המפלגה הליברלית דמוקרטית של גרמניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המפלגה הליברלית דמוקרטית של גרמניה הייתה מפלגה שפעלה בגרמניה המזרחית, הייתה בעלת 52 מושבים בפולקסקאמר כחלק מהחזית הלאומית של גרמניה הדמוקרטית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה נוסדה בתום מלחמת העולם השנייה בשטח הכיבוש הסובייטי בשנת 1945 על ידי חברים לשעבר במפלגה הדמוקרטית הגרמנית ומפלגת העם הגרמנית בראשותו של מנפריד קורל. בתחילה מצע המפלגה היה ליברלי והיא תמכה בזכות הקניין וביזמות פרטית, אולם בעקבות לחץ שהופעל עליה מצד מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה, מפלגת השלטון בגרמניה המזרחית, היא נטשה את התנגדותה לקומוניזם והפכה למעשה למפלגת לוויין של מפלגת השלטון.

המפלגה התמודדה כחלק מהחזית הלאומית של גרמניה הדמוקרטית בבחירות לפולקסקאמר בשנת 1949 וזכתה ב-25 מושבים בפרלמנט. המפלגה לא תיפקדה באופן עצמאי ובפועל הייתה כלי בידי מפלגת האיחוד הסוציאליסטי כדי לגייס תמיכה למשטר בקרב שכבות הביניים.

לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי המפלגה חזרה למצע הליברלי שלה והתחילה לפעול באופן עצמאי תוך שהיא מצטרפת לקואליציה של מפלגות דמוקרטיות, מנהיג המפלגה מנפרד גרלך ניבחר לראשות ממשלת גרמניה המזרחית. לאחר איחוד גרמניה המפלגה התמזגה עם המפלגה החופשית-דמוקרטית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]