הקיר הרביעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הקיר הרביעי הוא מושג בתיאטרון המתייחס אל הקיר הדמיוני המפריד בין הקהל לבמה, בתיאטרון בעל קשת פרוסניום (במת מסגרת תמונה). על הבמה בנויים שלושה קירות אמיתיים של חדר והקהל, כביכול, מציץ לתוך עולם ההתרחשות על הבמה, דרך קיר רביעי שקוף. שקיפות זו היא בדרך כלל חד כיוונית, הקהל יכול לראות את ההצגה אך הדמויות על הבמה מתנהגות בהתאם לעלילה בלי להתייחס לעובדה שהקהל צופה בהן.

בפועל, הקיר הרביעי התקיים כבר במחזות יוון העתיקה ובימי שייקספיר, אך הוא הוגדר כמושג רק על ידי דני דידרו בן המאה ה-18, וזכה לפרסום בעיקר בתיאטרון הריאליסטי של המאה ה-19. אף על פי שהמושג המקורי התייחס לתיאטרון, הוא התרחב בהמשך לכלול את ההפרדה בין הצופה ליצירה בסוגי מדיה רבים, כולל: ספרות, קולנוע, טלוויזיה, קומיקס ואף משחקי וידאו.

שבירת הקיר הרביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבירת הקיר הרביעי מתייחסת למצב בו דמות על הבמה מתנהגת בצורה המבטאת מודעות להיותה נצפית על ידי קהל, כאילו שהקיר הדמיוני שהפריד ביניהם נשבר.

דוגמאות לשבירת הקיר הרביעי ביצירות במספר סוגי מדיה:

  • בתיאטרון - במחזה "חלום ליל קיץ" של שייקספיר הדמות פוק פונה אל הקהל ומבקש כי יסלחו לו וימחאו כפיים. כמו כן, גם במחזה "עוץ לי גוץ לי" של אברהם שלונסקי המשרת שובר את הקיר הרביעי כשהוא מבהיר מילים לא ברורות וכמו כן גם דמויותיהם של המלך (שמכנה את הקהל "עוצאים"), החצרונית והחדרונית.
  • בקומיקס - הדמות דדפול בקומיקס של Marvel ידועה בתור דמות שמודעת לכך שהיא נמצאת בתוך קומיקס, וכך גם הענקית הירוקה והג'וקר. סופר שלומפר, גיבור-על אשר נוצר על ידי אורי פינק, שובר את הקיר הרביעי כמנהג.
  • בטלוויזיה - שבירה מוחלטת של הקיר הרביעי יש בסדרה הפיג'מות, שאחד ממוקדי העניין המרכזיים בה הוא המודעות המוחלטת של הדמויות לכך שהן רק דמויות בסדרת טלוויזיה. בסדרה "בית הקלפים" הדמות הראשית, פרנק אנדרווד, פונה אל המצלמה בדו-שיח ישיר כמעט בכל פרק. בסדרות "רגע עם דודלי" ו"בבית של פיסטוק" רגע ופיסטוק שוברים מדי פעם את הקיר הרביעי ומשתפים את הקהל בתחושותיהם. בסדרה "הפוני הקטן שלי: חברות היא קסם" דמותה של פינקי פאי שברה את הקיר הרביעי במספר פרקים, כאשר באחד הפרקים היא טלטלה את התמונית, כשהיא התלהבה כששמעה שדיסקורד רצה לקנות את כל העוגות במאפייה שבה עבדה. בסדרה "משפחה מודרנית", השחקנים יוצרים קשר עין עם הצופה כמעט בכל פרק, בדרך כלל ברגעים של מבוכה. בסדרה "החיים זה לא הכל", הדמות הראשית גדי נוימן פותח וסוגר כל פרק במונולוג שבו הוא מספר על קטעים מחייו. בסדרה מר רובוט הדמות הראשית אליוט אלדרסון מדברת עם הצופה ומתייחסת אליו כאל החבר הדמיוני שלו. ברחוב סומסום האמריקאי נהגו לשבור את הקיר הרביעי בתחילת פרק ובסופו שהם קריינו את החסויות (שתי האותיות שנלמדו באותו פרק והמספר שנלמד באותו פרק), וברחוב סומסום הישראלי נהגו לעשות זאת יותר בעונה הראשונה של הסדרה המקורית ובשלום סומסום, וכן גם במספר פרקים בעונות מאוחרות של התכנית. בסדרה הרעשנים הדמות הראשית, לינקולן רעש, נהג בדרך כלל לשבור את הקיר הרביעי בתחילת הפרק ובסופו. ברבים מתוכניות לגיל הרך כגון מגלים עם דורה ומועדון החברים של מיקי מאוס הדמויות פונות לצופים הצעירים על מנת שיעזרו להם ובכך הילדים לומדים לתקשר. בסדרה ריק ומורטי הדמות הראשית הנקראת ריק יודעת שהיא נמצאת בתוך תוכנית טלוויזיה ולכן כל הזמן אומרת משפטים מצחיקים על מנת שלסדרה יהיה רייטינג ותתקיים וכך גם הוא יתקיים. בסוף העונה ה23 של "סאות פארק" דמותו של רנדי מארש שברה את הקיר הרביעי, בתור סרטון פרסומת למוצרי הקנביס שלו.
  • בקולנוע - בסרט "מה שעובד" של וודי אלן, הדמות הראשית בוריס ילניקוף (אותה מגלם לארי דייוויד) שוברת את הקיר הרביעי פעמים רבות, והדבר מהווה אחד הרעיונות המרכזיים בסרט.
  • ישנן סברות שהסיום של מיינקראפט שובר את הקיר הרביעי בכך שהדמויות מזכירות את העולם האמיתי ואומרות לשחקן שהוא בתוכנת מחשב[1].
  • בספרות - בסיפור על "האיש הירוק" מתוך ספר הילדים "הכבש ה-16" מאת יהונתן גפן האיש הכחול שמופיע בסוף-הסיפור "שובר את הקיר הרביעי" באומרו "אני מסיפור אחר" ובגרסת האלבום המוזיקלי ישנה הוראה ישירה למאזינים "עכשיו תיקחו את התקליט ותהפכו לצד שני". בספר ספינת החלל טיטניק, הטייס מביע את דעתו על יבלות התרגום בכך שהוא אומר "אך זה מתאים לסופרי מדע בדיוני, לא?".
  • במשחקי מחשב- במשחק המחשב "קסם התות" הדמות הראשית, תות קסם, שברה את הקיר הרביעי בכך שספרה על עצמה בתחילת המשחק וכמו כן נהגה להעיר הערות, שבחלקן היא הייתה מול הצופים. כמו כן, גם דמותו של חזי פיפוש נהגה בסדרת במשחקים הנושאת את דמותו לשבור את הקיר הרביעי מדי פעם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקיר הרביעי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]