השירות לתקשורת מיוחדת ומידע של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל השירות למידע ותקשורת מיוחדת של פ.ס.או

השירות לתקשורת מיוחדת ומידערוסית: Служба специальной связи и информации, Спецсвязь России) הוא חלק משירות האבטחה הפדרלי של רוסיה והוא היורש העיקרי לסוכנות הפדרלית לתקשורת ממשלתית ומודיעין. השירות הוקם ב-1 ביולי 2003 כסוכנות מודיעין אותות ממשלתית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכת לתקשורת הממשלתית מאובטחת הוקמה בברית המועצות ב-1928, כמערכת ВЧ-связь (תקשורת בתדירות גבוהה) שתפקדה כמערכת התקשורת הצבאית והממשלתית.

בעת הקמתה, פעלה מערכת התקשורת כרשת של קווי טלפון פנימיים מוצפנים. המערכת שירתה בכירי הצבא האדום ומדינאי המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, ובעיקר חברי הפוליטביורו. בתקופת מלחמת העולם השנייה, שירתה המערכת את הפיקודים הצבאיים השונים, ובחלוף השנים קושרו כל השגרירויות הסובייטיות והמדינות הסוציאליסטיות. אחראים על תפקוד המערכת הייתה הק.ג.ב ובעיקר את המחלקה ה-8 (תקשורת ממשלתית) והמחלקה ה-16 (מודיעין אלקטרוני).

בשנות ה-90, לאחר התפרקות ברית המועצות, הוקמה הסוכנות הפדרלית לתקשורת ממשלתית ומודיעין שנטלה על עצמה את תפקיד אבטחת התקשורת הממשלתית והנשיאותית וניהול מודיעין אלקטרוני. היא פעלה כארגון עצמאי עד שב-2003 הוקם השירות לתקשורת מיוחדת ומידע שפועל בתחום אבטחת התקשורת, לצד תפקידי איסוף מודיעין אותות, בשיתוף פעולה עם המודיעין הצבאי ופס"ב.

בשנת 2007 אסטוניה עמדה בפני התקפה בקנה מידה גדול של האקרים רוסיים. במשך שבועות שלמים שובשו החיים במדינה כאשר התקשורת שותקה, ולאחריה גם התשתית הבנקאית. נטען שאותם האקרים רוסיים פעלו בשירותו של השירות למודיעין ותקשורת מיוחדת של פסא"ו.

ראשי השירות לתקשורת מיוחדת ומידע של פסא"ו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מאז 1991 קורנייב עמד בראש המינהל לתקשורת נשיאותית שהייתה אחראית לאבטחת התקשורת של הקרמלין.
  2. ^ על פי מידע רשמי באתר פסא"ו