שירות הביון המרכזי (קפריסין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שירות הביון המרכזי
Κυπριακή Υπηρεσία Πληροφοριών
מידע כללי
מדינה קפריסין עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1970 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי ניקוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שירות הביון הקפריסאי (עד 2016 נודע בשם שירות הביון המרכזי', ידוע בראשי תיבות: KYP) הוא הגוף המרכזי לאיסוף מודיעין של ממשלת קפריסין. הגוף אורגן מחדש על פי הצעת חוק פרלמנטרית מ-14 באפריל 2016. השירות נוסד לראשונה בשנת 1970 על ידי הנשיא הארכיבישוף מקאריוס.[1] בעת הקמתו הגוף נקרא בשם "שירות המודיעין הקפריסאי" והוא אחראי לענייני ביטחון ומודיעין פנימי וחיצוני ומופקד על כל ענייני הביטחון הלאומי ומהווה שילוב של MI5 ו-MI6 והוא פועל הן כסוכנות ביון והן כשירות חשאי לענייני ביטחון.

מאז ה-4 במאי 2016, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס היה צפוי למנות (באישור מועצת השרים) מנהל חדש לארגון. אך לא נערכו פגישות כדי ליישם את החוק החדש. ההחלטה שהתקבלה לבסוף, הייתה להמשיך עם המבנה הישן של השירות עד להכנסת התקנות הנדרשות על פי החוק החדש.

לפני כניסתו לתוקף של החוק החדש, מנהל הארגון היה השגריר קיריאקוס קורוס ומריוס כריסטופידס, שהוא קצין משטרה בכיר. מרבית חברי הארגון הם שוטרים או אנשי המשמר הלאומי. מטה הארגון ממוקם באייוס אנדריאס, ניקוסיה.

חוק שירות הביון 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת החוק החדש, הותר לארגון להעסיק ישירות את העובדים שלו ללא הסתמכות על כוחות המשטרה, כפי שהיה נהוג עד אז. החוק אפשר גם לשירותי המודיעין לקנות שירותים מהמגזר הפרטי. התקציב מהווה מידע חסוי וסודי.

החוק חדש מגדיר את שירות המודיעין כרשות עצמאית הכפופה לנשיא הרפובליקה ומועצת השרים.

ראשי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיריאקוס קורוס הוא ראש KYP.‏[2] הוא החליף את אנדרס פנטראס ב-2015, אחרי שפנטראס התפטר בעקבות הטענות לפיהן KYP ביצעה מעקבים פולשניים והאזנות אחר טלפונים.

הערות שוליים [עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Anastasiou, Angelos (15 באפריל 2016). "After 46 years, intelligence service gets legal stature". Cyprus Mail. נבדק ב-29 באפריל 2016. {{cite news}}: (עזרה)
  2. ^ Michael, Peter (3 במרץ 2018). "KYP chief named head of President's diplomatic office". Cyprus Mail. {{cite news}}: (עזרה)