מזכיר האוצר של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מזכיר האוצר של ארצות הבריתאנגלית: United States Secretary of the Treasury) הוא ראש מחלקת האוצר של ארצות הברית, האחראי למערכת הפיננסית והכספים של ארצות הברית, ועד לשנת 2003 לכמה סוגיות בנושא ביטחון והגנת המולדת. משרה זו בממשל הפדרלי של ארצות הברית מקבילה לתפקיד שר האוצר במדינות רבות, כולל ישראל.

עד לשנת 2003 סוכנויות פדרליות רבות העוסקות באכיפת החוק היו שייכות למחלקת האוצר, וכמשתמע מכך תחת אחריותו של מזכיר האוצר. עם הקמת המחלקה לביטחון המולדת של ארצות הברית, הועברו סוכנויות אלו למחלקה זו ולאחרות. בין הסוכנויות שהועברו ניתן למנות את רשות המסים האמריקנית, הרשות לאכיפת נושאי האלכוהול, הטבק, הנשק, וחומרי הנפץ, והשירות החשאי של ארצות הברית.

בין השאר, אחראי מזכיר האוצר על אישור המטבעות והשטרות האמריקניים, וחתימתו מתנוססת על כל השטרות המודפסים. כמו כן מזכיר האוצר הוא ראש קרן החירום לייצוב הכלכלה של ארצות הברית, שהוקמה בשנת 2008 עם תחילת משבר הסאבפריים.

משכורת מזכיר האוצר (נכון ל-2013) היא 191,300 דולר לשנה.

בין השנים 1784-1789 נוהלה מערכת הכספים על ידי ועד של שלושה מומחים. בשנת 1789 הוחלט למנות במקום הוועד מזכיר.

הראשון שכיהן בתפקיד היה אלכסנדר המילטון, ממייסדי ארצות הברית. בתחילה רצה ג'ורג' וושינגטון למנות לתפקיד את רוברט מוריס, מי שכיהן בתפקיד מקביל בקונגרס הקונטיננטלי. כשסירב מוריס לתפקיד הציע במקומו את המילטון, שלבסוף אכן התמנה לכך.

ב-27 בפברואר 2013 אישר הסנאט של ארצות הברית את מינויו של ג'ייקוב לו למזכיר האוצר, ולמחרת הושבע והחל את כהונתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]