לדלג לתוכן

סוכנות הביון הלאומית (צ'ילה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוכנות הביון הלאומית
Agencia Nacional de Inteligencia de Chile
מידע כללי
מדינה צ'ילה עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום שיפוט צ'ילה עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם Ministry of the Interior and Public Security of Chile עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 2 באוקטובר 2004 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי סנטיאגו דה צ'ילה עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 125[1]
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סוכנות הביון הלאומית של צ'ילהספרדית: Agencia Nacional de Inteligencia de Chile, בראשי תיבות ANI) היא סוכנות ביון אזרחית של צ'ילה, שנוצרה באוקטובר 2004, בהתאם להוראות חוק מספר 19,974[2] מיום 2 באוקטובר של אותה שנה, המהווה יורש למנהל המידע וביטחון הציבור (DISPI), שירות הביון האזרחי הראשון בהיסטוריה של צ'ילה שפעל משנת 1993 ועד 2004.[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנות הביון הלאומית בנויה כשירות ציבורי ריכוזי, בעל אופי טכני ומומחה, הכפוף לנשיא הרפובליקה באמצעות משרד הפנים וביטחון הציבור. הגוף הוקם כגוף שאינו מבצעי והוא שירות הביון הראשון המורכב כולו מאזרחים בתולדות המדינה. הוא כולל צוות של כמאה ועשרים וחמישה אנשים. יצירת סוכנות הביון ובניית מערכת המודיעין הממשלתית הוצדקו על בסיס הנחות יסוד ועקרונות שנקבעו על מנת לאפשר דיון, ניתוח ובמסגרת ייעול פעילות שירותי המודיעין הממשלתיים,[4] תוך מניעת ריכוז סמכויות תחת גוף מודיעיני יחיד.

המנהל הראשון שלה היה גוסטבו ויאלובוס ספולוודה, המנהל האחרון של DISPI בשנים 2004–2010. בשנת 2010, תחת שלטונו של הנשיא סבסטיאן פיניירה, התובע לשעבר סגן, גונסלו יוסף קירוס, מונה למנהל הסוכנות. במרץ 2014 מינתה הנשיאה מישל בצ'לט את ספוולדה למנהל הסוכנות.[5]

ב-16 באפריל 2018 מינה הנשיא סבסטיאן פיניירה אצ'ניק את עורך הדין לואיס אנטוניו מספרר פריאס למנהל הסוכנות החדש.[6]

ב-15 בנובמבר 2019, לאחר ביקורת חריפה על כך שלא צפתה את ההפגנות החזקות באוקטובר אותה שנה, הסוכנות ספגה ביקורת על תפקודה ועורך הדין לואיס אנטוניו מספרר פאריאס הגיש לנשיא סבסטיאן פיניירה, את התפטרותו וזה מינה במקומו את גוסטבו חורדן אסטאבורואגה לתפקיד מנהל הסוכנות.[7]

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התאוששות הדמוקרטיה בצ'ילה ובהיעדר גוף מודיעין המורכב מאזרחים (לאחר פירוק CNI) ולנוכח התפרצות מהפכנית של גרילות עירוניות כמו MAPU-Lautaro, Movimiento de Izquierda Revolucionaria (MIR) והחזית הפטריוטית מנואל רודריגס (FPMR), שהביאו לרצח סנאטור מהאופוזיציה ולחטיפתו של איש עסקים, ממשלתו של הנשיא פטריסיו איילווין אסוקאר הקימה את המועצה לתיאום ביטחון הציבור (CCSP), על פי צו מספר 363 של משרד הפנים מיום 26 באפריל 1991. גוף ראשון זה, שהיה תלוי בנשיא הרפובליקה תחת משרד הפנים, הוטל על ייעוץ והצעת צעדים הקשורים לתכנון אסטרטגי ולתיאום מדיניות ביטחון הציבור בענייני מלחמה בטרור, תוך שיתוף פעולה עם גוף "הקרביניירוס דה צ'ילה" ו"משטרת החקירות הצ'יליאנית" (PDI).

ה-CCSP פורק והוחלף על ידי המנהל לביטחון הציבור ומידע (DISPI), גוף מודיעין אסטרטגי אזרחי שנוצר על פי חוק מספר 19,212 מיום 30 באפריל 1993. המנהל הוקם כשירות ציבורי ניהולי, טכני במסגרת משרד הפנים.

תפקידיו כללו איסוף ועיבוד של מידע הדרוש לייצור מודיעין; לקיים אינטראקציה עם סוכנויות הביון של הצבא, לאסוף מידע בנוגע לביטחון הציבור; לתאם ולשתף פעולה עם הגופים הציבוריים השונים במדינה; להציע מדיניות ותוכניות שהמדינה תוכל לפתח בענייני ביטחון הציבור, לפתח ולתחזק מסד נתונים מרכזי, בנושאים שונים.

בנוסף, הוקמה ועדה מייעצת למודיעין, המורכבת ממשרד הפנים; מזכיר הפנים; מזכיר משרד ההגנה הלאומית; מזכיר יחסי החוץ; מנהל מנהל ביטחון הציבור והמודיעין; סגן ראש מטה ההגנה הלאומית; ראשי המודיעין של הכוחות המזוינים וראשי המודיעין של המשטרה.

בשנת 2004 נעשתה קפיצה מדרגה ברפורמה של שירותי הביון עם חקיקת חוק מספר 19,974 שיצר את סוכנות הביון הלאומית (ANI) ומערכת הביון הממשלתית הוקמה, כתחליף למנהל ביטחון הציבור והמודיעין (DISPI).[8]

סוכנות הביון הלאומית היא המשכו החוקי של DISPI שנוצרה בשנת 1993, לאחר רצח הסנאטור חיימה גוסמאן ארסוריס על ידי החזית הפטריוטית מנואל רודריגס (FPMR) במהלך ממשלת פטריסיו איילווין.

הסוכנות החדשה החלה לפעול ב-5 באוקטובר 2004.

ב-28 בינואר 2006 הופצצה פצצה בכניסה למשרדי ANI בפסאז' טנדיני פינת קאלה מונדה בעיר סנטיאגו. את האחריות על התקיפה, שהותירה עובד ניקיון פצוע, נטלו אנרכיסטים ששואבים השראה מליאון צ'ולגוש.

משימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידי סוכנות הביון הלאומית הם:

 • לאסוף ולעבד מידע ולייצר מודיעין בהתאם לדרישותיו של נשיא הרפובליקה;
 • להכין דוחות מודיעיניים בעלי אופי סודי לראש הסוכנות ולסוכנויות ביון אחרות;
 • להציע נורמות ונהלים להגנה על מערכות מידע קריטיות של המדינה;
 • לדרוש מידע מגופי המודיעין הצבאיים והמשטרתיים;
 • לדרוש מגופי המדינה דיווחים לצורך להגשמת מטרותיו ולהורות על הפעלת אמצעים לאיתור, נטרול וביצוע מבצעים נגד ארגוני טרור, לאומיים או בינלאומיים וארגוני פשיעה רב-לאומיים.

קהילת המודיעין הצ'יליאנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת המודיעין או מערכת המודיעין הממשלתית מורכבת מסוכנות הביון הלאומית (ANI); מנהל מודיעין ההגנה של המטה הכללי (DID), הכפוף למשרד ההגנה הלאומית; מנהלי המודיעין של הצבא ומנהלי המודיעין או מטה כוחות הסדר והביטחון הציבורי, כלומר ה"קרביניירוס דה צ'ילה" ו"משטרה החקירות של צ'ילה" (PDI).

סוכנות הביון הלאומית עומדת בראש מערכת המודיעין הממשלתית. בנוסף, ארבע סוכנויות צבאיות ושתי סוכנויות משטרה הן חלק ממנה.

מנהלת מודיעין ההגנה (DID), היא סוכנות צבאית, המרכזת את הערכות המידע והמודיעין של כוחות הצבא ומייעצת, ברמה הפוליטית-אסטרטגית, לשר ההגנה הצ'יליאני. מקורה משנת 1942 כאשר הוקמה מחלקת מודיעין II של המטה הכללי דאז לתיאום ההגנה הלאומית. מאוחר יותר שונה שמה למנהל המודיעין הלאומי להגנה (DIDENA). מאז 1992 היא נושאת את שמה הנוכחי וכפופה למטכ"ל.

מנהלות המודיעין של הכוחות המזוינים, הוקמו אחרי מלחמת האזרחים של 1891. בשנת 1901 הוקמה מחלקת המידע. בשנת 1964 היא קיבלה את שמה הנוכחי כ"מנהל המודיעין של הצבא" (DINE). חבריה הם אנשי צבא בשירות פעיל, אם כי ישנם גם כמה אנליסטים שהם פנסיונרים או עובדים אזרחיים.

שירות המודיעין של הצי הצ'יליאני הוקם בשנת 1965, בשם מחלקת המודיעין של המטה הכללי של חיל הים. בשנת 1968 שונה שמו לשירות המודיעין הימי. ולבסוף, בשנת 1986, קיבל את שמו הנוכחי כמנהל המודיעין של הצי (DIRINTA). שירות זה מורכב אך ורק מאנשי צבא במדים, בתפקיד פעיל ובפרישה. הוא פרוס בכל יחידות בצי.

מנהלת מודיעין של חיל האוויר (DIFA) פועלת מאז 1976. גוף זה אחראי על עיבוד מידע רגיש לתועלת חיל האוויר. סוכניו מגיעים מתוך מנהלת המודיעין של הכוחות המזוינים.

מנהלת המודיעין של הקרביניירוס של צ'ילה (Carabineros de Chile), אורגנה לראשונה בשנת 1974. יורשו הוא הנהלת המודיעין המשטרתית (DIPOLCAR), הממונה על איסוף מודיעין משנת 1990.

במשטרת החקירות הצ'יליאנית (PDI) יש מטה מודיעין משטרתי (JIPOL), שהוקם בשנת 1987. זהו הגוף המופקד על איסוף ועיבוד מידע מודיעיני משטרתי, תיאום ובקרה על פעולות לאומיות בנושא זה לצורך קבלת החלטות על ידי הפיקוד העליון במשטרת החקירות. JIPOL כוללת את המחלקה למודיעין נגדי, המחלקה למידע ומודיעין, מחלקת האנליזה ומחלקת המודיעין לתקשורת. במקביל, חטיבת המודיעין של משטרת סנטיאגו, חטיבת החקירות המיוחדת של המשטרה וקבוצת המבצעים הטקטיים כפופים אליה. בשנת 1992, נקבע כי בכל מחוזות המשטרה, יוצב סוכן מודיעין המדווח ישירות למפקד המחוז וכן נקבע כי בכל תחנת משטרה בצ'ילה יהיה משרד מודיעין המדווח ישירות לראש המשטרה במחוז.

סמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנות הביון הלאומית (ANI) הוקמה על פי חוק מספר 19 974 משנת 2004. מנהל סוכנות הביון כפוף לנשיא ומדווח לו.

הסוכנות, על פי התקנות שהיו בתוקף בשנת 2006, מונה צוות של כ-125 איש. משימתה העיקרית היא לבצע מודיעין פוליטי, מכיוון שבתוך מה שמכונה מערכת המודיעין הצ'יליאנית, מנהלת המודיעין של צבא צ'ילה מבצעת את עבודת המודיעין הצבאי, ומנהלי המודיעין או המטה של הקרביניירוס ומשטרת החקירות, אחראים על מודיעין משטרתי.

מנהלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גוסטבו ויאלובוס (2004–2010)
 • גונסאלו יוסף (2010–2014)
 • גוסטבו ויאלובוס (2014–2018)
 • לואיס מספרר (2018–2019)
 • גוסטבו חורדן (2019–הווה)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Ley Nº 19.974 de 2004, Biblioteca del Congreso Nacional
 2. ^ חוק מספר 19,974
 3. ^ Ley de presupuestos del sector público Año 2020, Dipres, 22.05.2020
 4. ^ Sancho Hirane, Carolina (2009) Reflexión en Torno a la Comunidad de Inteligencia en Chile a Partir de la Cultura de Inteligencia Nacional: los desafíos pendientes. En: SWENSON, Russell G., coord. y LEMOZY, Susana C., coord. Democratización de la función de inteligencia: el nexo de la cultura nacional y la inteligencia estratégica. Washington, National Defense lntelligence College. Pp.165-196. Disponible en:
 5. ^ Bachelet restituye a Gustavo Villalobos al frente de La ANI, El Mostrador, 14 de marzo de 2014.
 6. ^ "Luis Masferrer es designado como el nuevo director de la Agencia Nacional de Inteligencia". T13. 16 באפריל 2018. נבדק ב-15 ביוני 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "Piñera aceptó renuncia del director de la ANI y designó a su sucesor". Radio Cooperativa. 15 בנובמבר 2019. נבדק ב-15 ביוני 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ [Sancho Hirane, Carolina (2009) Reflexión en Torno a la Comunidad de Inteligencia en Chile a Partir de la Cultura de Inteligencia Nacional: los desafíos pendientes. En: SWENSON, Russell G., coord. y LEMOZY, Susana C., coord. Democratización de la función de inteligencia: el nexo de la cultura nacional y la inteligencia estratégica. Washington, National Defense lntelligence College. Pp.165-196. Disponible en: http://ni-u.edu/ni_press/pdf/Democratización_de_la_Función_de_Inteligencia.pdf]