הפיג'מות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפיג'מות
Hapijamot Logo.jpg
סוגה ילדים, קומדיית מצבים
חברת הפקה טדי הפקות
יוצרים טמירה ירדני, דודו ירדני, יואב צפיר, אילן רוזנפלד, עודד פז, קובי פרג', יובל סגל, רובי דואניאס
כותבים רובי דואניאס, אריק זילברמן, אלי דראי, חן קלימן, אילן רוזנפלד, יובל סגל, אלעד קוריש, עודד פז, קובי פרג', איציק קריחלי, אורי הלוי, יניב פולישוק
בימוי רובי דואניאס
שחקנים אילן רוזנפלד, עודד פז, קובי פרג', אלונה טל, ימית סול, יניב פולישוק, אלי קרן-אסף, יובל סגל, דנה פרידר
ארץ מקור ישראלFlag of Israel.svg  ישראל
מספר עונות 9
מספר פרקים 223
סדרת המשך הפיג'מות בקפה קר סול (2007-2008)
מנדלבאום בלש פרטי (2009-2010), הפיג'מות במופע של דובל'ה (2009)
הפקה
עורכים ליבי בן עמוס
אורך פרק כ-25 דקות
שידור
רשת שידור

ערוץ הילדים

ערוץ 2 (קשת)
תקופת שידור מקורית 1 ביולי 200315 בפברואר 2015
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

הפיג'מות היא סדרה קומית ישראלית לילדים ונוער בהפקת טדי הפקות, המשודרת בערוץ הילדים משנת 2003. תסריטי הסדרה נכתבים על ידי רובי דואניאס, אריק זילברמן ואחרים.

3 העונות הראשונות שודרו עד שנת 2004 ולאחר מכן הסתיימה הפקת הסדרה. בעקבות הצלחת הסדרה בשירות HOT V.O.D בשנת 2005 הופקה עונה רביעית ששודרה ביולי 2006 בערוץ הילדים. העונה החמישית הופקה ושודרה ב-2008, העונה השישית והשביעית צולמו אחת אחרי השנייה ושודרו בשנים 2010 ו-2011. ב-19 במאי 2013 עלתה העונה השמינית. וב-4 בינואר 2015 עלתה העונה התשיעית.

רקע כללי

במוקד הסדרה להקה אנונימית בשם "הפיג'מות", שזכתה בשמה משום שחבריה עולים על הבמה לבושים בפיג'מות. ארבעת נגניה נושאים את שמם האמיתי ומונים את מקים הלהקה אילן רוזנפלד, את עודד פז, את קובי פרג', את אלונה טל (עד לעונה השלישית, ואחר כך ימית סול).

ארבעת חברי הלהקה עוברים מביתם בנתניה לבית דודתו של רוזנפלד, מלכה קופרמן (אפי בן-ישראל) שבתל אביב, ושם פוגשים את אלונה ומצרפים אותה ללהקתם. אלונה טל עוזבת בעונה הרביעית (במציאות ובסדרה) ללימודי משחק בארצות הברית ומוחלפת בימית סול, המצורפת ללהקה תמורת סיבסוד החלפת כלי הנגינה של הלהקה, שנשרפו בגלל שריפה.

חברי הלהקה מתגוררים במבנה שבקומתו הראשונה מסעדת המבורגרים בהנהלת גרי מנדלבאום (יניב פולישוק), דודו של קובי פרג', ובקומת המרתף של המבנה הם מקיימים חזרות. עודד עובד במסעדה כמלצר וכטבח, וחברי הלהקה מרבים לשהות במקום, כשלעתים מבקרת שם גם בתו של גרי, רוני (אלי קרן-אסף). בעונה הרביעית הצטרף יובל סגל המשחק את בן דודו של אילן רוזנפלד, נתן קופרמן (יובל סגל) ובעונה החמישית הצטרפה הבסיסטית דנה (דנה פרידר), אחייניתה של שפרה אשתו של גרי.

שיר הפתיחה

את מילות שיר הפתיחה כתבו אילן רוזנפלד וברק פלדמן והלחין יוני בלוך. בלוך גם ביצע את השיר בשלוש העונות הראשונות, שעובד בסגנון רוק. ביתר העונות התחלף המבצע והסגנון המוזיקלי ומילות הפתיחה, "הם לא כל כך יפים אני יודע/ואין שום טעם לרוק אם אף אחד לא שומע", שונו בהתאם ל"הם לא כל כך יפים אני יודע/ואין שום טעם לבוגי אם אף אחד לא שומע".

שבירת הקיר הרביעי

הדמויות בסדרה מרבות לשבור את הקיר הרביעי ולהתייחס למציאות שמחוץ להיותן דמויות בדיוניות בסדרה טלוויזיונית. הדמויות מודעות תמיד להיותן דמויות, ומרבות להתייחס למציאות שמחוצה לה – לקהל, לבמאי, להפקת הסדרה ואף לפער הבוטה בין כשלונה של להקת "הפיג'מות" הבדיונית, בהשוואה להצלחתה של הסדרה הטלוויזיונית "הפיג'מות". בעונה הרביעית, בפרק "פרדי על הבוקר", הדמויות אף פותחות בשביתה כדי להניע את מפיקת הסדרה הטלוויזיונית (נאוה קולטון) להפיק את הלהקה. באופן דומה, דמויות מתקנות זו את זו כאשר הן מתבלבלות בתסריט, פונות אל אנשי ההפקה ישירות ואף פונות לקהל בידיעה שהוא קיים.

אבזר מיוחד בהקשר זה הוא "המסך הלבן" (שכונה בפרקים הראשונים "משמר המוסר") – מקום בו יכולות הדמויות לדבר ישירות אל הצופה, כמו בתוכניות מציאות. במסך הלבן לבושות הדמויות שחור, והן עושות בו שימוש כדי להבהיר נקודות בעלילה, להתנצל על שימוש בשפה גסה, או פשוט להסתודד במקום שבו הדמויות האחרות אינן יודעות על מעשיהן.

ולבעל ההמבורגריה: "המבורגרי" שמנוהלת על ידי "גרי מנדלבאום" (יניב פולישוק) יש "מסך לבן" בצבע שחור שבו הוא לא מרשה לאף אחד להיכנס מלבדו מכיוון ששם הוא מוציא את כאביו בפני הצופים ושובר את הקיר הרביעי.

הפקה

שלוש עונותיה הראשונות של הסדרה צולמו ושודרו בשנים 2003 - 2004. הפופולריות של הסדרה בשירות HOT V.O.D הובילה להחלטה לצלם עונה רביעית ב-2006 ובשנת 2008 נוספה עונה חמישית (שמנתה 36 פרקים, הארוכה ביותר עד כה). העונה השישית, המונה 25 פרקים, שודרה בחודשים ספטמבר-אוקטובר בשנת 2010 ושידור העונה השביעית החל ב-1 בספטמבר 2011.

עונתה הראשונה של הסדרה שודרה במסגרת רצועת "כדור פורח" ועוררה עניין רב. בפרקי הסדרה השתתפו מנחי ערוץ הילדים, שאף סיקרו את הפרק בו השתתפו. הצלחת העונה הראשונה, שמנתה 23 פרקים, הובילה לצילומם ושידורם של עוד 39 פרקים, שחולקו לשתי עונות. עזיבתה של אלונה טל, כמו גם נוהג רווח בערוץ הילדים, הובילו להחלטה לסיים את צילומי הסדרה לאחר 3 עונות.

בעקבות הפופולריות המתמשכת של הסדרה גם לאחר סיומה הוחלט להפיק עונה רביעית ב-2006. בעלילה נדרש הסבר לאובדן בימות הצילום הישנות וחלוף הזמן, ואלו הוסברו ב"שריפה". התפאורות בעונה זו היו שונות ולסדרה הצטרפו דמויות חדשות. עונה זו הייתה הראשונה והיחידה עד כה ששודרה במסגרת שידורי קשת בערוץ 2 (להם עונה זו יועדה מלכתחילה).

בעונה החמישית הצטרפה לצוות השחקנים דנה פרידר, שנוכחותה פיצתה על היעדרו של יובל סגל וגם החליפה ברובה את ימית סול וכללה פרק שנכתב על ידי צופי הסדרה בתחרות תסריטים. בעונה השישית שב סגל לגלם את דמותו של נתן, וסול חזרה לתפקיד ראשי.

הדמויות בסדרה והעונות בהן לקחו חלק

דמויות ראשיות
שם הדמות שם השחקן עונות
1 2 3 4 5 6 7 8 9
אילן רוזנפלד אילן רוזנפלד ראשי
קובי פרג' קובי פרג' ראשי
עודד פז עודד פז ראשי
אלונה טל אלונה טל ראשי אורח
ימית סול ימית סול ראשי משנה ראשי
נתן קופרמן יובל סגל אורח ראשי אורח ראשי
דנה פרידר דנה פרידר ראשי
גרשון (גרי) מנדלבאום יניב פולישוק ראשי
רוני מנדלבאום אלי קרן-אסף ראשי משנה

הפיג'מות

 • אילן רוזנפלד: קלידן וסולן הלהקה. בסוף העונה התשיעית הציע נישואים לימית. (1 - 9)
 • קובי פרג': הגיטריסט של הלהקה. מגלם גם דמויות נוספות שהן השלכה מאישיותו, כמו האמרגן פרדי נייס-טו-מיט, הקשיש העיראקי נג'י קומרדין ג'קסון ועוד. (1 - 9)
 • עודד פז: מתופף הלהקה. (1 - 9)
 • אלונה טל : זמרת ליווי בלהקה. (1-3, 4 בתפקיד אורח)
 • ימית סול : נגנית כלי הקשה בסוף העונה התשיעית אילן הציע לה נישואים. (4,6-9, 5 בתפקיד משני)
 • דנה פרידר : האחיינית של שפרה. בסיסטית בלהקה ועוזרת לגרי בהמבורגרי. בסוף העונה התשיעית התחתנה עם נתן. (5 - 9)
 • נתן קופרמן (יובל סגל) : בכיין ובן דודו של אילן שמשמש כדי ג'יי בלהקה. בסוף העונה התשיעית התחתן עם דנה. (2 ו-5 בתפקיד אורח, 4, 6 - 9)

דמויות נוספות

 • גרשון (גרי) מנדלבאום (יניב פולישוק): הדוד של קובי. בעל מסעדת המבורגרים כושלת. (1 - 9)
 • רוני מנדלבאום (אלי קרן-אסף): בתו של גרי. (1 - 9)
 • ברכה קירשנברג (רבקה גור): שכנה אלמנה בבניין. (1 - 9)
 • מר לטין (סימון רוזנפלד): שכן חירש בבניין. בכל הסדרה אמר רק את המילה "מה".
 • שפרה מנדלבאום - קול בלבד (נאוה קולטון): אשתו השנואה של גרי, מרבה לכנותה "מפלצת". לא הופיעה מעולם בסדרה, אך מוזכרת באופן קבוע.
 • בדש (נדב אסולין): אמרגן, השטן.
 • שמעון צמחוני (ניר רון): יריבו של גרי מהתיכון. הופיע לראשונה בשני פרקי המשך בעונה השלישית, ומאז בכל עונה מוקדש פרק לדמותו, כחלק מסדרת פרקים בשם "צמחוני נגד מנדלבאום".
 • שייקה, פולי (פוליאל) וגברי (גבריאל) מנדלבאום (שון גיטלמן): הילדים של גרי ושפרה והאחים של רוני. הצטרפו לסדרה בעונה השמינית.

שחקנים אורחים

לאורך שנותיה, הופיעו בסדרה עשרות שחקנים אורחים רבים ובעיקר מנחים מערוץ הילדים, לרוב בשילוב בדיחות פנימיות על חייהם, עלילותיהם או חייהם בעבר של האורחים. בין האורחים ניתן למנות את חמי רודנר, רן דנקר, דובי גל, מתי סרי, צביקה הדר, נינט טייב, יוני בלוך, טוביה צפיר, יובל סמו וגילה אלמגור .

שידור הסדרה

הסדרה משודרת בשידור יומי (ימים ראשון עד רביעי) בערוץ הילדים.ב מהלך השנים שודרו כל העונות ברצף עשרות פעמים בשידור חוזר.

העונה הראשונה שודרה בשעה 11:00 (חלק מרצועת "כדור פורח" בחופש הגדול) ובשידור חוזר ב-17:00. העונה השנייה והשלישית שודרו בשעה 17:30 והעונה הרביעית ב-16:00. החל מהעונה החמישית הסדרה קיבלה את משבצת השידור המפורסמת של שעה 14:30 שהייתה מזוהה עד אז עם טלנובלות מצליחות כמו "קטנטנות" ו"פינת אור".
שלוש העונות הראשונות שודרו לזמן קצר גם בערוץ 2 והעונה הרביעית שודרה בשנת 2007 בשידורי קשת. העונה התשיעית שודרה בערוץ הילדים בחברת HOT בלבד.

עונה פרקים שידור מקורי ערוץ
1 23 1 ביולי 2003 - 31 ביולי 2003 ערוץ הילדים
2 19 1 בספטמבר 2004 - אוקטובר 2004 ערוץ הילדים
3 20 1 ביולי 2004 - 27 ביולי 2004 ערוץ הילדים
4 25 13 באוגוסט 2006 - 14 בספטמבר 2006 ערוץ הילדים, ערוץ 2
5 36 1 בספטמבר 2008 - 8 באוקטובר 2008 ערוץ הילדים
6 25 ספטמבר 2010 - אוקטובר 2010 ערוץ הילדים
7 25 1 בספטמבר 2011 - 9 באוקטובר 2011 ערוץ הילדים
8 25 19 במאי 2013 - 30 ביוני 2013 ערוץ הילדים
9 25 4 בינואר 2015 - 15 בפברואר 2015 ערוץ הילדים (hot)

בעקבות הסדרה

הצלחת הסדרה סייעה בקידומם של כמה משחקניה, ובמיוחד אילן רוזנפלד, עודד פז וקובי פרג', שזכו לכתוב ולהשתתף בסדרות טלוויזיוניות נוספות, ואף העלו מופע (הסתיים בנובמבר 2010) המסתמך על דמויותיהם בתוכנית. בסיום העונה השלישית של הסדרה, הנחו השלושה תוכנית בידור קומית בערוץ 24 שנקראה "צרבת". עד ל-2011 נחשבה התוכנית לנצפית ביותר בערוץ אי פעם עם שיא של 5.1% [דרוש מקור]. מערכונים מקוריים של חברי הפיג'מות בהשתתפות ימית סול ודנה פרידר משודרים בערוץ HOT Games, כחלק מרצף הקדימונים למשחקים האינטראקטיבים.

סדרות בת

 • הפיג'מות בקפה קר סול, שהיא מיני-סדרה בהפקת טדי הפקות, ששתי עונותיה (2007-2008) מנו 49 פרקים באורך 5 דקות ושודרו בערוץ HOT Games .סדרה זו מתארת את חייהם של הפיג'מות כמלצרים בבית קפה שבבעלותו של דובל'ה (שמגולם על ידי קובי)
 • הפיג'מות במופע של דובל'ה (2009) שבמרכזו דמותו של דובל'ה (קובי פרג') שהופיעה לראשונה ב"קפה קר-סול" ומתרחשת מאחורי הקלעים של תוכנית האירוח של דובלה. שודר בערוץ HOT Games.
 • מנדלבאום בלש פרטי (2009-2010), שבה משתתף יניב פולישוק (המגלם את גרי מנדלבאום), כמי שנאלץ לגלם בלש פרטי, אף שאינו כזה. שתי עונותיה של הסדרה מונות 41 פרקים ושודרו בערוץ לוגי.

קישורים חיצוניים