הכספת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכספת
Logo safe.gif
סוגה שעשועון טלוויזיה
יוצרים ארז טל, אורי גרוס ורותי ניסן
מנחים ארז טל (2000-2005)
גבי גזית (2006-2007)
שחקנים Davina McCall עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ישראל
שפות עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 7
מספר פרקים 40
הפקה
חברת הפקה מנטה
שידור
רשת שידור שידורי קשת (ערוץ 2)
תקופת שידור מקורית 20002007
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הכספת הוא שעשועון טלוויזיה ישראלי שאותו המציא והנחה ארז טל. לאחר שזכה להצלחה בישראל, פורמט השעשועון נמכר לערוצים זרים במדינות שונות בעולם. בין המדינות היו צרפת, הונג קונג, יוון, קפריסין, פורטוגל, רומניה, רוסיה, תאילנד, ארצות הברית, בריטניה ווייטנאם.

העונה האחרונה של השעשועון שודרה בשנת 2007 בערוץ 2 במסגרת שידורי קשת בהנחיית גבי גזית.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל תוכנית משתתפים שלושה מתחרים.

שלב ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב הראשון כל מתמודד משחק בנפרד, כאשר לרשותו עומדות 3 דקות לענות על 10 שאלות. בכל שאלה מקבל המתמודד כרמז את מספר האותיות בכל מילה בתשובה המבוקשת ולעיתים גם מספר אותיות מתוך התשובה. המתמודד עונה על השאלות בעצמו, ולאחר שמוצגות בפניו כל השאלות, אם לא הצליח לענות על כולן, הוא יכול לקבל תשובות משני עוזרים שהביא עמו למשחק. לרשות העוזרים עומדים מקורות מידע, כגון אינטרנט, אנציקלופדיות, ומילונים. עבור כל שאלה שפתר בעצמו מקבל המתמודד סכום כסף, ועבור תשובה שקיבל מעוזרים, סכום נמוך יותר. אם הצליחו המתמודד ועוזריו לפתור את כל 10 השאלות שהוצגו, המתמודד מקבל בונוס.

שאלת נכון / לא נכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיום השלב הראשון יכול המתמודד לענות על "שאלת נכון / לא נכון". כדי לענות על השאלה, עליו לסכן לפחות חצי מהסכום שצבר. למתמודד מוצגת עובדה, שאת אמיתותה עליו לקבוע. אם צדק, מתווסף לחשבונו הסכום שסיכן. אם טעה, מופחת מחשבונו הסכום שסיכן.

הצגת הסכומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שכל המתמודדים סיימו את השלב הראשון ואת שלב "שאלת נכון / לא נכון", הם נחשפים להישגיהם של עמיתיהם. המתמודד בעל הסכום הנמוך ביותר בשלב זה עוזב את המשחק, ושני הנותרים ממשיכים לשלב הבא.

ראש בראש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב זה מתחרים שני המתמודדים זה כנגד זה. השלב נמשך 4 דקות, שבהן על כל מתמודד לענות על מירב שאלות. המתמודד שצבר את הסכום הנמוך מבין השניים נשאל את השאלה הראשונה ובהמשך נשאל כל מתמודד שאלה אחת לסירוגין. אם מתמודד לא יודע את התשובה לשאלה מסוימת, הזכות לענות עליה עוברת למתמודד השני. אם שני המתמודדים לא יודעים את התשובה נערך ביניהם מכרז, בו כל אחד מציע סכום עבור התשובה. המתמודד שהציע את הסכום הגבוה מקבל את התשובה (ומחשבונו נגרע הסכום שהציע). עבור כל תשובה נכונה מקבל המתמודד שענה סכום כסף ובסיום השלב, סכום הכסף הכללי של המשתתף שפתר יותר שאלות מוכפל. בסיומן של ההתחשבנויות כולן, המתמודד שצבר את הסכום הגבוה ממשיך לשלב הבא והאחרון.

דו-קרב עד הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב זה המתמודד שנותר משחק נגד אחד הצופים בתוכנית על מחצית מסכום הכסף הכולל שצבר במשחק ואת החלק הזה המתמודד לא מקבל. גם בשלב זה נשאלות שאלות לסירוגין, על פי הסדר שבוחר המתמודד. לרשות כל צד 20 שניות לענות על כל שאלה. אם אחד הצדדים לא מצליח לענות על השאלה בזמן הנתון, זוכה הצד השני בסכום הנ"ל.

הכספת עד הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למשחק באולפן ניתנת לצופים בבית הזדמנות לזכות בסכום כלשהו, נמוך מהסכום שעליו שיחקו המתמודדים באולפן. לרשות הצופה דקה וחצי לענות על חמש שאלות. צופה שעונה נכונה על כל השאלות בזמן הנקוב זוכה בסכום שבקופה (הקופה מתחילה מ-25,000 ש"ח וכל מישהו שלא זוכה בה מוסיף לה 5,000 ש"ח, כאשר מישהו זוכה בקופה היא חוזרת לסכום ההתחלתי שלה 25,000 ש"ח). בפינה זאת התארחו אנשי ציבור שונים, ובהם יזהר כהן, כרמלה מנשה, יואב קוטנר, גדעון רייכר ואחרים.

יחיאל ספרא, מכותבי השאלות, אף הוציא ספר בשם: "טריוויה עד הבית" בהוצאת מודן.

ספיישל המיליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה המקורית שהנחה ארז טל כל 10 תוכניות נקראו "טורניר" שבגמר 3 המתמודדים שצברו את הסכום הגבוה ביותר במהלך הטורניר משחקים אחד מול השני, תוכנית זאת נקראת "ספיישל המיליון" ששם המתמודד שנשאר אחרון לא מאבד גרוש מכספו בשלב דו-קרב עד הבית אך הם משחקים על ההפרש בין הסכום שלו למיליון, אם הוא זוכה הוא מקבל מיליון שקלים ואם הצופה זוכה הוא מקבל את היתרה והמתמודד את מה שצבר (אחרי ההכפלה).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]