דוד שפרבר (מבקר אמנות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוד שפרבר

דוד שפרבר (נולד ב-1974) הוא אוצר, חוקר ומבקר אמנות, בעיקר יהודית וישראלית.

ביוגרפיה והשכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד שפרבר, יליד ירושלים, הוא בנו של הרב פרופסור דניאל שפרבר, ונינו של הרב דוד שפרבר. שפרבר התחנך במוסדות החינוך של הציונות הדתית, למד בישיבת מרכז הרב ובישיבת ההסדר הר עציון. לימודיו האקדמיים כוללים לימודים בארכאולוגיה ולימודי תולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטה הפתוחה. כיום שפרבר הוא תלמיד לתואר שלישי במחלקה ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן.

שפרבר החל את דרכו כעורך התמונות של כתב העת דעות, שם גם התחיל לכתוב על אמנות יהודית ואמנות ישראלית. מאוחר יותר שימש שפרבר כיועץ באיגוד לפרשנות התלמוד (בראשות פרופ' שמא יהודה פרידמן) וכעורך ויזואלי באוניברסיטה הפתוחה ובבמות אקדמיות. משנת 2002 שפרבר אצר וכתב במסגרת "מרכז ליבר לאמנות יהודית" באוניברסיטת בר-אילן.

פעילותו כחוקר אמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכו עסק שפרבר באמנות היהודית של העת החדשה. לאחר שפרסם מאמרים אחדים על ההיסטוריה האמנותית והדתית של תפילת נשים, ציורי המשיח, ויצוגיו של האל, החל להתמקד באמנות בת זמננו, ובפענוחה דרך מקורות ההשראה היהודיים והישראלים שלה. בעבודתו שפרבר נוהג להשוות בין יוצרים הפועלים בעולם וממשיכים מסורות יהודיות, נוצריות או מוסלמיות.

דוד שפרבר

משנת 2003 פרסם שפרבר קטלוגים המלווים תערוכות שאצר במרכז ליבר. בקטלוגים השווה את היצירות המוצגות למקבילותיהן בעולם של ימינו ובמסורות האמנות בעבר.

בשנים 2007-2003 פרסם סדרה של חוברות העוסקות בהבדלות באמנות היהודית. הסדרה עוקבת אחר ביטויי ברכת ההבדלה: "המבדיל בין קודש לחול, בין אור לחושך, בין ישראל לעמים, בין יום השביעי לששת ימי המעשה", ועוסקת בנושאים קדושה-חולין, שמש ואור כדימויים של אלוהים, אינטראקציות בין אמנות אסלאמית וערבית לבין אמנות יהודית-ישראלית ומושג הזמן באמנות הנטועה במרחב יהודי. בדצמבר 2007 התפרסם קטלוג בשם "כלים שבורים", שבו הוא מסכם את הסדרה ודן בשבר ובהתרסה של האמנות הישראלית ביחסה לתמות יהודיות, למשל אצל: יוצרי שנות ה-70, אמנים ישראלים בסוף המאה ה-20, והיצירה עכשווית. החוברת "איפכא מסתברא" יצאה בקיץ 2008 והיא מנסה לקשר בין תרבות בית המדרש המסורתית לשדה האמנות המקומית. הסדרה "אותות – מעגל השנה, המועדים והאמנות היהודית העכשווית" שהחלה לצאת בשנת 2009 מתארת את העיסוק האמנותי העכשווי בתמות הקשורות למעגל השנה, מעגל החיים, המצווה והפולחן היהודי. בראש החוברת הקדמה המבחינה בתהליכי "הכלאה" ו"טיהור" כמבנים את שיח האמנות העכשווי והיא מכוונת "להבריש את ההיסטוריה כנגד כיוון הפרווה", כדברי וולטר בנימין. הדברים הורחבו בשנת 2010 כמאמר בכתב העת images.

שפרבר הופקד על בחירת התמונות וכתיבת הטקסטים אודותיהן בספר "פרקי אבות - פירוש ישראלי חדש", שפרסם אביגדור שנאן בשנת 2009. ב-2011 יצא לאור ספרו של שפרבר "שוליים - אמנות יהודית כפריפריה ישראלית". ביסוד הספר עומדת תיזה שתופסת את היהדות כצידה האחורי ולפעמים הלא-מודע של התרבות הישראלית. שפרבר מערער בספר על האבחנות המקובלות שבין הדתי לחילוני. פרספקטיבה זו מבכרת תפיסה הרמונית, שבה דתיות וחילוניות אינן ניגודים אלא מושגים הכרוכים זה בזה באופן שאינו ניתן להתרה. לצד דיון ביצירותיהם של אמנים קנוניים שקיבלו הכרה מהמרכז ההגמוני, הדיון בספר נסוב גם במגמות שוליים, ומציג אותן על איכויותיהן ומגבלותיהן.

בשנת 2012 אצר שפרבר יחד עם דבורה ליס את התערוכה "מטרוניתא: אמנות יהודית פמיניסטית" במשכן לאמנות עין חרוד. זוהי התערוכה המוזיאלית הראשונה שעוסקת באמנות פמיניסטית הנוצרת במרחב הדתי[1].

מאמרים של שפרבר התפרסמו בכתבי עת אקדמיים, לצד מאמרים בבמות פופולריות כמגזין ארץ אחרת, דעות, מקור ראשון ונקודה. שפרבר כותב גם באתרי האינטרנט הישראלים ynet: יהדות, הארץ, טקסטורה, art portal, מארב (כתב עת מקוון), בית אבי חי וקולך. שפרבר כותב בקביעות ביקורת אמנות באתר האינטרנט "ערב-רב".

פרסומים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת "המבדיל"[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטלוגים בהוצאת מרכז ליבר, אוניברסיטת בר-אילן; עורך הסדרה: צחי מזומן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דוד שפרבר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שפרבר, דוד, ליס, דבורה, מטרוניתא: אמנות יהודית פמיניסטית, משכן לאמנות, עין חרוד, 2012, עמ' 3