הישרדות (תוכנית טלוויזיה ישראלית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הישרדות
סמליל העונה התשיעית
סמליל העונה התשיעית
מבוסס על "Expedition Robinson" (שוודיה)
"Survivor" (ארצות הברית)
סוגה תוכנית מציאות
כותבים אמיר תומר
גלי מאיו
בימוי רועי סטריקובסקי
מנחים גיא זו-ארץ
זוכים נעמה קסרי (האיים הקריביים)
אריק אלפר (איי הפנינה)
שי אראל (הפיליפינים)
נתן בשבקין (אולסטארס)
אירית רחמים-בסיס (איי קמרינס)
איתי שגב (VIP)
לירון (טילטיל) אורפלי (הונדורס)
ענבר פיניאבסקי-בסון (פאלאוון)
ג'ובאני רוסו (VIP 2)
פרסים מיליון ש"ח
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
מספר עונות 10
מספר פרקים 275 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
חברת הפקה אבוט-רייף-המאירי (1–6)
CASTAWAY‏ (8-7)
אבוט-המאירי (9)
אורך פרק 90 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 10 (1–6)
ערוץ 2 (רשת) (7–8)
ערוץ 13 (9 ואילך)
תקופת שידור מקורית שידור מקורי:
15 בדצמבר 200729 באוגוסט 2012
שידור מחודש:
1 בנובמבר 2015 – רץ
קישורים חיצוניים
reshet.tv/mood/survivor/
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הישרדות (נקראה בתחילתה הישרדות 10) היא תוכנית מציאות ישראלית, המהווה גרסה מקומית לתוכנית האמריקאית "הישרדות", והיא החלה את שידוריה ב-15 בדצמבר 2007 בערוץ 10 (שם שודרה עד אוגוסט 2012). אחרי שלוש שנות הפסקה בעקבות מאבקים כספיים על שידור התוכנית, שודרה מנובמבר 2015 עד ספטמבר 2017 בערוץ 2 בזכיינית רשת, והחל מהעונה התשיעית, שעלתה לשידור ב-9 במרץ 2019, משודרת בערוץ 13. הגמר של העונה התשיעית שודר ב-13 ביולי 2019.

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורמט התוכנית מבוסס על תוכנית המציאות האמריקאית "הישרדות" של ערוץ CBS. ההבדל העיקרי בין ההפקה האמריקאית לישראלית הוא בכך שעונה בארצות הברית אורכת כ-14 פרקים של 45 דקות, בעוד שבישראל לכל עונה יש מעל ל-30 פרקים שאורכם בין שעה לשעה וחצי.

חברת ההפקה אוספת קבוצת אנשים שמספרם, מוצאם, דתם ומינם משתנה מעונה לעונה, ולכאורה אין ביניהם קשר מוקדם. קבוצה זו נשלחת לחוף נטוש וקשה למחיה או אי בודד, והם נדרשים לחיות שם תקופת זמן, להתמודד במשימות שונות ועל פי תוצאות המשימות לקבל תגמולים ולקבוע מי ממשיך במשחק ומי מודח.

שיטת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסקה זו מתייחסת רק למאפייני המשחק המשותפים לכל העונות. השינויים בשיטת המשחק בכל אחת מהעונות מתוארים תחת הערכים המתאימות לעונה.

בשלב ההתחלה - המתמודדים מחולקים לשני שבטים, בכל שבט ישנה אותה כמות מתמודדים. השבטים חיים במתחמים שונים, ומתחרים זה בזה במשימות אתגריות:

 • משימת הפרס השבטית - השבט המנצח במשימה זוכה בפרס, כגון ציוד דיג, ציוד צלילה, מיטה, אבן אש או מזון.
 • בקתת משא ומתן - או משא ומתן או לפתוח תיבה. כל שבט שלח נציג אליה, הנציגים צריכים לדון ולקיים משא ומתן. באחת מבקתות ההדיינות לעיתים התחלף מתמודד משבט אחד במתמודד מהשבט השני, ובהזדמנות אחרת שני המתמודדים קיבלו כל אחד מפה לפסל חסינות.
 • משימת החסינות השבטית - תחרות בין השבטים שבסופה השבט המנצח במשימה זוכה ב"חסינות שבטית", משמע, השבט לא ידיח מישהו מחבריו. השבט המפסיד, לעומת זאת, נאלץ ללכת ל"מועצת השבט", בה נערכת הצבעה חשאית לבחירת מתמודד מתוכו שיודח מהתוכנית.
 • מועצת השבט - כל 3 ימים מגיע שבט אחד לבדו למועצת שבט כעונש על זה שהפסיד במשימת החסינות וז"א שהוא ידיח את אחד מחבריו במועצת השבט. במועצת השבט המנחה מנהל תחילה שיחה עם המתמודדים על החיים בשבט ועל דברים נוספים במשחק, לאחר מכן כל מתמודד נדרש להצביע בחשאי על המתמודד שלפי דעתם צריך להיות מחוץ למשחק.

לאחר ההצבעה וספירת הקולות המנחה מכריז על המודח שמכובה לו הלפיד והוא יוצא ממסגרת המשחק או מועבר למסגרות משחק אחרות כגון: "אי המתים", "אי התקווה", "וילת השורדים", "הזומבי" וכולי. שם יכולה להינתן לו הזדמנות לחזור למשחק.

במועצת השבט הראשונה כל מתמודד נדרש להדליק את לפידו באש. האש מסמלת את ה"חיים" של השורד במשחק וכאשר הוא יוצא ממסגרת המשחק מכובה לו האש, כלומר ה"חיים".

בשלב האיחוד - אחרי מספר הדחות, שני השבטים מתאחדים לשבט אחד, וההתמודדות הקבוצתית הופכת להתמודדות אישית. המתמודדים ממשיכים להתחרות זה בזה במשימות הבאות:

 • משימת הפרס האישית - הזוכה במשימה זו מקבל פרס אישי (למשל ארוחה או לילה בבית מלון). הזוכה יכול להזמין מהשבט חברים נוספים שיחלקו איתו את הפרס.
 • משימת הוטו - הזוכה מקבל צמיד וטו שאותו אחר כך יוכל לענוד על אחד מחברי השבט במועצת השבט ואותו חבר לא יוכל להצביע באותה מועצת שבט.
 • משימת החסינות האישית - הזוכה במשימה זו מקבל חסינות אישית מהדחה במועצת השבט הקרובה.
 • מועצת השבט - כל 3 ימים מגיע השבט למועצת השבט והוא ידיח את אחד מחבריו במועצת השבט. במועצת השבט המנחה מנהל תחילה שיחה עם המתמודדים על החיים בשבט ועל דברים נוספים במשחק, לאחר מכן כל מתמודד נדרש להצביע בחשאי על המתמודד שלפי דעתם צריך להיות מחוץ למשחק.

לאחר ההצבעה וספירת הקולות המנחה מכריז על המודח שמכובה לו הלפיד והוא יוצא ממסגרת המשחק או מועבר למסגרות משחק אחרות כגון: "אי המתים", "אי התקווה" וכולי. שם יכולה להינתן לו הזדמנות לחזור למשחק. בשלב השני של המשחק כל מודח מגיע למסגרת משחק אחרת וזוכה להיות מושבע במשחק. למושבעים יש חלק חשוב בהחלטה של מי יהיה ה"שורד האחרון".

 • חבר המושבעים - החל משלב האיחוד כל מתמודד שמודח מהתוכנית הופך להיות חלק מחבר מושבעים, שמטרתו העיקרית היא לקבוע מי הוא "השורד האחרון" באמצעות הצבעה שנערכת בסוף התוכנית. חבר המושבעים נוכח בכל הצבעות המועצה השבטית, ובכך אוסף מידע ונתונים רלוונטיים אשר יסייעו לכל אחד מחברי השבט המודחים להגיע להחלטה עבור איזה מתמודד להצביע בהצבעה הסופית.

בשלב הסופי - פרק הסיום של התוכנית, שלושה שורדים אשר הגיעו לשלב הסופי, על תואר "השורד האחרון" אשר מקנה את הפרס הראשון שמוצע בתוכנית. חבר המושבעים שואל את המתמודדים הסופיים מספר שאלות שעוזרות לכל אחד מהם להגיע להחלטה עבור מי להצביע. כמו כן, רשאים המתמודדים הסופיים, לשאת נאום סיום, על מנת לנסות לשכנע את חבר המושבעים שהם ראויים לזכות בתואר "השורד האחרון". בסיום סדרת השאלות, ניגש כל אחד מחבר המושבעים להצביע בהצבעה חשאית בעד האדם שלדעתו זכאי לתואר ה"שורד האחרון".

עונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מס' עונה תאריכי שידור רשת שידור מיקום ימים מספר שורדים מקום ראשון פיינליסט(ים) פילוג קולות חביב הקהל
בכורת העונה סיום העונה
1 הישרדות האיים הקריביים 15 בדצמבר 2007 17 במאי 2008 ערוץ 10 לוס האיטיסס, הרפובליקה הדומיניקנית 52 20 נעמה קסרי נועם טור דן מנו 0–4–5 נועם טור
2 הישרדות איי הפנינה 24 בדצמבר 2008 23 במאי 2009 איי הפנינה, פנמה אריק אלפר מירית וקנין 3–6 מירית וקנין
3 הישרדות הפיליפינים 29 באוגוסט 2009 30 בדצמבר 2009 גוטה, חצי האי קרמואן, קמרינס סור, הפיליפינים 25 שי אראל טום אלתגר ליאורה גולדברג 0–3–6 טל אנגלנדר
4 הישרדות אולסטארס 6 ביוני 2010 29 באוגוסט 2010 32 16 נתן בשבקין עידן קפון שרון רפאלי 2–3–5 דן מנו
5 הישרדות איי קמרינס 14 בפברואר 2011 19 ביוני 2011 40 20 אירית רחמים-בסיס גב פשטי נטלי כבסה 0–3–6 יניב רוחן
6 הישרדות VIP 2 במאי 2012 29 באוגוסט 2012 קו ג'ום, מחוז קראבי, תאילנד 16 איתי שגב ענת הראל 3–5 יוליה פלוטקין
7 הישרדות הונדורס 1 בנובמבר 2015 1 במרץ 2016 ערוץ 2 (רשת) הונדורס 46 18 לירון (טילטיל) אורפלי טיטי איינאו רוסלנה רודינה
עומרי כוכבי
1–1–2–4 לירון (טילטיל) אורפלי
8 הישרדות פאלאוון 20 במאי 2017 16 בספטמבר 2017 אל נידו, פלאוואן, הפיליפינים 17 ענבר פיניאבסקי-בסון מעיין אדם מסגנאו מנגיסטו 0–2–5 מעיין אדם
9 הישרדות VIP עונה 2 9 במרץ 2019 13 ביולי 2019 רשת 13 גוטה, חצי האי קרמואן, קמרינס סור, הפיליפינים 18 ג'ובאני רוסו נעמה קסרי שמחה גואטה 0–0–7 נעמה קסרי

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מראשיתה זכתה למדרוג גבוה,[1] ובמסגרתה צולמו עד כה תשע עונות לגרסה הישראלית.

מעבר לזכיינית רשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה הופקה על ידי חברת אבוט-רייף-המאירי עבור ערוץ 10 ובאוגוסט 2012, קנתה זכיינית רשת (לשעבר בערוץ 2), את זכויות השידור של התוכנית. מאז החל מאבק משפטי בין השניים על זכויות השידור והפקת התוכנית הופסקה למשך כמספר חודשים. אולם לאחר כשנתיים של מאבקים משפטיים, באוקטובר 2014 הודיע ערוץ 10 כי הוא מוותר על זכויות שידור התוכנית לטובת זכיינית רשת של ערוץ 2 וכן הוא מושך את התביעה על זכויות שידור התוכנית.[2] ביוני 2015 החלו צילומי העונה השביעית ובנובמבר אותה השנה החלו שידורי עונה זו בזכיינית רשת, של ערוץ 2.

ב-1 במרץ התקיים גמר הישרדות הראשון בערוץ 2 של רשת, בו זכה לירון "טילטיל" אורפלי. העונה השמינית של התוכנית צולמה בארצות האיים פלאוואן שבפיליפינים[3] ועלתה לשידור ב-20 במאי 2017. העונה התשיעית, עונת ה-VIP השנייה, עלתה לשידור ב-9 במרץ 2019 ברשת 13 (לאחר מיזוג רשת עם ערוץ עשר).

תוכניות נלוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "וילת המודחים" / "וילת המושבעים" - תוכנית ששודרה בערוץ 2 של רשת, ולפני כן בערוץ 10, העוקבת אחר מה שמתרחש בחייהם של המודחים הטריים על האי כשהם מתגוררים ביחד בווילה מפנקת עד חזרתם לארץ. החל מעונת ה-VIP 2 הנחה את התוכנית הנלוות איתי תורג'מן, השחקן והשורד לשעבר.
 • "מהדורת השבט" - בשנים 2008–2010 שודרה בערוץ 10 תוכנית אולפן בהנחיית עדן הראל, בה סקרו אירועים מרכזיים ואירחו מתמודדים שהודחו.
 • "בלי חסינות" - עלתה ב-2017 בערוץ 2 של רשת, תוכנית אולפן בהנחייתו של מושיק גלאמין לצד משתתפים נוספים מהעונה הקודמת (טיטי איינאו ושמעון אמסלם) בנוסף לאורח מיוחד מדי תוכנית. בתוכנית מנתחים את מהלך השבוע בהישרדות ובסוף התוכנית משדרת קטע הצצה בלעדי לתוכנית הבאה + חסינות עד הבית.
 • "משפחה שורדת" - בעונת ה-VIP 2 שודרה תוכנית ראיונות בהנחיית יעל בר-זוהר, בת זוגו של מנחה התוכנית גיא זו-ארץ, עם בני זוגם של המשתתפים בתוכנית על החוויות שלהם בזמן צילומי התוכנית, הנערכת בבתי המשתתפים.
 • "הסודות של הישרדות" - מיני פרקים מיוחדים בהם המנחה גיא זו-ארץ משתף אותנו בחוויותיו מאחורי הקלעים על האי ועל התנאים שבהם חיים במהלך הצילומים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רועי ברק, ‏"הטריק המלוכלך" של בוקי הזניק את "הישרדות" לרייטינג שיא, באתר גלובס, 5 באוגוסט 2012
 2. ^ דוד אברהם‏, סופי: "הישרדות" לא תשודר בערוץ 10, באתר וואלה! NEWS‏, 29 באוקטובר 2014
 3. ^ ערן סויסה, ‏סויסה כבר יודע, באתר ישראל היום, 25 בנובמבר 2016
הקודם:
2007 - נולד לרקוד
פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה - תוכנית מציאות
2008 - הישרדות 10
הבא:
2009 - האח הגדול