הלקסוס ועץ הזית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלקסוס ועץ הזית
The Lexus and the Olive Tree
מידע כללי
מאת תומאס פרידמן
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה גלובליזציה
מקום התרחשות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1999
מספר עמודים 374
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת הד ארצי
תאריך 2000
תרגום עמוס כרמל
סדרה
ספר קודם מביירות לירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא Longitudes and Attitudes עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002013354
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עץ זית
מכונית לקסוס מודל 2007

הלקסוס ועץ הזית, הגלובליזציה - מבט אל עולם משתנה (The Lexus and the Olive Tree) הוא ספרו של תומאס פרידמן בנושא הגלובליזציה. הספר נכתב באנגלית בשנת 1999. הספר תורגם לעברית על ידי עמוס כרמל ויצא לאור בעברית בהוצאת הד ארצי בשנת 2000.

עידן הגלובליזציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלקסוס, מכונית יוקרה תוצרת טויוטה היפנית מסמלת את העולם החדש המהיר, הטכנולוגי, הדינמי והפתוח, לעומת עץ הזית המסמל את העולם הישן, האיטי, הסגור והמסורתי. הגלובליזציה מוצגת כתהליך מהפכני הבא לעולם עם מאפיינים שונים בתכלית מהעולם הישן לאחר תום עידן המלחמה הקרה.

הגלובליזציה מתוארת בספר כתופעה עולמית שהתפתחה לאחר נפילת חומת ברלין. הגלובליזציה מתוארת כתופעה בלתי נמנעת, גורפת ובלתי צפויה. רוב הספר עוסק בתופעת הלקסוס ובאפשרויות הגלומות בה ורק מיעוט מדפי הספר עוסקים בעץ הזית. לפי פרידמן, בתקופת המלחמה הקרה השאלה שנשאלה יותר מכל הייתה "מהו גודל הטיל שלך" בעידן הגלובליזציה השאלה הנשאלת יותר מכל היא "מהי מהירות המודם שלך". הפחד במלחמה הקרה היה מפני השמדה בידי אויב מוכר במאבק עולמי קבוע. הפחד בעידן הגלובליזציה הוא מפני שינוי מהיר על ידי אויב שלא ניתן לראותו.

פרידמן כותב אודות מאפייני הגלובליזציה באומרו שאין מלחמה בין שתי מדינות בהן פועלים סניפים של מקדונלד'ס. חברת מקדונלד'ס הפועלת במדינות רבות היא אחת מסמלי הגלובליזציה. טענה זו איננה נכונה בסכסוך הישראלי ערבי, למשל. המלחמה בעידן הגלובליזציה היא עסק יקר הצופן בחובו הפסד כלכלי אדיר והמדינות המאופיינות על ידי הלקסוס יימנעו ממלחמות.

פרידמן מציג שלוש "דמוקרטיזציות" השולטות בעידן הגלובליזציה והן: כספים, טכנולוגיה ומידע. האינטרנט מאפשר יצירת קשר גלובלי בין בני אדם, ידע ומידע. בשנת 1995 נמדדה העוצמה של מדינה או של חברה במספר המחשבים האישיים. בשנת 1998 נמדדה העוצמה על ידי הקישוריות ורוחב הפס ברשתות הפנימיות ובאינטרנט. המפתח לעושר הוא הדרך שהחברה או הארץ צוברים ידע, משיגים שיתוף בידע וקוצרים ידע. ההון האינטלקטואלי הוא בעל חשיבות עצומה.

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר כולל פרק פתיחה, ארבעה חלקים, פרק תודות קצר ומפתח העניינים. ארבעת חלקי הספר הם:

  • איך להתייחס אל המערכת
  • מתחברים למערכת
  • מכת הנגד כלפי המערכת
  • אמריקה והמערכת

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]