השרפה בקתדרלת נוטרדאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השרפה בקתדרלת נוטרדאם
גג מבנה הקתדרלה עולה באש - בסמוך למגדלי הפעמונים של החזית המערבית של הקתדרלה
גג מבנה הקתדרלה עולה באש - בסמוך למגדלי הפעמונים של החזית המערבית של הקתדרלה
סוג שרפה
תאריך התחלה 15 באפריל 2019
שעה 18:20 שעון צרפת
תאריך סיום 16 באפריל 2019
משך האסון 15 שעות
גורם כנראה תאונת עבודה - ייתכן - בדל סיגריה שהושלך
הרוגים 0 עריכת הנתון בוויקינתונים
פצועים 3 (לוחם אש אחד ושני שוטרים)[1]
נעדרים 0
נזק מאות מיליוני אירו
קואורדינטות 48°51′11″N 2°20′59″E / 48.853°N 2.3498°E / 48.853; 2.3498
(למפת פריז רגילה)
 
נוטרדאם
נוטרדאם
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הקתדרלה - לפני ואחרי השרפה
הגדלה

השרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז פרצה ב־15 באפריל 2019 בשעה 18:20 לערך, כובתה באופן מלא למחרת ב־10:00, וגרמה לנזק כבד למבנה, ללא נפגעים בנפש. השרפה פרצה בגג המבנה, ובמהלכה קרסו גג הקתדרלה וצריח המצלב. חלונות הרוזטה המפורסמים של הקתדרלה שרדו את השרפה, ומספר חלונות וויטראז'ים נהרסו. קירות המבנה, מגדלי הפעמונים, וחלק מתקרת האבן המצוייה מתחת לתקרת העץ שנשרפה, ניצלו מן האש, וכך גם עוגב הקתדרלה המפורסם. ממשלת צרפת התחייבה לבנות מחדש את הקתדרלה.

רקע ארכיטקטוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קתדרלת נוטרדאם (פריז)

הקתדרלה נבנתה בשנים 11631345 בסגנון גותי, שהיה אז חדש ומהפכני. בסגנון הגותי מסתמכים על שלד אבן מתוחכם לנשיאת העומסים של המבנה ולתמיכה בו, ובחלונות הויטראז' הרבים והגדולים שמחליפים קירות אבן מוצקים (כפי שהיה נהוג באדריכלות רומנסקית). אבני המפתח בשלד הגותי היו עמודי תמיכה גדולים שנשאו קמרונות אבן המבוססים על קשתות אבן מחודדות ונתמכו מהצד על ידי תמיכות דואות. חוזקו של השלד הגותי איפשר את הישרדותה של הקתדרלה בשרפה, למרות הנזק הכבד שנגרם לה.

פנים הקתדרלה עצום בממדיו – 9,000 איש יכולים להתכנס באולם שאורכו 134 מטר, רוחבו 48 מטר וגבהו 35 מטר. למבנה צורת צלב לטיני מנוון (כאשר רוחב הטרנספט לא חורג מרוחב הספינה הראשית ובית המקהלה), והוא פונה מזרחה, לעבר השמש העולה. העמודים שמול שערי הכניסה תומכים את המגדלים וקוטרם – חמישה מטרים. מעל תקרת האבן הגבוהה גמלון העשוי עץ אלון שנבנה במאה ה-12 והמאה ה-13 – יער של 210 דונמים (0.21 קילומטרים רבועים) נכרת על מנת לספק את העץ לבניית הגג, המצופה בדיל במשקל של 230 טונות (ראו בתמונות)[2]. בעת השרפה נשרף גג העץ והבדיל שנמס גרם לקריסת חלק מקמרונות האבן (ראו תמונה).

במהלך העשור השני של המאה ה-21 הקתדרלה הייתה בעיצומם של שיפוצים, עקב אי יציבות במבנה, שגרמה לסדקים בתקרת המבנה[3] שהצריכה שיפוץ דחוף ושיקום גג המבנה.

לקראת עבודות השיפוץ הוקמו פיגומי עץ רבים סביב המבנה, ופסלי אבן וברונזה הוצאו מן האתר.

השרפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונת תקריב של צריח המצלב עולה בלהבות במהלך השרפה (19:43), סמוך לקריסתו. התמונה צולמה מגשר סן לואי המוביל לאי איל דה לה סיטה שברובע הרביעי של פריז, בו שוכנת הקתדרלה. הקתדרלה נחשבת כאחד הסמלים הלאומיים והתרבותיים של צרפת.
לוחמי האש יורים מים לאחד ממוקדי השרפה (20:38). ניתן להבחין בפיגומי השיפוצים הסמוכים העשויים עץ, שיחד עם גג עץ־האלון אילצו את הכבאים לעמוד ממרחק רב.

סיבת השרפה טרם נודעה בוודאות, אך נראה כי היא קשורה בעבודות שיפוץ בבניין[4]. בשעה 18:18 פרצה אש בעלייה שתחת גג הקתדרלה. בשעה 18:20 נשמעה אזעקת האש והשומרים פינו את הקתדרלה. שומר נשלח לבדוק את העניין, אך עלה בטעות למקום הלא נכון – עליית הגג של הסקרסטיה הסמוכה – שם לא ראה סימן לאש. בינתיים התפשטה האש, ומכבי האש שהוזמנו בשעה 18:50 הגיעו בסביבות 19:00.

הזמן בו התגלתה האש (18:35) היה סמוך לסוף שעות הביקור בקתדרלה (18:45), כאשר המבקרים האחרונים החלו לצאת מהמבנה. בנוסף, מיסה שהייתה אמורה להתקיים בין השעות 18:15–19:00, התבטלה לאחר האזעקה (ב־18:20), מסיבה זאת לא היו נפגעים בשרפה.

השוטרים שהגיעו פינו במהירות את איל דה לה סיטה (אי במרכז נהר הסן שעליו ניצבת הקתדרלה), וכל דרכי הגישה אליו נסגרו.

צופים רבים התכנסו על גדות הנהר כדי לצפות באירוע. עשן רב כיסה את מרכז פריז.

ארבע מאות כבאים גויסו כדי להיאבק באש. ראש שירותי החירום בפריז החליט לא להטיל מים ממטוסים שכן כובד המים יכול היה לגרום להתמוטטות המבנה[2].

להבות אפפו את החלק העליון של הקתדרלה, כולל את שני מגדלי הפעמון שלה (החזית המערבית של המבנה) והצריח המרכזי. לאחר כשעה של השרפה התמוטט הגג והצריח נפל לתוך הספינה המרכזית[5].

קצת אחרי חצות השיגו הכבאים שליטה חלקית על האש ומנעו קריסה מוחלטת של כל המבנה. למחרת, בשעה 10:00 בבוקר (שעון צרפת) כובתה השרפה, ושלד המבנה ומגדלי הפעמונים ניצלו.

חפצים קדושים במבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכבאים פעלו לכבות את האש, ולנסות להציל את אוצרות האמנות והחפצים הקדושים לנצרות שבמבנה. נוצרים קתולים מאמינים כי בכנסייה מצוי חלק מהצלב שעליו נצלב ישו, חלק מכתר הקוצים שהיה על ראשו של ישו בזמן הצליבה וכותנתו של לואי התשיעי מלך צרפת (לואי הקדוש). הכבאים הצליחו להציל את הכותונת ואת כתר הקוצים[6].

נזקי השרפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקתדרלה נגרם נזק כבד מאוד ומכבי האש של פריז הצהירו כי הרס מוחלט של המבנה נמנע בקושי רב[7].

כל הגג נשרף כליל וצריח המצלב, שנשרף אף הוא, קרס ונפל לתוך אולם התווך. חלק מקמרונות האבן התומכים בגג נפגעו אף הם, אך רובם שרדו את השרפה ומנעו מחלקי הגג הבוער ליפול לתוך המבנה ולהצית את אולם התווך. אילולא קמרונות האבן שרדו הנזק למבנה היה חמור בהרבה וייתכן שאף היה מסתיים בקריסתו המוחלטת. החזית המערבית ומגדלי הפעמונים שרדו אף הם את השרפה וספגו נזק קל.

בהתחלה חשבו שחלונות ויטראז' רבים נהרסו בשרפה, אך סקירת הנזק בימים שלאחר כיבוי האש מצאה שחלונות הרוזטה מהמאה ה-13 – שנחשבים ליצירות מופת של הסגנון הגותי הקורן – שרדו[8].

שחזור ושיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־16 באפריל 2019 התחייב נשיא צרפת עמנואל מקרון ש”נוטרדאם תיבנה מחדש תוך חמש שנים – ויפה אפילו עוד יותר”[9], והכריז על קמפיין בינלאומי לגיוס כספים על מנת לשקם ולתקן את הקתדרלה ולשחזר את החלקים שנהרסו בשרפה[7].

כבר למחרת האסון, עשירי צרפת (בהם בעלי מותגי האופנה לואי ויטון וגוצ'י) וחברות עסקיות תרמו ביחד סכום של 800 מיליון אירו לשיקום הקתדרלה, תוך 24 שעות[10]. פרנסואז בטנקור מאיירס וחברת לוריאל שבבעלותה תרמו 226 מיליון אירו.

לפי הערכת הרשויות שיקום הקתדרלה הייתה צפויה להימשך כ־10 שנים, אך נשיא צרפת הבטיח ש"הקתדרלה תיבנה מחדש תוך 5 שנים", באוגוסט 2023 נמסר כי הקתדרלה תפתח לקהל ב-8 בדצמבר 2024.

הנשיא מינה את הגנרל הצרפתי (הרמטכ"ל הצרפתי לשעבר) ז'אן-לואי ז'ורז'לן, כאחראי על עבודות השיקום של הקתדרלה, ובאוגוסט 2023 נהרג הגנרל בטיול בפירנאים[11].

הקתדרלה בזמן עבודות השיפוץ והשחזור (נובמבר 2021)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נשיא צרפת עמנואל מקרון נשבע לבנות מחדש את נוטרדאם שבפריז לאחר שרפה הרסנית (באנגלית), באתר CNBC‏, 16 באפריל 2019
 2. ^ 1 2 תיאור התגובות לשרפה באתר CNN
 3. ^ סדקים בתקרת הנוטרה דאם מצריכים שיפוץ דחוף כתבה באתר ה-BBC
 4. ^ עמנואל אלבז פלפס, יותר מחודשיים אחרי: מה גרם לשרפה בקתדרלת נוטרדאם?, באתר חדשות 13, 24 ביוני 2019
 5. ^ התמוטטות הגג וצריח המצלב, כתבה באתר CBC
 6. ^ החפצים הקדושים שניצלו מהשרפה, באתר ה- BBC
 7. ^ 1 2 השרפה בנוטרדאם: כבאי אחד נפצע קשה, נמנע "הרס מוחלט" של הקתדרלה, באתר ynet, 15 באפריל 2019
 8. ^ היגנט וקתרין, "נס" נוטרדאם? נראה כי הויטראז' שבחלונות הרוזטה שרד את הדליקה הפראית (באנגלית), באתר Newsweek, אוחזר ב-18 באפריל 2019
 9. ^ ערד ניר, ‏מקרון: "נוטרדאם תיבנה מחדש תוך 5 שנים - ויפה אפילו עוד יותר", באתר ‏מאקו‏, 16 באפריל 2019
 10. ^ ענבל עומר ושירות כלכליסט, ביום הראשון שלאחר השרפה בנוטרדאם: נתרמו 700 מיליון דולר, באתר כלכליסט, 16 באפריל 2019
 11. ^ ynet והסוכנויות, הרמטכ"ל שאחראי על שיקום נוטרדאם נהרג בנפילה מהר, באתר ynet, 19 באוגוסט 2023.