האספה הפדרלית של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל הרשות המחוקקת של רוסיה

האספה הפדרלית (רוסית: Федеральное Собрание) היא הפרלמנט הרוסי לפי חוקת רוסיה, אשר אושרה במשאל עם בדצמבר 1993. האספה, על פי חוקת רוסיה, היא היורשת של הפרלמנט של ברית המועצותהסובייט העליון, והיא הרשות המחוקקת של רוסיה.

ממשל ופוליטיקה של
רוסיה
סמל רוסיה

האספה הפדרלית היא פרלמנט דו-ביתי. היא מורכבת מהבית העליון, מועצת הפדרציה – הכוללת 170 חברים כאשר כל 2 נציגים מייצגים מחוז מסוים (רוסיה מחולקת ל-85 מחוזות, בהתאם לכך 170 חברים), ומהבית התחתון, הדומה – הכוללת 450 חברים. חבר המועצה (סנאטור) לא יכול לכהן במקביל כחבר הדומה.

על פי סעיף 95 בחוקת רוסיה, 10% בלבד מחברי מועצת הפדרציה מתמנים על ידי נשיא רוסיה.

הדומה נבחרת אחת לחמש שנים בעוד כהונת חברי מועצת הפדרציה אינה מוגבלת.

האסיפה הפדרלית מהווה לגוף פרלמנטרי מאוחד המורכב מבית עליון ותחתון הפועלים באופן עצמאי ובנפרד זה מזה. מועצת הפדרציה ובדומה מתכנסים יחדיו רק בשלוש מקרים:

כל אחד מבתי הפרלמנט שוכן בבניין אחר בבירה מוסקבה. לכל בית בפרלמנט יש הזכות להציע ולהצביע על חוקים, אך ישנן מספר סמכויות השמורות בנפרד לכל אחד מהבתים. בראש כל בית עומד יושב ראש, המנהל את העניינים השוטפים. בעת אירועים יוצאי דופן, כגון נאומים מסוימים של נשיא רוסיה או של מדינאים זרים, מתכנסים שני בתי הפרלמנט תחת קורת גג אחת. הדומה נבחרת בבחירות כלליות וישירות אחת לארבע שנים. לעומת זאת, הצירים היושבים במועצת הפדרציה נבחרים לא ישירות, אלא על ידי הרשות המחוקקת והמבצעת של כל אחד מהסובייקטים הפדרליים של רוסיה.

משנת 2014 נמצא בתכנון פרויקט בנייה של המרכז הפרלמנטרי במוסקבה. קומפלקס בניינים שיאחד תחת קורת גג אחת את פעילות שתי בתי הפרלמנט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.