העבודה משחררת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כתובת "העבודה משחררת" במחנה הריכוז זקסנהאוזן

"העבודה משחררת" (בגרמנית: Arbeit macht frei, "אַרְבַּיְיט מַ‏אכְט פְרַ‏יְי") היא אִמרה גרמנית שהייתה נפוצה בגרסאות שונות בקרב איכרים גרמנים וגרמנים-שווייצרים כחלק ממוסר העבודה הפרוטסטנטי. אִמרה זו התנוססה בשערי מחנות הריכוז הנאציים, ונודעה בעיקר בשל כך.

מקור הביטוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של הביטוי כפי שמוכר כיום הוא בשמו של רומן משנת 1873 שחיבר הבלשן הגרמני לורנץ דיפנבאך (Lorenz Diefenbach). במשמעותו המקורית שימש הביטוי ברומן לתיאור הדרך שבה עוברים מהמרים ונוכלים תהליך של "חזרה בתשובה" ואימוץ של נורמות מוסריות של יושר, באמצעות עבודה יצרנית היוצרת ערך ותועלת להם ולסביבתם.

במקביל, ניתן לזהות בביטוי יסודות סוציאליסטיים: א"ד גורדון פרסם מאמר שכותרתו "בעבודה לקינו ובעבודה נרפא", כותרת שיש דמיון מפתיע בינה לבין הסיסמה הגרמנית, וייתכן שכותרתו של גורדון הייתה פרפרזה על סיסמאות שהיו מקובלות באירופה עוד לפני מלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1920 נעשה שימוש בביטוי גם על ידי הפסיכיאטר והנוירולוג הצרפתי אוגוסט פורל (Auguste-Henri Forel). בשנת 1922 הונפקו תעודות חבר חתומות שנשאו את הביטוי, בידי ארגון לאומני–גרמני בווינה שבאוסטריה.

במקרים רבים התקשר הביטוי עם נטיית לב אנטישמית של העושים בו שימוש.

ממשלת רפובליקת ויימאר אימצה את הביטוי בשנת 1928 כמסר מעודד למדיניות העבודות היזומות שנקטה במטרה להפחית את רמת האבטלה בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה.

בתקופת השלטון הנאצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלט שנגנב ממחנה אושוויץ I

למעשה, עם עלייתם לשלטון ב-1933 המשיכו הנאצים את השימוש בביטוי במשמעותו המקורית כחלק ממאמציהם להפחתת רמת האבטלה העצומה שעדיין התקיימה בגרמניה. המפלגה הנאצית הגרמנית אימצה את הסיסמה כמכשיר לעידוד מדיניות הבנייה המסיבית והעבודות הציבוריות היזומות שהנהיגו, כחלק מן המאמצים להילחם באבטלה.

הסיסמה נודעה במיוחד מכיוון שהתנוססה בשערי מחנות הריכוז הנאציים, בין אם כסימן לבוז שרחשו הנאצים לתרבות היהודית, ובין אם כבדיחה אירונית או כדרך לזרוע תקוות שווא.

את הכיתוב ניתן לראות על שערי הברזל של מחנות דכאו, גרוס-רוזן, זקסנהאוזן וגטו טרזיינשטאט. גם על שער מחנה אושוויץ I מתנוסס כיתוב זה. השלט שהיה על השער באושוויץ נגנב בידי אלמונים ב-18 בדצמבר 2009 ונמצא לאחר שלושה ימים כשהוא מנוסר לשלושה חלקים.‏[1] במקומו הוצב שלט חלופי שהיה במחסני המחנה. לאחר מכן שוחזר השלט המקורי והוחזר למקומו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא העבודה משחררת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]