לדלג לתוכן

הצהרת נאמנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הצהרת נאמנות היא הצהרה שנדרשת ממהגרים המעוניינים להתאזרח באופן רשמי במדינה בה הם מתגוררים. הצהרת נאמנות היא בדרך כלל אחד מהשלבים האחרונים בתהליך ההתאזרחות, ונעשית במעמד רשמי. הצהרת הנאמנות באה להכריז על נאמנות ותחושת פטריוטיות של המתאזרח כלפי המדינה החדשה שלו.

הדרישה להצהרה זו קיימת בין היתר באוסטרליה, בארצות הברית, בקנדה וב-22 מ-33 מדינות אירופיות, כאשר בגרמניה ובאיטליה הדרישה אינה חלה על כלל המתאזרחים: בגרמניה פטורים ממנה מתאזרחים בני הלאום הגרמני ("Volksdeutche") החיים מחוץ לגרמניה, ובאיטליה פטורים מהצהרה זו מי שמוכיחים קשר דם לאומה האיטלקית, כגון איטלקיים החיים בארצות הברית. מדינות מסוימות המנהיגות משטר מונרכי, דורשות מהמגרים גם הצהרת נאמנות למונרך. כמו כן קיימות מדינות בהן הצהרת הנאמנות כוללת התייחסות לאלוהים, אולם לרוב זהו סעיף אופציונלי שמושמט עם בקשת המתאזרח.

נוסחי ההצהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מצהיר בזאת, תחת שבועה, שאני מוותר ומתכחש לחלוטין לכל נאמנות לנסיך, שליט, מדינה או ריבונות אשר להם הייתי עד כה נתין או אזרח; שאתמוך ואגן על החוקה והחוקים של ארצות הברית של אמריקה כנגד כל אויביהם, מבית ומחוץ; שאשא דבר אמת ואהיה נאמן כלפיהם; שאשא נשק בשם ארצות הברית אם אדרש לכך על פי החוק; שאבצע תפקידים לא-קרביים עבור צבא ארצות הברית אם אדרש לכך על פי החוק; שאבצע חובות אזרחיות בעלות חשיבות לאומית בפיקוח אזרחי אם אדרש לכך על פי החוק; ושאני לוקח התחייבות זו על דעת עצמי, ללא הסתייגויות או כוונה להתחמק מהן; שכה יעזור לי אלוהים.

ע"פ החוק, לבקשת המתאזרח ניתן להשתמש בביטוי "ומאשר בכובד-ראש" במקום המילים "תחת שבועה", וכן להשמיט את המילים "שכה יעזור לי אלוהים".

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני, {שם המתאזרח}, נשבע באלוהים (או לחלופין: מצהיר בכנות, ביושר ובכובד-ראש), בשעת הפיכתי לאזרח בריטי, שאהיה מסור ונאמן לצ'ארלס השלישי ויורשיו, על פי החוק.

החל משנת 2004, נדרשים המתאזרחים גם להצהרה הבאה:

אהיה נאמן לממלכת המאוחדת ואכבד את זכויותיה וחירותיה. אתמוך בערכיה הדמוקרטים. אשמור על חוקיה בנאמנות ואמלא את חובותיי כאזרח בריטי.

אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מרגע זה והלאה, (בפני אלוהים), אני מתחייב להיות נאמן לאוסטרליה ולאזרחיה, שבערכיהם הדמוקרטיים אני מאמין, שאת זכויותיהם וחירותיהם אני מכבד, ושלחוקיהם אציית.

התוספת "בפני אלוהים" היא אופציונלית.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ע"פ חוק האזרחות, התשי"ב-1952, על כל המבקש לקבל אזרחות ישראלית להצהיר ע"פ הנוסח:

אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל.

הצהרה זו נדרשת מכל המקבלים אזרחות ישראלית.

ב-10 באוקטובר 2010 אישרה הממשלה להגיש לאישור הכנסת תיקון לחוק האזרחות, לפיו אדם המבקש אזרחות שלא מכוח חוק השבות יחויב להוסיף בסוף ההצהרה המקורית את המילים "כמדינה יהודית ודמוקרטית"[1][2]. התיקון לא אושר בכנסת[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]