המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המועצה לביטחון לאומי של ארצות הבריתאנגלית: National Security Council או בר"ת: NSC) היא הגוף המייעץ לנשיא ארצות הברית בנושאי מדיניות חוץ וביטחון לאומי.

המועצה הוקמה ב-1947 על פי חוק הביטחון הלאומי, על ידי חוק הביטחון הלאומי (1947) שנחתם על ידי הנשיא הארי טרומן. כוונת החקיקה הייתה למסד את התיאום בין כל הזרועות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית (לתוך מחלקת ההנגה) ובין גופי ביטחון ומודיעין אחרים כגון ה-CIA וה-FBI, והחל מ-1952 גם ה-NSA, ולייסד גוף שיתאם בין סוכנויות הממשל האמריקניות לצורך הייעוץ היעיל ביותר לנשיא בתחום ביטחון לאומי. משנת 1949 המועצה משתייכת למשרד הרשות המבצעת של נשיא ארצות הברית ואחראית על ניהול חדר המצב של הבית הלבן.

בראש המועצה עומד נשיא ארצות הברית ועד 2017 שאר החברים הקבועים בה כללו את סגן הנשיא, מזכיר המדינה, מזכיר ההגנה, מזכיר האוצר והיועץ לביטחון לאומי. יועצים קבועים למועצה בתחומי ביטחון ומודיעין הם יושב ראש המטות המשולבים ומנהל המודיעין הלאומי. בכל כינוס מועצה משתתפים גם ראש סגל הבית הלבן, היועץ המשפטי של הנשיא ועוזר הנשיא למדיניות כלכלית. התובע הכללי וראש משרד הניהול והתקציב מוזמנים לדיונים בהתאם לאחריותם, יועצים ומנהלי זרועות ביטחון ומודיעין אחרים מוזמנים על פי מידת הצורך.

דונלד טראמפ ערך שינויים למועצה בתחילת נשיאותו, כאשר החברים הקבועים שצורפו הם מזכיר האנרגיה, מזכיר ביטחון המולדת, שגריר ארצות הברית באומות המאוחדות, היועץ לביטחון המולדת. כאשר יהיו דיונים בנושאים כלכליים בינלאומיים יצורפו נציב הסחר של ארצות הברית, מזכיר המסחר ועוזר הנשיא למדיניות כלכלית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]