המפלגה הדמוקרטית הגרמנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המפלגה הדמוקרטית הגרמנית
Deutsche Demokratische Partei
מדינה רפובליקת ויימאר עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים Erich Koch-Weser עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1918–1933 (כ־15 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות ליברליזם, רפובליקניזם, ליברליזם חברתי עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה ברלין עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית מרכז
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דגלי נייר מקמפיין הבחירות של המפלגה בבחירות למועצת העיר ברלין 1929
כינוס מפלגתי בארמון הספורט של ברלין, 1925. נואם וילי הלפאך, מועמד המפלגה לנשיאות.

המפלגה הדמוקרטית הגרמניתגרמנית: Deutsche Demokratische Partei, DDP) הייתה מפלגה ליברלית פרוגרסיבית ברפובליקת ויימאר, חלק מקואליציית ויימאר השמאלית-מרכזית (שמנתה גם את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה, מפלגת המרכז הגרמנית והאיגודים המקצועיים).

היסטוריה ואידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת הקיסרות הגרמנית התקיימה המפלגה הליברלית הלאומית, שריכזה סביבה תעשיינים ובעלי הון ודגלה בליברליזם כלכלי ובלאומיות גרמנית לוחמנית ונחרצת בתחום יחסי החוץ. לאחר תבוסתה של גרמניה התפרקה המפלגה. הפלג השמאלי שלה, יחד עם שברי-מפלגות פרוגרסיביות יצר את המפלגה הדמוקרטית, בעוד שהפלג הימני, בראשותו של גוסטב שטרזמן, יצר את מפלגת העם הגרמנית. בראשות המפלגה ניצבו פרידריך נאומן, תאודור וולף והוגו פרויס.

המפלגה הגדירה את עצמה כביתם של "הרפובליקנים הרציונלים" (Vernunftrepublikaner), שתמכו ברפובליקניזם והתנגדו לסוציאליזם. המפלגה ביקשה לשמר חוק וסדר, התנגדה הן לקומוניזם ולמהפכות השמאל בגרמניה והן לחוזה ורסאי, סלדה מלאומנות, אנטישמיות ורודנות מכל סוג ותמכה בקידום מתון של מודרניזציה. בשל המחויבות לדמוקרטיה, שיתפה המפלגה הדמוקרטית כוחות עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ומפלגת המרכז ליצירת קואליציית המרכז-שמאל שהובילה את הרפובליקה במשך רוב שנותיה. המפלגה פנתה לקהל עירוני של המעמד הבינוני, בעיקר מועסקים בשירות הציבורי ואקדמאים, רבים מהם יהודים.

המפלגה הייתה חברה בכל הממשלות בשנים 19181931. עם ההקצנה ימינה של המערכת הפוליטית הגרמנית התדרדרו הישגי המפלגה בבחירות ולקראת בחירות 1930 חברה לאיגוד הגרמנים הצעירים (Jungdeutscher Orden, Jungdo) הימני-קורפורטיסטי ליצירת "מפלגת המדינה הגרמנית" (Deutsche Staatspartei, DStP), דבר שהוביל קבוצה שמאלית-פציפיסטית שהתגבשה במפלגה בראשותו של לודוויג קווידה לפרישה מהמפלגה. בבחירות שהתקיימו במרץ 1933 רצה המפלגה כחטיבה עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה.

לאחר עליית הנאצים לשלטון ב-1933 וחיקוק חוק ההסמכה, חדלה המפלגה להתקיים.

חברים לשעבר במפלגה היו בין מייסדי המפלגה הדמוקרטית החופשית והמפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמניתמערב גרמניה) והמפלגה הליברלית דמוקרטית של גרמניהמזרח גרמניה) לאחר מלחמת העולם השנייה.

מפלגה יהודית-ליברלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין החותמים על הצהרת הכוונות שהובילה ליצירת המפלגה ב-1918 נמנו פרופסורים רבים, חלקם הגדול ממוצא יהודי ובהם אלברט איינשטיין[1]. שניים מבין מייסדיה, תאודור וולף והוגו פרויס היו ממוצא יהודי. המפלגה קודמה גם מעל דפי עיתוניו של המו"ל היהודי רודולף מוסה. בסיס תומכים יהודי זה נעוץ במקורה ההיסטורי של המפלגה. בתקופת הקיסרות הייתה תמיכה מסורתית של יהודים מהמעמד הבורגני האמיד במפלגה הליברלית הלאומית ורובם מצאו את ביתם הפוליטי לאחר המלחמה במפלגה הדמוקרטית. המפלגה שלחה נציגים יהודים לכל מוסדות השלטון ומשורותיה יצא גם המדינאי הבכיר ביותר בגרמניה ושר החוץ היהודי היחיד שלה, ולטר רתנאו.

עם ההקצנה ימינה וניסיונות החבירה לארגונים לאומניים יותר, מצאו עצמם היהודים חברי ותומכי המפלגה היהודית-אינטלקטואלית במיעוט. המיזוג עם איגוד הגרמנים הצעירים (שהיה סגור לחברים יהודים) גרם לפיצול גם בין יהודיה, חלקם פרשו יחד עם קווידה, בעוד שאחרים היו אדריכלי החיבור בין המפלגה הליברלית המיושבת לבין מעיין החיים הגרמניים הצעירים. השאלה היהודית הייתה לגורם מפלג בתוך האיחוד החדש, שגרם גם לבלבול בקרב המצביעים היהודיים המסורתיים של המפלגה, שקיבלו מסרים סותרים, דבר שבא לידי ביטוי בירידת כוחה של המפלגה בבחירות (במקום שתתחזק עקב האיחוד)[2].

מצב בבחירות הכלליות ברפובליקת ויימאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחירות אחוז מושבים ברייכסטאג מתוכם יהודים[3] הערה
19 בינואר 1919 18.56 75 אין נתון
6 ביוני 1920 8.46 45 8
4 במאי 1924 5.65 28 4
7 בדצמבר 1924 6.34 32 4
20 במאי 1928 4.81 25 5
14 בספטמבר 1930 3.78 20 3 כ"מפלגת המדינה הגרמנית"
31 ביולי 1932 1.01 4 1
- " -
6 בנובמבר 1932 0.95 2 0
- " -
5 במרץ 1933 0.85 5 0 כחטיבה במפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה

מקור: נתוני הבחירות לרייכסטאג ברפובליקת ויימאר

חברים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]