הקיסר נפל על הראש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקיסר נפל על הראש
הקיסר נפל על הראש פוסטר עברי מקורי.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: The Emperor's New Groove
בימוי: מארק זינדל
הפקה: דון האן
תסריט: דייויד ריינולדס
עריכה: טום פינן
פאם זיגנהייגן
שחקנים ראשיים: דייויד ספייד
ארת'ה קית
ג'ון גודמן
פטריק וורברטון
מוזיקה: סטינג
דייוויד הארטלי
טום ג'ונס (שיר הנושא)
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: ארצות הבריתFlag of the United States.svg 15 בדצמבר 2000
ישראלFlag of Israel.svg 8 במרץ 2001
משך הקרנה: 78 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 100,000,000‏$
הכנסות: 169,327,687‏$
פרסים: מועמד לפרס אוסקר לשיר הטוב ביותר
הסרט הבא בסדרה: הקיסר נפל על הראש 2
דף הסרט ב-IMDb

הקיסר נפל על הראשאנגלית: The Emperor's New Groove, בתרגום חופשי: "הגרוב החדש של הקיסר") הוא סרט קולנוע מצויר של אולפני וולט דיסני שיצא בשנת 2000. הסרט מבוסס על אגדה עתיקה בשם ממלכת השמש ועל מורשת קיסרות האינקה. לסרט יצא סרט המשך בשם הקיסר נפל על הראש 2.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוזקו הקיסר הוא שליט מפונק, עריץ ואנוכי, שחושב שהוא נחמד יותר מכולם ושהורסים לו את החיים. יום אחד הוא מזמן אדם כפרי, בשם פאצ'ה, לארמונו, כדי לברר פרטים על הכפר בו הוא חי. מטרת הפגישה היא להקים בכפרו של האיש בית נופש כמתנה ליום הולדתו ה-18.

במקביל, איזמה - יועצת המלך הוותיקה, פוטרה על ידי קוזקו, שהרגיש כי היא מנסה לשלוט על העם מאחורי גבו. מלאת טינה מחליטה איזמה לנקום בו (כך היא הפכה להיות מרושעת). במעבדתה הסודית היא מוצאת רעל שבאמצעותו היא זוממת להרוג את קוזקו. תוכניתה של איזמה אינה מתגשמת, שכן השפעת הרעל אינה קטלנית והוא הופך את קוזקו לְלאמה, כתוצאה מטעות שמקורה בהחלפת השיקויים. איזמה ועוזרה הטיפש - קרונק, מחליטים להכניסו לשק ולהשליכו לנהר. קרונק יוצא לבצע את המשימה, אך מצפונו אינו מניח לו למלאה, והוא אינו זורק את קוזקו לנהר. בעודו מהרהר מה עליו לעשות עם קוזקו, דעתו מוסחת והשק ובתוכו קוזקו נופל הישר לעגלתו של פאצ'ה ונעלמת כשעליה השק. יראתו מפני איזמה, מובילה את קרונק להסתרת האמת מפניה. לאחר שאיזמה מכריזה על מותו של הקיסר בפומבי וממנה את עצמה לקיסרית, היא מגלה שקוזקו בחיים. שניהם יוצאים לחפשו במטרה להורגו.

בערב, מגיע פאצ'ה לביתו, אל שני ילדיו ואשתו ההרה, אך מתחבט בשאלה כיצד יבשר להם את דברי הקיסר. הוא מחליט לשקר באומרו כי הקיסר לא קיבל את פניו. אשתו ממליצה לו לחזור ולעמוד על כך שהקיסר יראה אותו. לאחר מכן, פאצ'ה הולך לפרוק את תכולת עגלתו ומגלה שק ובתוכו לאמה מדברת. בתחילה הוא סבור כי זהו "שד לאמה", אך עד מהרה הוא מזהה את סגנון דיבורו של הקיסר קוזקו. קוזקו מאשים את פאצ'ה שהוא זה שהפך אותו ללאמה וחטף אותו לכפר. קוזקו, שרוצה לחזור להיות בן-אדם דורש מפאצ'ה שיקח אותו לאיזמה כיוון שהוא יודע ש"מעבדת הקסמים" שברשותה היא המפתח לפתרון בעיתו. פאצ'ה טוב הלב מוכן לקחת אותו לשם בתנאי שיוותר על בניית בית הקיץ שלו בכפר מגוריו, אך קוזקו מסרב והולך בזלזול ברגל, תוך התעלמות מופגנת מאזהרותיו של פאצ'ה כי הג'ונגל מסוכן.

קוזקו הולך לאיבוד בג'ונגל, נתקל בסנאי ומתקוטט עמו. הסנאי גורם לקבוצת יגוארים שחורים רעבים לדלוק אחרי קוזקו ובנס מופיע שם פאצ'ה, שמצליח להציל את חייו. קוזקו מפגין חוסר רגישות ואינו טורח להודות לאיש שהצילו. הוא שב ומתלונן ללא הרף. בבוקר מבטיח קוזקו לפאצ'ה שהבית יבנה במקום אחר. שניהם יוצאים למסע, אך בדרך קוזקו משקר ובוגד בפאצ'ה ומותירו תקוע על הגשר, אך גם קוזקו נתקע על הגשר. ביחד הם מתווכחים ומרביצים זה לזה עד שהגשר מתפרק. המצוקה מובילה לשיתוף פעולה, שהוא המפתח להחלצות השניים מהצרה אליה נקלעו. קוזקו מציל, בלי להתכוון לכך, את חיי פאצ'ה שהיה קרוב ליפול. מעשה זה מוכיח לפאצ'ה שיש בקוזקו גרעין של טוב לב.

פאצ'ה וקוזקו ממשיכים בדרכם ועוצרים לאכול באותה מסעדה אליה איזמה וקרונק הגיעו על פי הנחיותיו של הסנאי שהתקוטט עם קוזקו. במסעדה פאצ'ה מגלה את תוכניותיהם של איזמה וקרונק ומצליח לברוח עם קוזקו שלא מאמין לדבר המזימה, רב עם פאצ'ה וכל אחד עוזב לדרכו. כאשר קוזקו מגלה את האמת הוא משוטט מיואש עד שמוצא את פאצ'ה במרעה לָאמות. הם יוצאים למסעם המחודש במהלכו הם נתקלים באיזמה וקרונק בשנית, בביתו של פאצ'ה. איזמה וקרונק מתחזים לקרובי משפחה שלו. משפחתו עוזרת להסיח את דעתם כדי שפאצ'ה וקוזקו יספיקו לברוח. הם מגיעים ל"מעבדת הקסמים של איזמה" ומתברר כי איזמה הקדימה אותם (דבר שמצטייר כמשולל הגיון).

איזמה מצווה על קרונק להרוג את פאצ'ה וקוזקו, אולם קרונק מהסס ומתעמת עם היצר הטוב ועם היצר הרע שלו אשר מנסים להכתיב לו את דרך הפעולה המתבקשת. בכעסה איזמה מחליטה מתפטרת ממנו.

כדי שקוזקו לא יקבל את השיקוי הנכון שיחזיר אותו להתגלמות בן אדם היא מפילה את מדף השיקויים ואלו מתפזרים. בינתיים היא מזמנת את הצבא וטוענת שפאצ'ה וקוזקו הם אלה שרצחו את הקיסר. הצבא רודף אחריהם אך לא מצליח להניח ידו עליהם. איזמה נוטלת את המושכות לידיה ורק לאחר מאבק סוער, קוזקו ופאצ'ה מצליחים להשיג את השיקוי והופכים את איזמה לחתולה. במהלך כל המהומה, קוזקו מציל בפעם השנייה את חייו של פאצ'ה.

קוזקו שותה את השיקוי, חוזר להתגלמות בן אדם ומבקש סליחה מכל מי שנפגע ממעשיו בעבר. הוא מחליט לבנות את בית הקיץ שלו בגבעה הסמוכה, בה אין בתי מגורים. קרונק מלמד את שפת הסנאים בתנועת צופים שהוא מקים, ובה פעילה גם איזמיה.

מדבבי הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט ההמשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסרט יצא סרט המשך בשנת 2005 אשר לא הועלה לאקרנים אלא שווק בקלטות וידאו ותקליטורי DVD. סרט ההמשך שנקרא "הקיסר נפל על הראש 2 ", מגולל את הרפתקאותיו של קרונק בנסיונותיו לרצות את אביו פאפי.

סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית הספר לקיסר המתחיל

הסדרה עוסקת בכך שקוזקו צריך ללמוד ויוצא לאקדמיית קוזקו וגר אצל פאצ'ה. הסדרה נקראת "בית ספר לקיסר המתחיל" ומשודרת בערוץ דיסני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקיסר נפל על הראש בוויקישיתוף