הישרדות (תוכנית טלוויזיה ישראלית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הישרדות 10)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הישרדות
סמליל הישרדות עונה 8.png
סמליל העונה השמינית
מבוסס על "Expedition Robinson" (שוודיה)
"Survivor" (ארצות הברית)
סוגה תוכנית מציאות
כותבים אמיר תומר
גלי מאיו
בימוי רועי סטריקובסקי
מנחים גיא זו-ארץ
משתתפים עונה ראשונה
עונה שנייה
עונה שלישית
עונה רביעית
עונה חמישית
עונה שישית
עונה שביעית
עונה שמינית
זוכים נעמה קסרי (האיים הקריביים)
אריק אלפר (איי הפנינה)
שי אראל (הפיליפינים)
נתן בשבקין (אולסטארס)
אירית רחמים-בסיס (איי קמרינס)
איתי שגב (VIP)
לירון (טילטיל) אורפלי (הונדורס)
ענבר פיניאבסקי-בסון (פאלאוון)
פרסים מיליון ש"ח
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 8
מספר פרקים 259
הפקה
חברת הפקה אבוט-רייף-המאירי (עונות 1–6)
CASTAWAY‏ (עונה 7 ואילך)
אורך פרק 90 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 10 (עונות 1–6)
רשת:
ערוץ 2 (עונות 7–8)
ערוץ 13 (עונה 9 ואילך)
תקופת שידור מקורית 15 בדצמבר 2007 – רץ
קישורים חיצוניים
reshet.tv/mood/survivor/
דף התוכנית ב-IMDb

הישרדות (נקראה בתחילתה הישרדות 10) היא תוכנית מציאות ישראלית, היא מהווה גרסה מקומית לתוכנית האמריקאית "הישרדות", והיא החלה את שידוריה בדצמבר 2007 בערוץ 10 (שם שודרה עד אוגוסט 2012), לאחר מכן שודרה מנובמבר 2015 עד ספטמבר 2017 בערוץ 2 בזכיינית רשת, והחל מהעונה התשיעית תשודר ברשת 13. העונה התשיעית צפויה לעלות בשנת 2019, וצפויה להיות עונת ה-VIP השנייה. צילומיה החלו באוגוסט 2018.

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורמט התוכנית מבוסס על תוכנית המציאות האמריקאית "הישרדות" של ערוץ CBS. ההבדל העיקרי בין ההפקה האמריקאית לישראלית הוא בכך שעונה בארצות הברית אורכת כ-14 פרקים של 45 דקות, בעוד שבישראל לכל עונה יש מעל ל-30 פרקים שאורכם בין שעה לשעה וחצי.

חברת ההפקה אוספת קבוצת אנשים שמספרם, מוצאם, דתם ומינם משתנה מעונה לעונה, ולכאורה אין ביניהם קשר מוקדם. קבוצה זו נשלחת לחוף נטוש וקשה למחיה או אי בודד, והם נדרשים לחיות שם תקופת זמן, להתמודד במשימות שונות ועל פי תוצאות המשימות לקבל תגמולים ולקבוע מי ממשיך במשחק ומי מודח.

שיטת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסקה זו מתייחסת רק למאפייני המשחק המשותפים לכל העונות. השינויים בשיטת המשחק בכל אחת מהעונות מתוארים תחת הערכים המתאימות לעונה.

בשלב ההתחלה - המתמודדים מחולקים לשני שבטים, בכל שבט ישנה אותה כמות מתמודדים. השבטים חיים על שני איים שונים, ומתחרים זה בזה במשימות אתגריות:

 • משימת הפרס השבטית - השבט המנצח במשימה זוכה בפרס, כגון ציוד דיג, ציוד צלילה, מיטה, אבן אש או מזון.
 • בקתת משא ומתן - או משא ומתן או לפתוח תיבה. כל שבט שלח נציג אליה, הנציגים צריכים לדון ולקיים משא ומתן. באחת מבקתות ההדיינות לעיתים התחלף מתמודד משבט אחד במתמודד מהשבט השני, ובהזדמנות אחרת שני המתמודדים קיבלו כל אחד מפה לפסל חסינות.
 • משימת החסינות השבטית - תחרות בין השבטים שבסופה השבט המנצח במשימה זוכה ב"חסינות שבטית", משמע, השבט לא ידיח מישהו מחבריו. השבט המפסיד, לעומת זאת, נאלץ ללכת ל"מועצת השבט", בה נערכת הצבעה חשאית לבחירת מתמודד מתוכו שיודח מהתוכנית.
 • מועצת השבט - כל 3 ימים מגיע שבט אחד לבדו למועצת שבט כעונש על זה שהפסיד במשימת החסינות וז"א שהוא ידיח את אחד מחבריו במועצת השבט. במועצת השבט המנחה מנהל תחילה שיחה עם המתמודדים על החיים בשבט ועל דברים נוספים במשחק, לאחר מכן כל מתמודד נדרש להצביע בחשאי על המתמודד שלפי דעתם צריך להיות מחוץ למשחק.

לאחר ההצבעה וספירת הקולות המנחה מכריז על המודח שמכובה לו הלפיד והוא יוצא ממסגרת המשחק או מועבר למסגרות משחק אחרות כגון: "אי המתים", "אי התקווה", "וילת השורדים", "הזומבי" וכו'. שם יכולה להינתן לו הזדמנות לחזור למשחק. במועצת השבט הראשונה כל מתמודד נדרש להדליק את לפידו באש. האש מסמלת את ה"חיים" של השורד במשחק וכאשר הוא יוצא ממסגרת המשחק מכובה לו האש, כלומר ה"חיים".

בשלב האיחוד - אחרי מספר הדחות, שני השבטים מתאחדים לשבט אחד, וההתמודדות הקבוצתית הופכת להתמודדות אישית. המתמודדים ממשיכים להתחרות זה בזה במשימות הבאות:

 • משימת הפרס האישית - הזוכה במשימה זו מקבל פרס אישי (למשל ארוחה או לילה בבית מלון).
 • משימת הוטו - הזוכה מקבל צמיד וטו שאותו אחר כך יוכל לענוד על אחד מחברי השבט במועצת השבט ואותו חבר לא יוכל להצביע באותה מועצת שבט.
 • משימת החסינות האישית - הזוכה במשימה זו מקבל חסינות אישית מהדחה במועצת השבט הקרובה.
 • מועצת השבט - כל 3 ימים מגיע השבט למועצת שבט והוא ידיח את אחד מחבריו במועצת השבט. במועצת השבט המנחה מנהל תחילה שיחה עם המתמודדים על החיים בשבט ועל דברים נוספים במשחק, לאחר מכן כל מתמודד נדרש להצביע בחשאי על המתמודד שלפי דעתם צריך להיות מחוץ למשחק.

לאחר ההצבעה וספירת הקולות המנחה מכריז על המודח שמכובה לו הלפיד והוא יוצא ממסגרת המשחק או מועבר למסגרות משחק אחרות כגון: "אי המתים", "אי התקווה" וכו'. שם יכולה להינתן לו הזדמנות לחזור למשחק. בשלב השני של המשחק כל מודח מגיע למסגרת משחק אחרת וזוכה להיות מושבע במשחק. למושבעים יש חלק חשוב בהחלטה של מי יהיה ה"שורד האחרון".

 • חבר המושבעים - החל משלב האיחוד כל מתמודד שמודח מהתוכנית הופך להיות חלק מחבר מושבעים, שמטרתו העיקרית היא לקבוע מי הוא "השורד האחרון" באמצעות הצבעה שנערכת בסוף התוכנית. חבר המושבעים נוכח בכל הצבעות המועצה השבטית, ובכך אוסף מידע ונתונים רלוונטיים אשר יסייעו לכל אחד מחברי השבט המודחים להגיע להחלטה עבור איזה מתמודד להצביע בהצבעה הסופית.

בשלב הסופי - פרק הסיום של התוכנית, שלושה שורדים אשר הגיעו לשלב הסופי, על תואר "השורד האחרון" אשר מקנה את הפרס הראשון שמוצע בתוכנית. חבר המושבעים שואל את המתמודדים הסופיים מספר שאלות שעוזרות לכל אחד מהם להגיע להחלטה עבור מי להצביע. כמו כן, רשאים המתמודדים הסופיים, לשאת נאום סיום, על מנת לנסות לשכנע את חבר המושבעים שהם ראויים לזכות בתואר "השורד האחרון". בסיום סדרת השאלות, ניגש כל אחד מחבר המושבעים להצביע בהצבעה חשאית בעד האדם שלדעתו זכאי לתואר ה"שורד האחרון".

עונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה שם העונה מיקום מקום ראשון מקום שני מקום שלישי פילוג קולות חביב הקהל מספר מושבעים מספר מתמודדים מספר ימים תאריכי שידור רשת שידור
1 הישרדות האיים הקריביים הרפובליקה הדומיניקנית נעמה קסרי נועם טור דן מנו 5-4-0 נועם טור 9 20 52 דצמבר 2007 – מאי 2008 ערוץ 10
2 הישרדות איי הפנינה פנמה אריק אלפר מירית וקנין נטע-לי זלצמן (הודחה על ידי הקהל) 6-3 מירית וקנין דצמבר 2008 – מאי 2009
3 הישרדות הפיליפינים הפיליפינים שי אראל טום אלתגר ליאורה גולדברג 6-3-0 טל אנגלנדר 25 אוגוסט – דצמבר 2009
4 הישרדות אולסטארס הפיליפינים נתן בשבקין עידן קפון שרון רפאלי 5-3-2 דן מנו 10 16 32 יוני – אוגוסט 2010
5 הישרדות איי קמרינס הפיליפינים אירית רחמים-בסיס גב פשטי נטלי כבסה 6-3-0 יניב רוחן 9 20 40 פברואר – יוני 2011
6 הישרדות VIP תאילנד איתי שגב ענת הראל אנה ארונוב (הודחה על ידי הקהל) 5-3 יוליה פלוטקין 8 16 מאי – אוגוסט 2012
7 הישרדות הונדורס הונדורס לירון (טילטיל) אורפלי טיטי איינאו רוסלנה רודינה
עומרי כוכבי
4-2-1-1 לירון (טילטיל) אורפלי 18 46 נובמבר 2015 – מרץ 2016 רשת (ערוץ 2)
8 הישרדות פאלאוון הפיליפינים ענבר פיניאבסקי-בסון מעיין אדם מסגנאו מנגיסטו 5-2-0 מעיין אדם 17 ‏ מאי – ספטמבר 2017
9 הישרדות VIP 2 הפיליפינים 2019 רשת 13
הערות

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית זכתה למדרוג גבוה[1], ובמסגרתה צולמו עד כה שבע עונות לגרסה הישראלית. בחודש מרץ 2016, מיד בסיום תוכנית הגמר של העונה השביעית, נפתחה ההרשמה לעונה השמינית של התוכנית, שצילומיה החלו בנובמבר 2016. עונה זו עלתה לשידור ב-20 במאי 2017.

מעבר לזכיינית רשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה הופקה על ידי חברת אבוט-רייף-המאירי עבור ערוץ 10 ובאוגוסט 2012, קנתה זכיינית רשת של ערוץ 2, את זכויות השידור של התוכנית. מאז החל מאבק משפטי בין השניים על זכויות השידור והפקת התוכנית הופסקה למשך כמספר חודשים. אולם לאחר כשנתיים של מאבקים משפטיים, באוקטובר 2014 הודיע ערוץ 10 כי הוא מוותר על זכויות שידור התוכנית לטובת זכיינית רשת של ערוץ 2 וכן הוא מושך את התביעה על זכויות שידור התוכנית[2]. ביוני 2015 החלו צילומי העונה השביעית ובנובמבר אותה השנה החלו שידורי עונה זו בזכיינית רשת, של ערוץ 2. ב-1 במרץ התקיים גמר הישרדות הראשון בערוץ 2 בו זכה טילטיל לירון אורפלי. העונה השמינית של התוכנית צולמה בארצות האיים פלאוואן שבפיליפינים[3] ועלתה לשידור ב-20 במאי 2017.

תוכניות נלוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "וילת המודחים" / "וילת המושבעים" - תוכנית ששודרה בערוץ 2 של רשת, ולפני כן בערוץ 10, העוקבת מה מתרחש בחייהם של המודחים הטריים על האי כשהם מתגוררים ביחד בווילה מפנקת עד חזרתם לארץ.
 • "מהדורת השבט" - בשנים 2008–2010 שודרה בערוץ 10 תוכנית אולפן בהנחיית עדן הראל, בה סקרו אירועים מרכזיים ואירחו מתמודדים שהודחו.
 • "בלי חסינות" - עלתה ב-2017 בערוץ 2 של רשת, תוכנית אולפן בהנחייתו של מושיק גלאמין לצד משתתפים נוספים מהעונה הקודמת (טיטי איינאו ושמעון אמסלם) בנוסף לאורח מיוחד מדי תוכנית. בתוכנית מנתחים את מהלך השבוע בהישרדות בסוף התוכנית משדרת קטע הצצה בלעדי לתוכנית הבאה + חסינות עד הבית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ‫רועי ברק, ‏"הטריק המלוכלך" של בוקי הזניק את "הישרדות" לרייטינג שיא, באתר גלובס, 5 באוגוסט 2012‬
 2. ^ דוד אברהם‏, סופי: "הישרדות" לא תשודר בערוץ 10, באתר וואלה! NEWS‏, 29 באוקטובר 2014
 3. ^ ערן סויסה, ‏סויסה כבר יודע, באתר ישראל היום, 25 בנובמבר 2016הקודם:
2007 - נולד לרקוד
פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה - תוכנית מציאות
2008 - הישרדות 10
הבא:
2009 - האח הגדול