תומאס פרידמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תומאס פרידמן

תומאס לורן פרידמןאנגלית: Thomas Lauren Friedman; נולד ב-20 ביולי 1953) הוא עיתונאי, בעל טור וסופר יהודי אמריקאי. משנת 1995 כותב את טור הדעה בענייני חוץ בעיתון הניו יורק טיימס. פרידמן נחשב לליברל מתון, ותומך במודרניזציה של העולם הערבי ובגלובליזציה. ספריו עוסקים ביחסים בינלאומיים.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידמן, יליד 1953, נולד וגדל בפרוור של העיר מיניאפוליס במדינת מינסוטה. בנעוריו בילה שלושה קייצים בקיבוץ החותרים, שליד חיפה.

למד לימודי המזרח התיכון באוניברסיטת ברנדייס במסצ'וסטס, ומאוחר יותר למד שני סמסטרים באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטה האמריקאית בקהיר. לאחר מכן זכה במלגה ללימודים באוניברסיטת אוקספורד באנגליה, והשלים בה תואר שני בלימודי המזרח התיכון.

בשנת 1977 החל לעבוד בסניף של סוכנות הידיעות UPI בלונדון, ובשנת 1979 נשלח לביירות, בירת לבנון. בשנת 1981 התקבל לעיתון "הניו יורק טיימס", ובשנת 1982 נשלח לביירות מטעם העיתון. סיקורו אודות מלחמת לבנון זיכה אותו בפרס פוליצר. בשנים 19841988 הוצב בירושלים, וזכה בפרס פוליצר נוסף, על סיקור האינתיפאדה הראשונה.

שנים מאוחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1989 חזר לארצות הברית ועסק בענייני חוץ, בין היתר במהלכיו של מזכיר המדינה ג'יימס בייקר. בשנת 1993 מונה לכתב העיתון בבית הלבן, ובשנת 1994 החל לכתוב בענייני מדיניות חוץ וכלכלה. בשנת 1995 החל לכתוב טור דעה בענייני חוץ, ובשנים הראשונות התמקד בעיקר בנושאי כלכלה בינלאומית וגלובליזציה. בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001 החל להתמקד באיום הטרור, ובשנת 2002 זכה בפרס פוליצר נוסף. פרידמן תמך ביציאה למלחמת עיראק בשנת 2003, אך מתח ביקורת על המעורבות בעיראק אחרי נפילת שלטונו של סדאם חוסיין.

בשנת 2003 ערך בגדה המערבית סרט תיעודי על גדר ההפרדה, בשנת 2004 ערך בהודו סרט תיעודי על הגלובליזציה ובשנת 2005 ערך באירופה סרט תיעודי על היחסים בין אירופה לארצות הברית.

כתיבתו על ישראל ותהליך השלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידמן נוהג לכתוב רבות על ענייני המזרח התיכון ומתמקד לא מעט בישראל ובתהליך השלום. כתיבתו של פרידמן בנושא הסכסוך במזרח התיכון בעלת השפעה[1][2] ומעוררת הדים. הוא תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול התקפות טרור, אך העביר ביקורת על ממשלת נתניהו ותמך בהפעלת לחץ אמריקאי על ישראל כדי שזו תתפשר בעניין הפלסטיני.

במהלך מבצע עופרת יצוקה כתב פרידמן מאמר שבו טען שמטרת ישראל במלחמת לבנון השנייה הייתה "להרתיע את ארגון חזבאללה וללמד אותו לקח". פרידמן טוען שהוא היה בין הבודדים שקבעו שישראל היא המנצחת במלחמה, בנימוק שלאור הנזקים שהמלחמה הסבה לארגון ולתשתיות האזרחיות בלבנון חזבאללה יחשוב שלוש פעמים לפני ביצוע פעולות מתגרות בגבולה של ישראל. עוד כתב פרידמן באותו מאמר שאינו בטוח האם במבצע עופרת יצוקה מטרת ישראל היא ללמד את החמאס לקח, או להשמידו[3]. בתחילת מבצע עופרת יצוקה בשלהי 2008, שבו ישראל תקפה את מעוזי ארגון חמאס ברצועת עזה הזהיר שפעולה אגרסיבית עלולה להוביל לאסון הומניטרי[3]. יום אחרי אירוע המשט לעזה (2010), אחרי שצפה בסרטי הווידאו שפרסמה ישראל, כתב פרידמן כי המשט היה מלכודת שהוטמנה לישראל, ושהיה כישלון מודיעיני ישראלי בזיהוי המלכודת[4]. במאמר משנת 2007 ביקר פרידמן את מארגני החרם האקדמי על אוניברסיטאות ישראליות והגדירו כפעולה אנטישמית כי החרם מופעל רק נגד ישראל ולא כנגד מדינות אחרות המפרות את זכויות האדם כגון סוריה וסודן[5]. ב-2003 נכתב מאמר המבקר את פרידמן כ"שונא דמוקרטיה", "גזען" וכ"תומך ישראל". נועם חומסקי מוזכר במאמר כמי שטען כלפי פרידמן כי ב-1984 הוא הסתיר מקוראיו מידע שעשוי להציגה באופן שלילי[6].

פרידמן מותח ביקורת על מדיניות ממשלת נתניהו בנושא המשא ומתן עם הפלסטינים. אחרי אישור תוכניות הבנייה בירושלים במהלך ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן קרא פרידמן למדיניות ישראל "סטירה בפרצופו של סגן הנשיא"[7]. שבוע לאחר מכן, השווה את בנימין נתניהו ל"נהג שיכור"[8]. במאמר נוסף ביקר את ישראל ואמר שהיא מתנהגת כמו ילדה מפונקת, ושבקבינט הממשלה יושבים משוגעים. באותו מאמר הוא אמר שיש לו גם תהיות על רצינות אבו מאזן עקב דחיית הצעתו של אולמרט, ולכן קרא לארצות הברית לעזוב את הצדדים לנפשם[9]. בשלהי 2010, לאחר סירוב ישראל להאריך את הקפאת הבניה ביהודה ושומרון, כתב פרידמן כי "על ארצות הברית להפסיק להיות ספק הקראק של ישראל" וש"הנהגת ישראל איבדה קשר למציאות"[10]. ביוני 2010 כתב כי "דווקא בעת שבתוך ישראל שורר שקט ביטחוני חסר תקדים, מתנהל כלפיה בעולם קמפיין דה-לגיטמציה שאף פעם לא היה אלים יותר". הסיבה לכך היא ש"ישראל, שניצחה במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה, עשתה זאת באמצעות טקטיקות דומות לאלו שנקטה בהן סוריה בעת הטבח באל חמה ב-1982 שבו נרצחו עשרות אלפי אזרחים"[11] אנלוגיה זו הביאה אחדים מתומכי ישראל להאשימו כי הוא עושה דה-לגיטמציה לישראל[1][12]. בעקבות ביקורת שכתב פרידמן על התנהלות ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו, נשמעו בישראל קולות נגדו הקובעים שהוא עוין למדינת ישראל. יש שטענו שעל כלי התקשורת במדינה להימנע מדיווחים הנותנים חשיפה מופרזת לדבריו[13]. אחרים אמרו שהוא תומך של ישראל שיש להטות אוזן לעצותיו[2]. לאחר כישלון שיחות השלום בין ממשלת נתניהו לרשות הפלסטינית בשלהי 2010, כתב פרידמן שכדאי לארצות הברית להניח לצדדים לנפשם[14]. בתחילת חודש פברואר 2011, עת מהומות ההפיכה במצרים, חזר בו פרידמן וקרא לנשיא ארצות הברית ברק אובמה להוביל את ישראל והפלסטינים אל שולחן המשא והמתן, באמרו שלאור המצב החדש במזרח התיכון "זה חיוני לעתיד ישראל"[15]. לאחר ההפיכה במצרים ביקר פרידמן את ישראל, טען כי היא ניצלה את המהומות לצורכי תעמולה וכינה אותה "הממשלה המנותקת מאז ומעולם, ממשלה חסרת דמיון, תוצאה של "נישואי קרובים... שגורמים בבית הלבן נגעלים ממנה"[16].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתביו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 דורי גולד, תום פרידמן כתמרור אזהרה לישראל, באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה
 2. ^ 2.0 2.1 בן-דרור ימיני, לפני שיהיה מאוחר, באתר nrg מעריב, 5 בנובמבר 2010
 3. ^ 3.0 3.1 "?Israel’s Goals in Gaza"
 4. ^ "When Friends Fall Out"
 5. ^ "A Boycott Built on Bias"
 6. ^ "The Geraldo Rivera of the New York Times"
 7. ^ יונתן ובר, ניו-יורק טיימס: אישור הבנייה - "סטירה לפרצוף", באתר ynet, 11 במרץ 2010
 8. ^ יצחק בן-חורין, תומס פרידמן מניו-יורק טיימס: "נהג שיכור בי-ם", באתר ynet, 14 במרץ 2010
 9. ^ "Just Knock It Off"
 10. ^ תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס, תומאס פרידמן: "על ארה"ב להפסיק להיות ספק הקראק של ישראל", באתר הארץ, 12 בדצמבר 2010
 11. ^ "War, Timeout, War, Time ..."
 12. ^ Friedman, 'Al-Hama Rules' & Israel, באתר IsraCast,‏ 13 ביולי 2010
 13. ^ יעקב אחימאיר, תום פרידמן - בסך הכל, עיתונאי, באתר עיתון ישראל היום, 25 באוקטובר 2010
 14. ^ צח יוקד, הפרשן הבכיר לאובמה: צא מהתמונה במזה"ת, באתר nrg‏, 9 בנובמבר 2009
 15. ^ יצחק בן חורין, פרידמן: "נתניהו עלול להיות המובארק של השלום", באתר ynet, 3 בפברואר 2011
 16. ^ פרידמן: ישראל מנותקת. בבית הלבן נגעלים מכם, באתר ynet, 14 בפברואר 2011