ח'אלד שיח' מוחמד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ח'אלד שיח' מוחמד, 2001
ח'אלד שיח' מוחמד, עם תפיסתו ב-2003

ח'אלד שיח' מוחמדערבית: خالد شيخ محمد; מוכר גם בכ-50 שמות בדויים אחרים) היה, החל מראשית שנות התשעים ועד מעצרו במרץ 2003, חבר בכיר בארגון הטרור האסלאמיסטי אל-קאעידה. נחשב למתכנן הראשי של פיגועי 11 בספטמבר, והתוודה בחקירה על מעורבות ברבות מתוכניות הטרור המשמעותיות בעשרים השנים האחרונות, לרבות הודאה בבית משפט ב-2008, כי הוא אישית היה זה שערף ב-2002 את ראשו של העיתונאי היהודי האמריקאי החטוף דניאל פרל[1].

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח'אלד שייח' מוחמד נולד ב-1 במרץ 1964 או 14 בנובמבר 1965, ככל הנראה בכווית סיטי, כווית, למשפחה פקיסטנית, שמוצאה היה מבלוצ'יסטן, פקיסטן, אף כי יש הטוענים שנולד בבלוצ'יסטן, והמשפחה הגיעה לכווית רק לאחר לידתו. ברור מכל מקום, שגדל והתחנך בכווית. הוא דובר ערבית, אנגלית, אורדו ובלוצ'י. ב-1986 קיבל תואר ראשון באוניברסיטת המדינה הטכנו-חקלאית בקרוליינה הצפונית, ארצות הברית, בהנדסת מכונות. עם סיום לימודיו נסע לאפגניסטן ושם הצטרף ללוחמי המוג'הידין, כנגד הכוחות הסובייטים הכובשים. משגורשו הסובייטים מאפגניסטן, עבר לעיר פשאוור שבפקיסטן ושם, לקראת סוף שנות השמונים חבר לאוסאמה בין לאדן.

היה חלק מתוכנית בוז'ינקה בה סייע לדודו, רמזי יוסף.

היה חבר באל-קאעידה תחת הנהגתו של אוסאמה בן לאדן, וניהל את מערכי התעמולה של הארגון בשנים 1999 עד 2001, בנוסף לתכנון חלק גדול מפעולות הטרור של הארגון באותן שנים והיה גם מפקד היחידה המיוחדת של אל קאעידה לפיגועים בחו"ל. במרץ 2003 נלכד על ידי כוח משותף של סוכני CIA ושירותי המודיעין הפקיסטניים (ISI) במקום מסתור ברוואלפינדי, פקיסטן, ונמסר לחסות ה-CIA. ב-2006 הועבר לחסות צבאית במתקן המעצר בגואנטנמו. במרץ 2007, לאחר חקירה בעינויים, מוחמד התוודה על הגיית ותכנון פיגועי 11 בספטמבר (2001), ניסיון פיצוץ מטוס אמריקן איירליינס על ידי ריצ'רד ריד (2001), פיגוע במועדון לילה בבאלי, אינדונזיה (2002), הפיגוע במגדלי התאומים (1993), רצח דניאל פרל (2002) ומספר תוכניות אחרות שסוכלו ופשעים נוספים. ב-2008 הועמד למשפט מול ועדה צבאית באשמת פשעי מלחמה ורצח, והוא צפוי לעונש מוות אם אכן יורשע. בנוסף ביקש שידונו אותו למוות כדי שיהיה שאהיד, אך חזר בו ביולי 2019 מרצונו למות, ואיים לחשוף את קשרי סעודיה, עם זאת, מתנהל דיון מסועף על קבילות העדויות, שנמסרו תחת "שיטות חקירה מתקדמות" (Enhanced interrogation techniques), שנחשבות לרוב כעינוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ח'אלד שיח' מוחמד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]