מרכז הסחר העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מגדלי התאומים במרכז הסחר העולמי שבמנהטן, ניו יורק, מרץ 2001
מגדל החירות שבניו יורק

מרכז הסחר העולמיאנגלית: World Trade Center; בראשי תיבות: WTC) הוא קומפלקס בניינים במנהטן תחתית שבניו יורק, ארצות הברית.

מבנה קומפלקס הבניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקומפלקס כלל בעבר שבעה בניינים, שהמפורסמים בהם היו מגדלי התאומים. המגדלים, שכללו 110 קומות כל אחד, קרסו כתוצאה ממתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001.

כיום נמצא במקום מרכז הסחר העולמי החדש, שנחנך בשנת 2014. במקום בו היו מגדלי התאומים קיים אתר הנצחה לקורבנות מתקפת הטרור ומוזיאון.

מרכז הסחר העולמי המקורי תוכנן על ידי האדריכל היפני מינורו יאמאסאקי בתחילת שנות השישים. עבודות הבנייה במקום החלו ב-5 באוגוסט 1966. בנייתו של המגדל הצפוני הושלמה בדצמבר 1970, ושל המגדל הדרומי ביולי 1971.

המרכז נבנה בלבו של הרובע הפיננסי של העיר ניו יורק וכלל 1.24 מיליון מ"ר של מרחב משרדי. מלבד המגדל הצפוני (שכונה "מרכז הסחר העולמי 1") והמגדל הדרומי (שכונה "מרכז הסחר העולמי 2"), כלל מרכז הסחר העולמי את בניין "מרכז הסחר העולמי 3" בו שכן מלון "מריוט מרכז הסחר העולמי", בניין "מרכז הסחר העולמי 4", בניין "מרכז הסחר העולמי 5", בניין "מרכז הסחר העולמי 6" בו שכנו משרדי מכס ארצות הברית ואת בניין "מרכז הסחר העולמי 7" שהתווסף לקומפלקס בשנות השמונים.

מתחת לקומפלקס הוקם מרכז קניות תת-קרקעי שקושר לרשת הרכבת התחתית של העיר ולתחנת מרכז הסחר העולמי, המקשרת בין מנהטן לניו ג'רזי.

אירועים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיליפ פטי מהלך על חבל בין שני המגדלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר ה-7 באוגוסט 1974 מתח הלוליין הצרפתי פיליפ פטי כבל בחשאי בין הקומות ה-104 במגדלי התאומים (בגובה 480 מטרים מעל הקרקע ובאורך 55 מטרים) וצעד עליו במשך 45 דקות (במהלכן אף החל לרדת גשם), ללא כל אמצעי ביטחון, כאשר הוא אוחז במוט לשיווי משקל בלבד. משסיים את המבצע נעצר על ידי המשטרה ונלקח לחקירה.[1] לדבריו, בספר שכתב שמתאר את האירוע, אמר לשוטרים "אני לא מתגרה במוות, אני כותב בשמים." עוד אמר: "כשאני רואה שלושה תפוזים - אני מלהטט בהם, כשאני רואה שני מגדלים - אני הולך." ההד הציבורי הגדול שהיה למבצע והתלהבות הקהל והתקשורת גרמו לכך שלא הוגשו נגדו כל תביעות משפטיות והוא שוחרר. במאמר בניו יורק טיימס[2] הוגדרה הליכה זו כנקודת מפנה ששינתה את הדעה הציבורית כלפי מגדלי התאומים מסלידה כלפי ה"מפלצת" לחיבה לאתר הייחודי.

שרפה במגדל הצפוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בפברואר 1975 פרצה שרפה בקומה האחת עשרה של המגדל הצפוני, השרפה התפשטה לקומות נוספות אך כובתה בתוך שעות אחדות. עיקר הנזק נגרם לקומה האחת עשרה אולם לא נגרם נזק מבני לבניין. מלבד הנזק שנגרם על ידי השרפה במישרין, מספר קומות מתחת ניזוקו מהמים ששימשו לכיבוי השרפה.

פיגוע בשנת 1993[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הפיגוע במגדלי התאומים (1993)

ב-26 בפברואר 1993, בשעה 12:17 בצהריים, משאית ובה כ-680 קילוגרמים של חומר נפץ פוצצה בתחתיתו של המגדל הצפוני על מנת שהוא ייפול על המגדל הדרומי . הפיגוע בוצע על ידי חבורה אסלאמית קיצונית מארגון הטרור אל- קאעידה שבראשה עמד הטרוריסט רמזי יוסף. בפיגוע נהרגו שישה אנשים ומעל לאלף נפצעו. רמזי יוסף נמלט לפקיסטן לאחר הפיגוע, אך נעצר באיסלאמאבאד בפברואר 1995 ונידון למאסר עולם.

פיגועי 11 בספטמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פיגועי 11 בספטמבר

בבוקר 11 בספטמבר 2001 נחטפו בידי תשעה עשר טרוריסטים מארגון אל-קאעידה ארבעה מטוסי נוסעים שהמריאו מנמלי תעופה בארצות הברית, כשעל סיפונם נוסעים רבים. החוטפים השתלטו על תאי הטייס, תוך שהם פוגעים בצוות האוויר - והפנו את המטוסים לעבר יעדים הידועים כסמלי כוח של אמריקה, בהם שני המגדלים התאומים שבמרכז הסחר העולמי.

שני המגדלים התאומים, שעשרות אלפי ליטרים של דלק החלישו את יסודות המתכת שלהם, קרסו זה אחר זה בסביבות השעה 10 בבוקר. קריסתם של המגדלים הותירה הרס רב באזור. עקב הערכות ראשוניות, שעל פיהן המגדלים לא יקרסו לגמרי, זרמו למקום כבאים וכוחות הצלה רבים שעם קריסת הבניינים נמנו עם הנספים. בפעולת הטרור נהרגו 2,977 בני אדם, בני עשרות אומות. במגדלי התאומים עצמם נהרגו 2,606 קורבנות

בניין מרכז הסחר העולמי 3 (בו שכן מלון מריוט מרכז הסחר העולמי) נפגע קשות בעת קריסת המגדלים אך חלק ממנו נהרס בצורה מבוקרת (לאחר הפיגוע ב-1993 קטע ממנו חוזק ). באותו היום, בשעה 17:20, קרס גם בניין מרכז הסחר העולמי 7 עקב שריפות שהחלישו את יסודות המבנה . היה זה גורד השחקים הראשון בהיסטוריה אשר קרס בגלל אש. שלושת הבניינים הנותרים שבמרכז הסחר העולמי ספגו נזקים קשים מאוד ולבסוף נהרסו בצורה מבוקרת. גם בניינים מחוץ למרכז הסחר העולמי ספגו נזקים קשים מאוד.

מגדל החירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מגדל החירות

בניין אחד במרכז הסחר העולמי החדש (באנגלית: One World Trade Center), הידוע גם בשם מגדל החירות, הוא גורד שחקים במנהטן תחתית בניו יורק שנבנה בסמוך לחורבות מגדלי התאומים שנהרסו בפיגועי 11 בספטמבר 2001. גובהו 1,776 רגל (541.3 מטר), כשנת העצמאות של ארצות הברית, והוא הבניין הגבוה בניו יורק (הבא אחריו הוא שדרות פארק 432 ) ובארצות הברית כולה (הבא אחריו הוא מגדל ויליס). הוא נחנך בנובמבר 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרכז הסחר העולמי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]