המתקפה האווירית הסורית ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המתקפה האווירית הסורית ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים היא מתקפה רחבת היקף של 132 מטוסי קרב סוריים על יעדים רבים בצפון ישראל ב-6 באוקטובר 1973, יומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים. המתקפה הפתיעה את צה"ל שלא נערך מבעוד מועד לבלימתה וספג את תוצאותיה.

המתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקפה תוכננה כך שהמטוסים הסוריים יגיעו אל המטרות בשעה 13:55 בדיוק. חמש דקות לאחר מכן בשעה 14:00 תוכננה הרעשה ארטילרית אינטנסיבית לאורך כל חזית רמת הגולן שתפתח את המתקפה קרקעית. במקביל למתקפה הסורית בוצעה מתקפה רחבה מתואמת קרקעית ואווירית של צבא מצרים בסיני. כשני שלישים מהמטוסים הסורים שהשתתפו במתקפה היו מטוסי הפצצה שטסו במבנים למטרות ישראליות ברמת הגולן וכשליש מטוסי יירוט מדגם מיג 21 ששימשו לחיפוי מפני מטוסי יירוט ישראליים.

החל מהשעה 13:45 המריאו מבנים של מטוסי קרב משדות התעופה בסוריה בדרכם למטרות איכות בצפון מדינת ישראל. ביחידת האזנה 848 של חיל המודיעין התקבלו אינדיקציות להמראות הרבות ללא מתן אישורי המראה בדרך הרגילה אלא בדממת אלחוט. המטוסים חדרו בגובה נמוך בנתיבים שבהם כיסוי המכ"ם הישראלי חלקי ובדממת אלחוט. בחלוף דקות אחדות נקלטה על צגי המכ"ם ביחידת הבקרה האווירית הצפונית התראה על תנועת עשרות מטוסים בדרכם לעבר ישראל בנתיבים רבים. במקביל להתראות יחידת הבקרה האווירית הישראלית ויחידה 848 נתקבלו במטה חיל האוויר הישראלי ידיעות על חדירת מבני מטוסים רבים לסיני.

בעת קבלת ההתרעה על המתקפה היה חלק גדול ממטוסי חיל האוויר הישראלי בשלבי החלפת חימוש ולא היה ערוך להזנקה, לאחר שמכה מקדימה על שדות התעופה הסוריים, שאליה נערך, לא אושרה על ידי הממשלה שלוש וחצי שעות קודם לכן. משנתרבו ההתראות בדבר המתקפה המתקרבת פקד מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף בני פלד על המראת כל מטוסי חיל האוויר להגנת שמי המדינה, כולל מטוסים שהיו עמוסים בפצצות ומטוסי סקייהוק שאינם מיועדים לקרבות אוויר. בכך נמנעה הפעלתם למשימות התקפיות חיוניות למשך מספר שעות.

מטוסי חיל האוויר הישראלי שהוזנקו ביקשו הנחיות מהבקרה האווירית אולם המתקפה הרחבה המצרית-סורית הקשתה על השליטה והטייסים הונחו לבצע מעגלי המתנה. חלק מהטייסים שמטוסיהם היו חמושים בפצצות הונחו לטוס אל הים התיכון ולהשליך אליו את הפצצות.

בשל העומס על הבקרה הישראלית וההפתעה, מטוסי חיל האוויר הסורי התקיפו בו זמנית את היעדים הישראלים ללא הפרעה של מטוסי חיל האוויר הישראלי. מלבד פגיעה של סוללת הוק במבנה שטס מעל לבנון בנתיב חודר והפלת מטוס יירוט מדגם מיג 21 על ידי מבנה מטוסי מיראז' 3 ישראלי, לא נפגע אף מטוס סורי מבין עשרות המטוסים שתקפו מטרות ישראליות ברמת הגולן.

משנתבקש מפקד חיל האוויר הישראלי על ידי הרמטכ"ל דוד אלעזר לצאת לתקיפת שדות התעופה הסוריים באותו היום נענה כי חיל האוויר אינו ערוך למשימה. לימים נמתחה ביקורת על האופן שבו הופעל חיל האוויר ביומה הראשון של המלחמה באופן שאינו אפקטיבי.

יעדי המתקפה הסורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסורים מעולם לא פרסמו את פרטי המתקפה. פרטי המתקפה נאספו מעדויות של כוחות צה"ל ומפרסומים סוביטיים.

היעד מבנה המטוסים התוקף המשוער תיאור התקיפה והתוצאה
לא ידוע 8 סוחוי 20 או יותר שמיניית המטוסי סוחוי 20 אותרו בשעה 13:51 מעל לבנון בנתיב חדירה מצפון על ידי סוללת טילי הוק הממוקמת בצפת. הסוללה שיגרה לעברם 2 טילים שפגעו בשעה 13:54 ככל הנראה במטוס אחד מעל הכפר בליידה שבדרום לבנון כ- 4.5 ק"מ מצפון למלכיה. לאחר הפגיעה נסוגו המטוסים הסוריים הנותרים צפונה וחזרו לשטח סוריה מבלי שביצעו את משימתם.
יב"א 506 4 מיג 17 רביעיית המטוסים הטילו פצצות בזה אחר זה בשעה 13:56 אך החטיאו את הבסיס הממוקם בפסגת הר מירון. הפצצות פגעו בשוליים המערביים של הר מירון. לבסיס לא נגרם נזק.
מטרות מזדמנות 4 מיג 17 רביעיית המטוסים ליוו את רבעיית המטוסים שנשלחו להפצצת יב"א 506. לאחר שנסתיימה משימת הלווי שבו המטוסים המלווים לאורך רמת הגולן ותקפו בירי תותחים מטרות מזדמנות. נפגעו כלי רכב ומבנה מסגריית קיבוץ כפר גלעדי.
לא ידוע 2 מיג 21 זוג המטוסים חדרו מסוריה לבקעא בלבנון. כנגדם הזניקה הבקרה רביעיית מטוסי מיראז' 3 שהיו בכוננות ירוט. בקרב אוויר הופל בשעה 14:00 לערך אחד ממטוסי המיג בטיל שפריר. הקרב נפסק עקב מחסור בדלק של מטוסי המיראז.
מחנה יצחק 4 סוחוי 7 המחנה שימוש כמפקדת אוגדה 36. למחנה נגרם נזק כבד, נפגעו מבנים ונותק החשמל. בהתקפה נהרגו שני חיילי צה"ל ונפצעו שישה. היו אלה ההרוגים הראשונים של צה"ל במלחמה.
הר אביטל 4 סוחוי 7 על ההר בסיס מודיעין, קשר ותצפית ארטילרית ארוכת טווח. מטוסי התקיפה חצו את הגבול בשעה 13:54 הופעת המטוסים הפתיעה את חיילי הבסיס ואת צוות נ"מ קני 20 מ"מ שהיה בכוננות. המטוסים הסתדרו בשורה עורפית והטילו פצצות-מצנח במהלך טיסה נמוכה מצפון לדרום מבלי שנורתה לעברם אש ישראלית. לאחר הטלת הפצצות המטוסים פנו צפונה ומזרחה חזרה לשטח סוריה. הפצצות פגעו בחצר הבסיס חלקן לא התפוצצו. מתקני הבסיס לא נפגעו. בדרך חזרה ירה זוג מטוסים על משאית צבאית ישראלית והשמיד אותה.
מוצב החרמון זוג או רבעיית מיג 17 או סוחוי 7 המטוסים חדרו משטח סוריה ללבנון ומשם מזרחה אל המוצב. המטוסים הטילו פצצות בשעה 13:55 לערך על המוצב ועל השיפוליים המזרחיים של ההר. פצצה אחת פגעה פגיעה ישירה בגג המוצב ומשביתה אנטנות קשר ומודיעין, זיעזע את הבונקר שבו שהו עשרות חיילים ויצר אבק רב שהקשה על הראות.
חניון טנקים בחושניה רבעיית סוחוי 7 המטוסים חדרו משטח סוריה בגובה נמוך וטסו מערבה אל חניון טנקים של שתי פלוגות בחטיבה 188 (פלוגות 74ז' ופלוגה 53ג'). המטוסים הטילו פצצות מגובה נמוך שהחטיאו את החניון. לא נגרם נזק.
תל פארס רבעיית סוחוי 7 על תל פארס שהוא הר געש כבוי בגובה 890 מ' היה מוצב צה"ל שבו תצפית מודיעין ותצפית תותחנים ארוכת טווח. המטוסים חדרו משטח סוריה בגובה נמוך והגיעו אל מעל התל כאשר כבר החלה הפגזה סורית כבדה עליו שיצרה אובך. המטוסים הסוריים הטילו פצצות-מצנח על התל שהחטיאו. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
מוצב 105 זוג מיג 17 המוצב בממוקם ממזרח לתל ורדה. במוצב החזיקו חיילי גולני. המטוסים חלפו ביעף נמוך אחד והטילו פצצות שהחטיאו את המוצב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
סוללת תותחים בבוקעתה זוג מיג 17 הסוללה היתה ממוקמת מצפון לבוקעתה וממערב לתל כרמים. פצצה אחת פגעה פגיעה ישירה בגג בונקר הפיקוד אך לא גרמה לפגיעה בחיילים ששהו בו. גם שאר הפצצות שהוטלו לא גרמו לנפגעים ולא נגרמו נזק.
2 סוללת מרגמה בברכת רם זוג מיג 17 שתי הוללות מרגמה 160 מ"מ היו ממוקמת באיזור ברכת רם. זוג מטוסי המיג ירו בשתי הסוללות בתותחים. הירי לא גרם לנפגעים ולא גרם לנזק. לאחר התקיפה דילגו הסוללות הישראליות לאחור אל מאחורי הר אודם.
תל חרמונית זוג מיג 17 על התל תצפית מודיעין וארטילריה. כל הפצצות שהוטלו על התל מחטיאות. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
חניון טנקים ליד צומת ואסט זוג מיג 17 חניון פלוגתי מחטיבה 188 הותקף בהפצצה. כל הפצצות שהוטלו החטיאו. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
תל חזקה זוג מיג 17 התל לא היה מאוייש באותה העת. לא ברור מהי מטרת ההפצצה. מוצב 109 שממוקם מזרחית לתל לא הופצץ. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
מוצב 111 מטוס אחד או זוג מיג 17 המוצב הוחזק על ידי גדוד 50 של הנח"ל. פצצה אחת פגעה בביתן הש.ג. בהפצצה לא היו נפגעים ופרט להרס שער הכניסה למוצב לא נגרם נזק.
מחנה ג'וחדר זוג מיג 17 המחנה הוחזק על ידי פלוגת שריון מחטיבה 188. הפצצה בוצעה כשצוותי השריון היו בטנקים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

תוצאות המתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שר ההגנה הסורי מוסטפא טלאס כתב בספר זכרונותיו כי במתקפה הופלו 4 מטוסים סוריים על ידי כוח ההגנה הקרקעית של ישראל.


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]