המינהל הכללי למחקר ותיעוד (מרוקו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המינהל הכללי למחקר ותיעוד
المديرية العامة للدراسات والمستندات
Coat of arms of Morocco.svg
מידע כללי
מדינה מרוקו עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1973 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי רבאט עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המינהל הכללי למחקר ותיעוד של ממלכת מרוקוערבית: المديرية العامة للدراسات والمستندات; בצרפתית: Direction générale des études et de la documentation) היא סוכנות המודיעין והביטחון של מרוקו מאז 1973, החברה בקהילת המודיעין המרוקאית ואחראית גם לסיכול ריגול וחתרנות. מאז 2005 בראש הארגון עומד מוחמד יאסין מנסורי.

הארגון עוסק בעיקר באיסוף מודיעין, אולם מאז הפיגועים בקזבלנקה, שאירעו ב-13 במאי 2003 הוטל על הארגון גם להיאבק בארגוני טרור מחתרתיים והמאבק בארגונים הבדלניים של סהרה המערבית התחזק.

דו"ח שהוצא על ידי מועצת זכויות האדם של האו"ם סיווג את המודיעין המרוקאי כמנגנון הביטחון החזק ביותר באפריקה הצפונית ובמזרח התיכון, בהתחשב בהיקף הפעולות שהוא ביצע בנושאי לוחמה טרור ומאבק בפשעים המאיימים על ביטחון הציבור וכן גם ביעילות עבודתו והתקציב העצום המוענק לביצוע משימותיה בתנאים נוחים. הדו"ח קבע כי למודיעין המרוקאי יש תוכנית חזקה בכל הקשור למלחמה בטרור, בנוסף לעובדה שהיא מבוססת על עקרון שיתוף הפעולה עם שירותי הביון הבינלאומיים; כמו CIA האמריקאי, המשרד לביטחון המדינה הסיני, שירות ביון החוץ הרוסי, שירות ביטחון המדינה הבלגי ועם מדינות המפרץ הערביות, במטרה לחזק את מעמדן ברמה הגלובלית, מה שאפשר להן להבטיח יציבות ושלום בתקופה שבה מדינות ערב היו עדות לפעולות של גורמים קיצוניים כמ האחים המוסלמים ודאעש.

הגוף עוסק בפשעים חמורים, כגון גניבה, שוד, סחר בסמים ונשק, בדו"ח המועצה נאמר כי צוות העובדים של המינהל פועל בסביבה ביטחונית המספקת את כל דרישות הדור החדש ואת האמצעים הנדרשים לבצע את משימתה בצורה הטובה ביותר, מה שהביא לתוצאות שחסכו מהמדינה פעולות טרור במהלך העשור הראשון והשני של המאה ה-21. האופי המקצועי של ה"DGST" ניכר במספר חוליות הטרור שפורקו במהלך שנת 2014, שמנו 113, בראשות 1,256 גורמים קיצוניים שהיו ערוכים לבצע 30 פעולות עוינות, וכי סוכלו 266 פיגועים, 114 מהם היו פרויקטים של התקפות על 30 מרכזים מסחריים, 27 אתרי תיירות, 16 נציגויות דיפלומטיות ו-22 בתי תפילה באמצעות חומרי נפץ.

כחלק מהמאבק בטרור הצליחו כוחות הביטחון המרוקאים למנוע 66 ניסיונות לשדוד בנקים ומוסדות ציבור, כמו חברות חלוקת מים וחשמל, וכן הצליחו לפרק חוליית טרור הכוללת 8 אנשים פעילים בערי הממלכה. הסוכנות פועלת לגייס ולשלוח לוחמים לאזורי סכסוך במסוריה ועיראק.

ראשי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אחמד א-דוליימי (1973-1983)
  • עבדולחק אל-קאדירי (1983-2001)
  • אחמד אלהרצ'י (2001-2005)
  • מוחמד יאסין מנסורי (2005-ואילך)

קהילת המודיעין המרוקאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגוני ביון לאומיים
ביון חוץ
אוסטרליה ואסיה ASISEABXKXGDIVEVAKSISGISIB/RAWMNBהמוסדGIDINISביטחון המדינההסוכנות לתיאום ביון לאומיסירבּאר
אירופה SZRU‏ • DSNAISE • ‏ Välisluureametקד"בBND‏SISIHMİTEYPCNIAW‏DGSE‏ • SIESVRNDBBIADARKYPNISUZSI
אמריקה הדרומית והצפונית AFI‏CIAABINCNICSISDNIDIANI
אפריקה DRSSASSהמודיעין הכלליהמודיעין הלובימינהל המחקר והתיעוד
ביטחון פנים
אוסטרליה ואסיה ASIOMXXDTXהמשרד לביטחון לאומיGDIשב"כPSIAביטחון הפניםNZSISהביטחון הכללי הסוריהביטחון הפוליטיביטחון המדינההביטחון הכללילשכת החקירות הלאומיתביטחון המדינהמשרד המודיעין (איראן)ק.נ.בGKNBNIABINסוכנות החקירות הלאומית (הודו)לשכת החקירות
אירופה SBU‏DSNAISIDANS‏MI5BfVAHSRELVSDBIAAWB‏Supo‏DGSISRIפס"בSÄPOCITCO
אמריקה הדרומית והצפונית FBI‏RCMP‏SEBIN‏
אפריקה הביטחון הלאומי המצריSSANSANIS
מודיעין צבאי
אוסטרליה ואסיה DIOאמ"ןמטה מודיעין ההגנההמוח'בראת אל-עסכריההמודיעין הצבאי הכלליהלשכה לביטחון לאומי
אירופה HURSIMMADגר"וDRMCIFASSKW
אמריקה הדרומית והצפונית DNIEMDIADCIMCFIBהמינהל הלאומי למודיעין
אפריקה SANDF
מודיעין אותות ולוחמת סייבר
אוסטרליה ואסיה ASDיחידה 8200GCSBאגף 121
אירופה DSTZSIOACGCHQ HIהכוח להגנת סייברספצסביאזהיחידה למבצעי מידעANSSI
אמריקה הדרומית והצפונית NSACSE
אפריקה NCC