הוועדה הממלכתית לביטחון לאומי (קירגיזסטן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הוועדה הממלכתית לביטחון לאומי
Мамлекеттик улуттук коопсуздук комитети
מידע כללי
תחום שיפוט קירגיזסטן
תאריך הקמה 1993 בתור המשרד לביטחון לאומי
סוכנות קודמת שירות הביטחון הלאומי
מטה מרכזי שדרות ארקינדיק 70, בישקק, קירגיזסטן
שמות קודמים שירות הביטחון הלאומי
המשרד לביטחון לאומי
https://www.gknb.gov.kg
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
לוגו הארגון הישן

הוועדה הממלכתית לביטחון לאומי של קירגיזסטןקירגיזית: Мамлекеттик улуттук коопсуздук комитети; אם כי הארגון ידוע יותר, בשמו ברוסית: Государственный комитет национальной безопасности, ובראשי התיבות GKNB) הוא ארגון ביטחון הפנים של קירגיזסטן. הוועדה כפופה לנשיא קירגיזסטן והיא אחראית גם למלחמה בטרור הבינלאומי, לוחמה בשחיתות ובקיצוניות האזורית והפוליטית.

הארגון נוסד לראשונה בתור המשרד לביטחון לאומי עד ה-4 בינואר 2001 את הוחלף על ידי שירות הביטחון הלאומי. ב-2010, הארגון הכיל גם את היחידה (שפורקה) לאבטחת אישים ואורגן מחדש בשמו הנוכחי. על המאבק בסמים אחראית הוועדה הממלכתית למאבק בסמים של ממשלת קירגיזסטן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000, הנשיא אסקר אקייב חתם על צו לשינוי ארגוני בממשלת קירגיזסטן, בין השאר הביא להקמת שירות הביטחון הלאומי הקירגיזי, שבשנת 2007 הפך לוועדה הממלכתית לביטחון לאומי. הארגון נחשב לסוכנות הביון ושירות הביטחון הקירגיזי.

ב-7 באפריל 2010, בשיא המהומות האופוזיציוניות שדרשו להדיח את הנשיא קורמנבק בקייב, אנשי האופוזיציה (המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של קירגיזסטן) ניסו לפרוץ לבניין הוועדה הממלכתית לביטחון לאומי. בכל מקרה, סוכנויות הידיעות טענו שפוליטיקאי מהאופוזיציה בשם קנשבק דוישבייב, השתלט על מטה ביטחון המדינה והחל לתת הוראות חדשות לעובדים. דושבייב אמר כי הקים יחידות שיחזירו את הסדר לרחובות ובכך הפך למעשה לראש הוועדה הלאומית לביטחון לאומי.

אזימבק בקנזרוב, התובע הכללי הקירגיזי לשעבר, הודיע בשם הממשלה הזמנית באפריל 2010, כי אחיו של הנשיא לשעבר, ג'אניש בקייב, לשעבר ראש שירות האבטחה הממלכתי מבוקש לחקירה בידי הממשלה הזמנית של קירגיזסטן. ב-15 באפריל 2010, ראש הממשלה הזמנית, רוזה אוטונבייבה חתמה על צו שפירק את שירות האבטחה הממלכתי והעביר את סמכויותיו לשירות הממלכתי לביטחון לאומי ולמשרד ההגנה הקירגיזי, שנחשבים ליורשי הארגון ובנוסף לתפקידיהם הרגילים גם מעניקים שירותי אבטחה לבכירי המדינה.

באפריל 2010 שר הפנים מטעם הממשלה הזמנית, בולוט שר פירק את מינהל 9 של משרד הפנים הקירגיזי - המינהל התשיעי עסק בלוחמה בקיצוניות הדתית ובטרור האידאולוגי, אף שהלכה למעשה שימשה המחלקה ככלי שרת בידי הנשיא המודח, קורמנבק בקייב, לסלק את מתנגדי המשטר ומנהיגים אופוזיציוניים שונים.

ראשי הביטחון הלאומי הקירגיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פליקס קולוב (1996–1991), השר לביטחון לאומי
  • מיסיר אשירקולוב (1997–1998)
  • טשטמיר אייטבאייב (1999)
  • בולוט ג'אנוזאקוב (2001–2002), ראש שירות הביטחון הלאומי
  • קאליק אימנקולוב (2002–2010), ראש הוועדה הממלכתית לביטחון לאומי
  • קנשבק דושבייב (2010), ראש השירות הממלכתי לביטחון לאומי
  • אורוזבק אופומבאייב (2019–2020)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]