המודיעין הלובי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המודיעין הלובי מתייחס כיום לסוכנות הביון הממשלתית האחראית לאיסוף מודיעין חיצוני למען האינטרסים של לוב. כיום אין סוכנות ביון מוגדרת, ומועצת המעבר הלאומית פועלת להקמת גוף שכזה.

עד פרוץ ההתקוממות בלוב פעלה מוח'אבראת אל-ג'מאהיריה כארגון הביון והמשטרה החשאית של לוב, וזו חדלה להתקיים עם לכידתו בספטמבר 2011 של אבו זייד עומר דורדה בידי צבא השחרור הלאומי.

מוח'אבראת אל-ג'מאהיריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוח'אבראת אל-ג'מאהיריהערבית: مخابرات الجماهيرية; מילולית: מודיעין הרפובליקה העממית) הוא שירות הביון של לוב שהוקם על ידי מנהיג ומדריך המהפכה של לוב, מועמר קדאפי לקראת סוף שנות ה-70. הארגון אינו מהווה חלק מצבא לוב.

מבצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון אינו בוחל באמצעים במאבקו כנגד דיסידנטים ואופוזיציונרים לוביים וידוע שביצע התנקשויות בכמה אישים לובים בכירים. הארגון מתנהל כמשטרה חשאית כל יכולה ואינו מסתפק באיסוף מודיעין בלבד ושולח ידו גם בפיקוח על אזרחי לוב וציתות. הארגון עוסק במודיעין אנושי, מודיעין אותות וביטחון פנים, סיכול ריגול וחתרנות.

  • פיצוץ דיסקוטק בברלין, 1986 - ב-5 באפריל 1986, סוכני ביון לוביים החדירו חומרי נפץ לדיסקוטק פופולרי בקרב חיילים אמריקנים במערב ברלין. אישה טורקית ושלושה חיילים נהרגו. 50 חיילים ו-180 אזרחים נפצעו.
  • טיסת פאן אם 103, אסון לוקרבי - ב-21 בדצמבר 1988, לאחר כשעה באוויר, מטוס בואינג 747 של פאן אמריקן, התפוצץ בהיותו בגובה 31,000 רגל והתרסק. שברי המטוס נחתו בלוקרבי, כפר במחוז דומפריז וגלאוואי בדרום סקוטלנד. כל 259 האנשים במטוס (243 נוסעים ו-16 אנשי צוות) נהרגו, ו-11 תושבי לוקרבי נהרגו על הקרקע. בסך הכל מתו 270 אנשים מ-21 מדינות. בחקירת ההתרסקות נמצאו שרידי חומר נפץ פלסטי ונעצרו שני חשודים לוביים שהוסגרו על ידי הממשל הלובי שנטל אחריות למעשה ב-2003.
  • טיסת UTA 772 - ב-19 בספטמבר 1989, סוכני מודיעין לוביים החדירו פצצה למטוס, כשזה התפוצץ מיד לאחר המראתו מנמל התעופה הבינלאומי של נג'מנה, צ'אד. הפיצוץ הביא למותם של 170 איש ולתמיכה צרפתית נרחבת בצ'אד במהלך הסכסוך בין לוב לצ'אד מ-1978 ועד 1987.

ההתקוממות בלוב (2011)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין כל ההפגנות והמחאות ההמוניות בעולם הערבי, אלה שפרצו בלוב היו האלימות ביותר: מאות מפגינים נהרגו בידי כוחות הביטחון של לוב וסוכני מוח'אבראת אל-ג'מאהיריה, המחופשים לאזרחים, שהחלו להכות בהם בכל הכוח מתוך ההמון. מבין כל גופי הממשל הלוביים, סוכנות הביון הממשלתית נותרה הנאמנה ביותר למשטר קדאפי.

ראשי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המודיעין הלובי בוויקישיתוף