אותו נגנזה.

עניין הכוכב השישי של מקארתור לא הסתיים בפעם הראשונה שהוצעה לו הדרגה. מוזיאון מקארתור בנורפוק מחזיק ברשותו מספר מכתבים המתוארכים לשנים 1962 עד 1964. המכתבים כוללים התכתבות בין עורכי דין (פקודים לשעבר של מקארתור ואחרים) ובין פקידי ממשל, כאשר הראשונים ניסו לשכנע שיש להעניק למקארתור את הקידום לשישה כוכבים. ההתייחסות לדרגה במכתבים, כמו גם בהצעת חקיקה נוספת שהובאה בפני הקונגרס באותה תקופה, הייתה "גנרל שישה כוכבים" או "גנרל הצבאות". עורכי הדין אף הצליחו להשיג מכתב תמיכה מהנשיא הארי טרומן. אולם, תוכנית זו בוטלה גם כן בעקבות רצח הנשיא קנדי ומותו של מקארתור ב-1964.

מחזיקי הדרגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ורג' וושינגטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ג'ורג' וושינגטון
ג'ורג' וושינגטון

במהלך חייו, ג'ורג' וושינגטון (22 בפברואר 173214 בדצמבר 1799) לא החזיק בדרגה "גנרל הצבאות". במהלך מלחמת העצמאות של ארצות הברית הוא נקרא בתואר "הגנרל והמפקד העליון" של הצבא הקונטיננטלי.

וושינגטון לא היה כפוף לקונגרס הקונטיננטלי או לנשיא הקונגרס בזמן שפיקד על הצבא. מכאן נובע שוושינגטון היה האדם היחידי שהייתה לו סמכות מלאה ובלעדית על כל הכוחות המזוינים של ארצות הברית.

שנה אחת לפני מותו, וושינגטון הועלה על ידי הנשיא ג'ון אדמס לדרגת לוטננט גנרל בצבא ארצות הברית, במהלך המלחמה הבלתי רשמית בין ארצות הברית לצרפת. אולם, וושינגטון מעולם לא הפעיל את הסמכות שהוענקה לו מתוקף דרגתו החדשה ואדמס מינה אותו לתפקיד על מנת להרתיע את צרפת.

לאחר מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה נוצרה דרגת גנרל עם חמישה כוכבים שלכאורה הייתה מעל דרגתו של וושינגטון, הן הקונגרס והן הנשיא העלו מחדש את הנושא של דרגתו של וושינגטון תוך התייחסות למציאות בתקופתם. על מנת לשמור על מעמדו של וושינגטון כקצין הבכיר ביותר של צבא ארצות הברית, הוא הועלה בדרגה, לאחר מותו, לדרגת גנרל הצבאות של ארצות הברית. ההחלטה התקבלה לפי חוק של הקונגרס ב-19 בינואר 1976, ואושרה על ידי הנשיא ג'רלד פורד ב-11 באוקטובר 1976. פקודה 31-3 של מחלקת הצבא, שניתנה ב-13 במרץ 1978, קבעה שהמינוי יהיה בפועל החל מה-4 ביולי 1976. הדרגה הבטיחה שוושינגטון תמיד יהיה הקצין הבכיר ביותר בארצות הברית[2][3][4].

ג'ון פרשינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנרל ג'ון פרשינג
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ג'ון פרשינג

ג'ון פרשינג (13 בספטמבר 186015 ביולי 1948), שהיה מפקד חיל המשלוח האמריקני לאירופה בזמן מלחמת העולם הראשונה, קיבל ב-1919 את הדרגה "גנרל הצבאות של ארצות הברית" כאות הוקרה על תפקודו במלחמה. הענקת הדרגה אושרה באמצעות חוק של הקונגרס ב-3 בספטמבר 1919. פרשינג פרש מצבא ארצות הברית בדרגה זו ב-13 בספטמבר 1924, והחזיק בה עד מותו ב-1948.

בצי ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרגה המקבילה בצי ארצות הברית לגנרל הצבאות היא דרגת אדמירל הצי. רק אדם אחד החזיק בה במהלך ההיסטוריה, והיה זה ג'ורג' דיואי. בדומה לגנרל הצבאות, הועלתה הצעה במהלך מלחמת העולם השנייה להעניק מחדש את הדרגה כדרגה שוות ערך לדרגת שישה כוכבים, ולקרוא לה אדמירל הדגל. למשך זמן קצר נשקלה מועמדותו של צ'סטר נימיץ, אולם ההצעה בוטלה על ידי מחלקת הצי של ארצות הברית לפני סיום המלחמה, ולא הועלתה מאז פעם נוספת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]