המתקפה האווירית הסורית ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המתקפה האווירית המצרית ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים
מלחמה: מלחמת יום הכיפורים
תאריך הסכסוך 6 באוקטובר 1973
מקום רמת הגולן, הגליל העליון
תוצאה הפתעה לצה"ל, פגיעה במספר מתקנים
הצדדים הלוחמים

סוריהסוריה סוריה

ישראלישראל ישראל

מנהיגים
חאפז אל אסד  גולדה מאיר 
מפקדים

אלוף בני פלד

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המתקפה האווירית הסורית ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים היא מתקפה רחבת היקף של 132 מטוסי קרב סוריים על יעדים צבאיים ברמת הגולן ובגליל העליון. המתקפה החלה ב-6 באוקטובר 1973 בשעה 13:55 והייתה זו שפתחה את מלחמת יום כיפור בחזית הצפון. המתקפה הפתיעה את צה"ל שלא נערך מבעוד מועד לבלימתה וספג את תוצאותיה.

התכנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקפה נועדה להוות מכה מקדימה שתפתח את המלחמה בין ישראל לסוריה. המתכננים הסוריים מסרו את תכנון המבצע ליועצים סובייטים. הסובייטים ייעצו לסורים להימנע מגיחות עמוקות לשטח ישראל מתוך הערכה שחלק גדול מהמטוסים יופלו עוד בטרם יגיעו אל המטרות.[1] בעקבות הערכות אלה באשר לאבדות צמצמו הסורים את יעדי התקיפה והסתפקו בתכנית לפגיעה בבסיסי צה"ל ברמת הגולן ובגליל העליון ובחניוני טנקים של חטיבה 188 הסדירה שהיו פזורים לאורך חזית רמת הגולן. לא נכללו בתוכנית ההתקפה חניוני טנקים של חטיבה 7 שנפרשו עקב העלאת הכוננות זמן קצר לפני פרוץ המלחמה לאורך חזית רמת הגולן. המתקפה תוכננה כך שהמטוסים הסוריים יגיעו אל המטרות בשעה 13:55 בדיוק. חמש דקות לאחר מכן, בשעה 14:00, תוכננה הרעשה ארטילרית אינטנסיבית לאורך כל חזית רמת הגולן שתפתח את המתקפה הקרקעית. זמן המתקפה האווירית הסורית תואם עם המתקפה האווירית של צבא מצרים בסיני. כשני שלישים מהמטוסים הסורים שהוקצו למתקפה היו מטוסי הפצצה שטסו במבנים למטרות ישראליות ברמת הגולן וכשליש מטוסי יירוט מדגם מיג 21 ששימשו לחיפוי מפני מטוסי יירוט ישראליים שעלולים היו לזנב במטוסי ההפצצה הסוריים ופיטרלו מעל שטח סוריה. במהלך ההתקפה הוכנסו כל 31 סוללות הטק"א הסוריות שהיו פרושות לאורך חזית רמת הכולן למצב נצור וזאת במטרה למנוע הפלה של מטוסים סוריים באש ידידותית.

המתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהשעה 13:45 המריאו מבנים של מטוסי קרב משדות התעופה בסוריה בדרכם למטרות איכות בצפון מדינת ישראל. ביחידת האזנה 848 של חיל המודיעין התקבלו אינדיקציות להמראות הרבות ללא מתן אישורי המראה בדרך הרגילה אלא בדממת אלחוט. המטוסים חדרו בגובה נמוך בנתיבים שבהם כיסוי המכ"ם הישראלי חלקי ובדממת אלחוט. בחלוף דקות אחדות נקלטה על צגי המכ"ם ביחידת הבקרה האווירית הצפונית התראה על תנועת עשרות מטוסים בדרכם לעבר ישראל בנתיבים רבים. במקביל להתראות יחידת הבקרה האווירית הישראלית ויחידה 848 נתקבלו במטה חיל האוויר הישראלי ידיעות על חדירת מבני מטוסים רבים לסיני.

בעת קבלת ההתרעה על המתקפה היה חלק גדול ממטוסי חיל האוויר הישראלי בשלבי החלפת חימוש ולא היה ערוך להזנקה, לאחר שמכה מקדימה על שדות התעופה הסוריים, שאליה נערך, לא אושרה על ידי הממשלה שלוש וחצי שעות קודם לכן. משנתרבו ההתראות בדבר המתקפה המתקרבת, פקד מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף בני פלד על המראת כל מטוסי חיל האוויר להגנת שמי המדינה, כולל מטוסים שהיו עמוסים בפצצות ומטוסי סקייהוק שאינם מיועדים לקרבות אוויר. בכך נמנעה הפעלתם למשימות התקפיות חיוניות למשך מספר שעות.

מטוסי חיל האוויר הישראלי שהוזנקו ביקשו הנחיות מהבקרה האווירית אולם המתקפה הרחבה המצרית-סורית הקשתה על השליטה והטייסים הונחו לבצע מעגלי המתנה. חלק מהטייסים שמטוסיהם היו חמושים בפצצות הונחו לטוס אל הים התיכון ולהשליך אליו את הפצצות.

בשל העומס על הבקרה הישראלית וההפתעה, מטוסי חיל האוויר הסורי התקיפו בו זמנית את היעדים הישראלים ללא הפרעה של מטוסי חיל האוויר הישראלי. מלבד פגיעה של סוללת הוק במבנה שטס מעל לבנון בנתיב חודר והפלת מטוס יירוט מדגם מיג 21 על ידי מבנה מטוסי מיראז' 3 ישראלי, לא נפגע אף מטוס סורי מבין עשרות המטוסים שתקפו מטרות ישראליות ברמת הגולן. בסיום ההפצצה הוכנסו 31 סוללות הטק"א הסוריות שהיו פרושות בחזית רמת הגולן לכוננות יירוט והצליחו להפיל 2 מטוסי סקייהוק ישראלים שהוזנקו למשימת סיוע לכוחות צה"ל הקרקעיים.

משנתבקש מפקד חיל האוויר הישראלי על ידי הרמטכ"ל דוד אלעזר לצאת לתקיפת שדות התעופה הסוריים באותו היום נענה כי חיל האוויר אינו ערוך למשימה. לימים נמתחה ביקורת על האופן שבו הופעל חיל האוויר ביומה הראשון של המלחמה באופן שאינו אפקטיבי.

יעדי המתקפה הסורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסורים מעולם לא פרסמו את פרטי המתקפה. פרטי המתקפה נאספו מעדויות של כוחות צה"ל ומפרסומים סוביטיים.

היעד מבנה המטוסים התוקף המשוער תיאור התקיפה והתוצאה
לא ידוע 8 סוחוי 20 או יותר שמיניית המטוסים אותרו בשעה 13:51 מעל לבנון בנתיב חדירה מצפון על ידי מכ"ם סוללת טילי ההוק הממוקמת בצפת. הסוללה שיגרה לעברם 2 טילים שפגעו בשעה 13:54 ככל הנראה במטוס אחד מעל הכפר בליידה שבדרום לבנון כ- 4.5 ק"מ מצפון למלכיה. לאחר הפגיעה נסוגו המטוסים הסוריים הנותרים צפונה וחזרו לשטח סוריה מבלי שחדרו למרחב האווירי הישראלי ומבלי שביצעו את משימתם.
יב"א 506 4 מיג 17 רביעיית המטוסים הטילו פצצות בזה אחר זה בשעה 13:56 אך החטיאו את הבסיס הממוקם בפסגת הר מירון. הפצצות פגעו בשוליים המערביים של הר מירון. לבסיס לא נגרם נזק.
מטרות מזדמנות 4 מיג 17 רביעיית המטוסים ליוו את רביעיית המטוסים שנשלחו להפצצת יב"א 506. לאחר שנסתיימה משימת הליווי שבו המטוסים המלווים לאורך רמת הגולן ותקפו בירי תותחים מטרות מזדמנות. נפגעו כלי רכב ומבנה מסגריית קיבוץ כפר גלעדי.
לא ידוע 2 מיג 21 זוג המטוסים חדרו מסוריה לבקעא בלבנון. כנגדם הזניקה הבקרה רביעיית מטוסי מיראז' 3 שהיו בכוננות יירוט. בקרב אוויר הופל בשעה 14:00 לערך אחד ממטוסי המיג בטיל שפריר. הקרב נפסק עקב מחסור בדלק של מטוסי המיראז'.
מחנה יצחק 4 סוחוי 7 המחנה שימש כמפקדת אוגדה 36. למחנה נגרם נזק כבד, נפגעו מבנים ונותק החשמל. בהתקפה נהרגו שני חיילי צה"ל ונפצעו שישה. היו אלה ההרוגים הראשונים של צה"ל במלחמה.
הר אביטל 4 סוחוי 7 על ההר בסיס מודיעין, קשר ותצפית ארטילרית ארוכת טווח. מטוסי התקיפה חצו את הגבול בשעה 13:54 הופעת המטוסים הפתיעה את חיילי הבסיס ואת צוות נ"מ קני 20 מ"מ שהיה בכוננות. המטוסים הסתדרו בשורה עורפית והטילו פצצות-מצנח במהלך טיסה נמוכה מצפון לדרום מבלי שנורתה לעברם אש ישראלית. לאחר הטלת הפצצות המטוסים פנו צפונה ומזרחה חזרה לשטח סוריה. הפצצות פגעו בחצר הבסיס וחלקן לא התפוצצו. מתקני הבסיס לא נפגעו. בדרך חזרה ירה זוג מטוסים על משאית צבאית ישראלית והשמיד אותה.
מוצב החרמון זוג או רביעיית מיג 17 או סוחוי 7 המטוסים חדרו משטח סוריה ללבנון ומשם מזרחה אל המוצב. המטוסים הטילו פצצות בשעה 13:55 לערך על המוצב ועל השיפולים המזרחיים של ההר. פצצה אחת פגעה פגיעה ישירה בגג המוצב והשביתה אנטנות קשר ומודיעין, זיעזעה את הבונקר שבו שהו עשרות חיילים ויצרה אבק רב שהקשה על הראות.
חניון טנקים בחושניה רבעיית סוחוי 7 המטוסים חדרו משטח סוריה בגובה נמוך וטסו מערבה אל חניון טנקים של שתי פלוגות בחטיבה 188 (פלוגות 74ז' ופלוגה 53ג'). המטוסים הטילו פצצות מגובה נמוך שהחטיאו את החניון. לא נגרם נזק.
תל פארס רבעיית סוחוי 7 על תל פארס שהוא הר געש כבוי בגובה 890 מ' היה מוצב צה"ל שבו תצפית מודיעין ותצפית תותחנים ארוכת טווח. המטוסים חדרו משטח סוריה בגובה נמוך והגיעו אל מעל התל כאשר כבר החלה הפגזה סורית כבדה עליו שיצרה אובך. המטוסים הסוריים הטילו פצצות-מצנח על התל שהחטיאו. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
מוצב 105 זוג מיג 17 המוצב בממוקם ממזרח לתל ורדה. במוצב החזיקו חיילי גולני. המטוסים חלפו ביעף נמוך אחד והטילו פצצות שהחטיאו את המוצב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
סוללת תותחים בבוקעתה זוג מיג 17 הסוללה הייתה ממוקמת מצפון לבוקעתה וממערב לתל כרמים. פצצה אחת פגעה פגיעה ישירה בגג בונקר הפיקוד אך לא גרמה לפגיעה בחיילים ששהו בו. גם שאר הפצצות שהוטלו לא גרמו לנפגעים ולא נגרם נזק.
2 סוללת מרגמה בברכת רם זוג מיג 17 שתי סוללות מרגמה 160 מ"מ היו ממוקמת באזור ברכת רם. זוג מטוסי המיג ירו בשתי הסוללות בתותחים. הירי לא גרם לנפגעים ולא גרם לנזק. לאחר התקיפה דילגו הסוללות הישראליות לאחור אל מאחורי הר אודם.
תל חרמונית זוג מיג 17 על התל תצפית מודיעין וארטילריה. כל הפצצות שהוטלו על התל החטיאו. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
חניון טנקים ליד צומת ואסט זוג מיג 17 חניון פלוגתי מחטיבה 188 הותקף בהפצצה. כל הפצצות שהוטלו החטיאו. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
תל חזקה זוג מיג 17 התל לא היה מאוייש באותה העת. לא ברור מה הייתה מטרת ההפצצה. ייתכן ומטרת המטוסים הייתה מוצב 109 שממוקם מזרחית לתל ולא הופצץ. בהפצצה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
מוצב 111 מטוס אחד או זוג מיג 17 המוצב הוחזק על ידי גדוד 50 של הנח"ל. פצצה אחת פגעה בביתן הש"ג. בהפצצה לא היו נפגעים ופרט להרס שער הכניסה למוצב לא נגרם נזק.
מחנה ג'וחדר זוג מיג 17 המחנה הוחזק על ידי פלוגת שריון מחטיבה 188. ההפצצה בוצעה כשצוותי השריון היו בטנקים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

תוצאות המתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. המתקפה האווירית הסורית הפתיעה את צה"ל שלא היה ערוך לבלימתה.
  2. מטוסי ההפצצה הסוריים תקפו את המטרות מבלי שחיל האוויר או יחידות הנ"מ הספיקו להתנגד לה, פרט ליירוט של יחידת ההוק הצפונית בצפת שהביאה לנסיגת מבנה של מטוסי תקיפה שככל הנראה נועד לתקוף את יב"א 506.
  3. פרט לפגיעה הקשה במחנה יצחק, שאר היעדים לא נפגעו או שהפגיעה בהם הייתה קלה.
  4. ביעדי המתקפה לא נכללו חניוני הטנקים של חטיבה 7 שפרסה ברמת הגולן אלא כנגד חטיבה 188 שהייתה פרושה בשגרה ברמת הגולן. ככל הנראה, תכנית המבצע הוכנה לפני פריסת חטיבה 7.
  5. שר ההגנה הסורי מוסטפא טלאס כתב בספר זכרונותיו כי במתקפה הופלו 4 מטוסים סוריים על ידי כוח ההגנה הקרקעית של ישראל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]