לדלג לתוכן

הקיסר נפל על הראש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקיסר נפל על הראש
The Emperor's New Groove
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על Kingdom of the Sun עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי מארק זינדל עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי דון האן
תסריט דייוויד ריינולדס
עריכה טום פינן
פאם זיגנהייגן
מדבבים דייוויד ספייד
ארת'ה קית
ג'ון גודמן
פטריק וורברטון
מוזיקה סטינג
דייוויד הארטלי
טום ג'ונס (שיר הנושא)
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה סרטי וולט דיסני, אולפני ההנפשה של וולט דיסני עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה חברת וולט דיסני
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 15 בדצמבר 2000
ישראלישראל 8 במרץ 2001
משך הקרנה 75 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט חבר'ה, סרט מונפש מסורתית, סרט פלאשבק, סרט מוזיקלי, סרט קומדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 100,000,000‏$
הכנסות 169,327,687‏$
הכנסות באתר מוג'ו emperorsnewgroove
פרסים מועמד לפרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר
סרט הבא הקיסר נפל על הראש 2
תרגום לעברית אולפני אלרום - ישראל אובל
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הקיסר נפל על הראשאנגלית: The Emperor's New Groove, בתרגום חופשי: "הרגלו החדש של הקיסר") הוא סרט הנפשה של אולפני וולט דיסני שיצא בשנת 2000. הסרט מבוסס על אגדה עתיקה בשם ממלכת השמש ועל מורשת קיסרות האינקה. לסרט יצא סרט המשך בשם הקיסר נפל על הראש 2, כמו כן הופקה בהשראתו הסדרה בית הספר לקיסר המתחיל.

הסרט תוכנן לצאת בשם "ממלכת השמש" בתור סרט מוזיקלי גרנדיוזי כמו קודמיו, מלך האריות, היפה והחיה ובת הים הקטנה, אך לבסוף הוא יצא בתור סרט קומדיה, כאשר במסגרת שיווקו פורסמו כמה כרזות לשוק הרחב וכמה קטעי הנפשה קצרים ולא מושלמים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארמון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוזקו הקיסר הוא שליט מפונק, עריץ ואנוכי, שחושב שהוא נחמד יותר מכולם ושהורסים לו את החיים. יום אחד הוא מזמן איכר, בשם פאצ'ה, לארמונו, כדי לברר פרטים על הכפר בו הוא חי. מטרת הפגישה היא להקים במקום כפרו של האיש בית נופש כמתנה עצמית ליום הולדתו ה־18. פאצ'ה מנסה לבקש, לשווא, שלא להרוס את הכפר אך מוצא מן הארמון.

במקביל, איזמה - יועצת המלך הוותיקה והמרושעת, פוטרה על ידי קוזקו, שהרגיש כי היא מנסה לשלוט על העם מאחורי גבו. מלאת טינה מחליטה איזמה לנקום בו. במעבדתה הסודית היא מוצאת רעל שבאמצעותו היא זוממת להרוג את קוזקו. תוכניתה של איזמה משתבשת כתוצאה מטעות שמקורה בהחלפת השיקויים, השפעת השיקוי אינה קטלנית והוא הופך את קוזקו לְלאמה. איזמה ועוזרה הטיפש - קרונק, מחליטים להכניסו לשק ולהשליכו לנהר. קרונק יוצא לבצע את המשימה, אך מצפונו אינו מניח לו למלאה. בעודו מהרהר מה עליו לעשות עם קוזקו, דעתו מוסחת והשק ובתוכו קוזקו נופל הישר לעגלתו של פאצ'ה שנעלמת כשעליה השק. יראתו מפני איזמה, מובילה את קרונק להסתרת האמת מפניה. לאחר שאיזמה מכריזה על מותו של הקיסר בפומבי וממנה את עצמה לקיסרית, היא מגלה שקוזקו בחיים. שניהם יוצאים לחפשו במטרה להורגו.

המסע חזרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערב, מגיע פאצ'ה לביתו, אל שני ילדיו ואשתו ההרה, אך מתחבט בשאלה כיצד יבשר להם את דברי הקיסר. הוא מחליט לשקר באומרו כי הקיסר לא קיבל את פניו. אשתו ממליצה לו לחזור ולעמוד על כך שהקיסר יראה אותו. לאחר מכן, פאצ'ה הולך לפרוק את תכולת עגלתו ומגלה שק ובתוכו לאמה מדברת. בתחילה הוא סבור כי זהו "שד לאמה", אך עד מהרה הוא מזהה את סגנון דיבורו של הקיסר קוזקו. קוזקו מאשים את פאצ'ה שהוא זה שהפך אותו ללאמה וחטף אותו לכפר. קוזקו, שרוצה לחזור להיות בן-אדם דורש מפאצ'ה שייקח אותו לאיזמה כיוון שהוא יודע ש"המעבדת הסודית" שברשותה היא המפתח לפתרון בעיתו. פאצ'ה טוב הלב מוכן לקחת אותו לשם בתנאי שיוותר על בניית בית הקיץ שלו בכפר מגוריו, אך קוזקו מסרב והולך בזלזול ברגל, תוך התעלמות מופגנת מאזהרותיו של פאצ'ה כי הג'ונגל מסוכן.

קוזקו הולך לאיבוד בג'ונגל, נתקל בסנאי ומתקוטט עמו. הסנאי גורם לקבוצת יגוארים שחורים רעבים לדלוק אחרי קוזקו וכשאין עוד מוצא מופיע שם פאצ'ה, שמצליח להציל את חייו. קוזקו מפגין חוסר רגישות ואינו טורח להודות לאיש שהצילו. הוא שב ומתלונן ללא הרף. בבוקר מבטיח קוזקו לפאצ'ה שהבית יבנה במקום אחר. שניהם יוצאים למסע, בעוברם על גשר רעוע פאצ'ה נופל ונותר תלוי בחבלים מן הגשר, קוזקו בוגד בפאצ'ה ומותירו תקוע על הגשר, בשלב זה גם קוזקו נתקע תחת הגשר. הם מתווכחים ומרביצים זה לזה עד שהגשר מתפרק והם נופלים לתהום. המצוקה מובילה לשיתוף פעולה, שהוא המפתח להחלצות השניים מהצרה אליה נקלעו. קוזקו מציל, בלי להתכוון לכך, את חיי פאצ'ה שהיה קרוב ליפול. מעשה זה מוכיח לפאצ'ה שיש בקוזקו גרעין של טוב לב.

פאצ'ה וקוזקו ממשיכים בדרכם ועוצרים לאכול במסעדה. הסנאי שהתקוטט עם קוזקו מפנה לכיוון אליו הלך את איזמה וקרונק, בדרכם הם מתיישבים באותה מסעדה בשולחן הסמוך. במסעדה פאצ'ה מגלה את תוכניותיהם של איזמה וקרונק ומצליח לברוח עם קוזקו שלא מאמין לדבר המזימה, רב עם פאצ'ה וכל אחד עוזב לדרכו. כאשר קוזקו מגלה את האמת הוא משוטט מיואש עד שמוצא את פאצ'ה במרעה לָאמות. הם יוצאים למסעם המחודש במהלכו הם מוצאים את איזמה וקרונק בביתו של פאצ'ה. איזמה מתחזה לקרובת משפחה רחוקה של פאצ'ה. משפחתו עוזרת להסיח את דעתם כדי שפאצ'ה וקוזקו יספיקו לברוח. הם מגיעים ל"מעבדה הסודית של איזמה" ומתברר כי איזמה הקדימה אותם (דבר שמצטייר כמשולל הגיון).

השיקוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזמה מצווה על קרונק להרוג את פאצ'ה וקוזקו, אולם קרונק מהסס ומתעמת עם היצר הטוב ועם היצר הרע שלו אשר מנסים להכתיב לו את דרך הפעולה המתבקשת. בכעסה איזמה מחליטה להיפטר ממנו.

כדי שקוזקו לא יקבל את השיקוי הנכון שיחזיר אותו להתגלמות בן אדם היא מפילה את מדף השיקויים ואלו מתפזרים. בינתיים היא מזמנת את שומרי הארמון וטוענת שפאצ'ה וקוזקו הם אלה שרצחו את הקיסר. השומרים, שנהפכו לחיות שונות מהשפעת שיקויים שזרק עליהם פאצ'ה, רודפים אחריהם אך לא מצליחים להשיגם. תוך כדי המרדף קוזקו נוטל שיקויים שונים שהופכים אותו לבעלי חיים שונים, איזמה לאחר מאבק סוער, משיגה את השיקוי האחרון ובולעת אותו. לרוע מזלה היה עוד אחת והשיקוי הופך אותה לחתולה. במהלך כל המהומה, קוזקו מציל בפעם השנייה את חייו של פאצ'ה.

קוזקו שותה את השיקוי, חוזר להתגלמות בן אדם ומבקש סליחה מכל מי שנפגע ממעשיו בעבר. הוא מחליט לבנות את בית הקיץ שלו בגבעה הסמוכה, בה אין בתי מגורים. קרונק מלמד את שפת הסנאים בתנועת צופים שהוא מקים, ובה פעילים שניים מילדיו של פאצ'ה וגם איזמה, הנראית מושפלת כדמות חתולה.

מדבבי הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות תיאור מדבבים באנגלית מדבבים בעברית[1]
קוזקו הקיסר בן ה-18 של אימפריית האינקה, עריץ שחצן ומפונק, חסר סבלנות והתחשבות באחרים. דיוויד ספייד עידו מוסרי
פאצ'ה מנהיג הכפר, אהוב, אמיץ ומוערך. ג'ון גודמן נתן דטנר
איזמה היועצת הזקנה והבוגדנית של קוזקו, שרוצה את הכס לעצמה. יודעת לרקוח שיקויים. ארת'ה קיט יעל עמית
קרונק עוזרה של איזמה, שרירי, חברותי וקל דעת. דובר "סנאית". פטריק וורברטון משה בקר
צ'יצ'ה אישתו התומכת של פאצ'ה, בהריון ונדי מאליק יעל פרל בקר
צ'אקה בתו של פאצ'ה, שובבה קליאן קלסו שירלי ורטהיימר
טיפו בנו של פאצ'ה, שובב אלי ראסל אלון ברנד
באקי הסנאי סנאי, חבר של קרונק, שונא את איזמה. בוב ברגן
זמר הפתיח זמר הפתיח האישי של קוזקו טום ג'ונס גבי שושן
מאטה המלצרית במסעדת "בקתת הבשר של מאדקה" פאטי דוייטש ליליאן ברטו
רודי אדם זקן בעל כוונות טובות. תחילה נזרק מהחלון על ידי שומריו של קוזקו ובסוף מתחבר עם קוזקו. ג'ון פידלר שמוליק טנא

את הגרסה העברית הפיקה וביימה שפרירה זכאי ועל הניהול המוזיקלי היה רוני וייס.

בדיבוב העברי השתתפו גם אוהד שחר, אילן ליבוביץ, דורון אורן, יסמין עיון, מומי לוי, עפרון אטקין ושרונה נסטוביץ'.

סרט ההמשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסרט יצא סרט המשך בשנת 2005 אשר לא הועלה לאקרנים אלא שווק בקלטות וידאו ותקליטורי DVD. סרט ההמשך שנקרא "הקיסר נפל על הראש 2", ומגולל את הרפתקאותיו של קרונק בנסיונותיו לרצות את אביו פאפי.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קוזקו הקיסר הוא הדמות הראשית בסרטה המונפש של דיסני "הקיסר נפל על הראש". קוזקו הקיסר הוא שליט מפונק, עריץ ואנוכי, שחושב שהוא נחמד יותר מכולם ושכולם הורסים לו את החיים בכוונת תחילה. יום אחד הוא מזמן אדם כפרי, בשם פאצ'ה, לארמונו, כדי לברר פרטים על הכפר בו הוא חי על מנת להרסו ולהקים במקומו בית נופש כמתנה ליום הולדתו ה-18. לאחר מכן, הוא מרומה על ידי אישה בעלת כיעור מודגש בשם איזמה, שהופכת אותו ללמה באמצעות שיקוי מרושע. בסרט ההמשך "הקיסר נפל על הראש 2" הוא מופיע כמה פעמים שהוא מספר את סיפורו של קרונק. קוזקו אף מופיע בסדרה "בית הספר לקיסר המתחיל" ששודרה בין השנים 2009–2010 בישראל, במסגרתה מתוארות עלילותיו בדרך לקיסרות רשמית. במסגרת התוכנית הוא אף פוגש במלינה, בחורה כפרית בה הוא מתאהב.
  • איזמה היועצת הקיסרית המרושעת ובעלת אוסף שיקויי קסם נרחב. נראית כקשישה בעלת עור סגלגל ומרובה קמטים ופנים עם זוויות מודגשות. לפי דברי קוזקו היא כיהנה עשרות שנים רבות בתפקידה. היא חוטאת בישיבה על כס הקיסר ומילוי מקומו ללא רשות והקיסר מפטר אותה. איזמה לא מרוצה מהעניין ופונה לניסיון להרעיל למוות את הקיסר. העניין השתבש ובסופו מצאה את עצמה מבלה את שארית ימיה כחתולה.
  • קרונק הוא העוזר החזק וגדול הממדים של איזמה. לאורך הסרט הוא נראה כאדיוט חסר תועלת, בהמשך מתגלה שהוא בעל יכולות מסוימות שלמד בתנועת הצופים.
  • פאצ'ה איכר שלו שגר בכפר בו גרה משפחתו בששת הדורות הקודמים. הוא נשוי ואב לשני ילדים בתחילת הסיפור. בהמשך נולדה לו בת נוספת. לפאצ'ה לב טוב ונדיב באופן יוצא דופן והוא מחפש את הטוב בקיסר האנוכי והמפונק - ולבסוף גם מוצא.

סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בית הספר לקיסר המתחיל

הסדרה עוסקת בכך שקוזקו צריך ללמוד ויוצא לאקדמיית קוזקו וגר אצל פאצ'ה. הסדרה נקראת "בית ספר לקיסר המתחיל" ושודרה בעבר בערוץ דיסני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקיסר נפל על הראש בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הקיסר נפל על הראש, במיזם "אישים" לתיעוד היצירה הישראלית